Léky na spaní jsou návykové, umí uškodit a zdravý spánek vůbec nepodpoří. Čím je nahradit?

Dlouhodobá až chronická nespavost trápí stále více lidí, a pokud se zavčasu neřeší, může způsobit velmi závažné zdravotní problémy od únavy, přes deprese až po srdeční nemoci.

Počáteční problémy lze řešit pomocí volně prodejných přírodních přípravků na spaní. Pokud se potíže se spánkem nedaří vyřešit, zoufalí lidé se často obrací na lékaře a žádají je o léky na spaní na předpis. O nich je však známo, že nedokáží úplně nahradit přirozený spánek, mají řadu vedlejších účinků a při delším používání mohou vyvolat silnou závislost.

bylinkový čaj na spaní
Méně závažné problémy se spánkem mohou pomoci vyřešit bylinky.

Volně prodejné léky na spaní versus léky na spaní na předpis

Přípravky na spaní se dělí na dvě základní skupiny. První skupinou jsou léky, nebo spíše doplňky stravy, které lze volně koupit v lékárnách či obchodech se zdravou výživou. Zpravidla se jedná o různé přírodní a bylinné přípravky nebo směsi více bylin, které mají na spánek příznivý vliv.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Zároveň zmírňují stavy úzkosti a projevy nervozity, uklidňují. Při potížích se spánkem je také třeba dbát na pravidla spánkové hygieny, zdravou životosprávu a přeměřenou fyzickou aktivitu. To vše má na kvalitní spánek vliv.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Do druhé skupiny patří chemicky vyráběná léčiva, která nelze zakoupit bez předpisu od lékaře. Ty samozřejmě vyžadují osobní návštěvu lékaře, který pacienta důkladně vyšetří a zvolí nejvhodnější lék. Existuje více druhů léků na spánek, ale žádný z nich není určený pro dlouhodobé užívání. Hlavním rizikem jsou totiž nežádoucí vedlejší účinky a možný vznik závislosti na lécích.

Žádné léky ani potravinové doplňky v současnosti nedokáží přirozený spánek nahradit a nepředpokládám, že by to někdy vůbec bylo možné. Skutečný význam spánku tkví především v regeneraci centrálního nervového systému. Rušení nebo neumožnění spánku po delší dobu vede k psychickým potížím, od mírných až po velmi závažné.pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, odborný zástupce, vedoucí lékárny a obchodní ředitel Ekolékárny s.r.o.
Matej Hronec, Ekolékárna, s.r.o.

Léky na spaní bez receptu

Už několik dní za sebou jste se pořádně nevyspali a cítíte se neustále unavení a bez energie? První pomoc poskytují přírodní léky na spaní bez receptu. Jsou vhodné zejména pro osoby, které trápí nadměrný stres v práci či rodinné problémy, kvůli kterým nedokáží usnout, špatně spí a v noci se často budí. Přírodní přípravky pomohou uklidnit rozjitřené nervy, usnadnit usínání a prohloubit spánek.

Výhody prášků na spaní bez receptu:

  • Ke koupi není potřeba lékařský předpis
  • Mají přírodní složení (bylinky, vitamíny, tryptofan, melatonin apod.)
  • Nemají vedlejší účinky
  • Nevyvolávají závislost
  • Neovlivňují pozornost ani soustředění

Nevýhody prášků na spaní bez receptu:

  • Nemusí účinkovat na každého stejně, někdy vůbec
  • Nejsou určeny k léčbě vážných problémů se spaním

Volně prodejné léky na spaní jsou tedy ideální při řešení méně vážných problémech se spaním a případně jako podpora při léčbě nespavosti. Pomáhají odstranit příznaky nespavosti, jako je neklid a nervozita a přispívají tak k navození lepšího spánku. Rozhodně je to lepší řešení, než hned sahat po lécích.

kozlík lékařský
Jednou z nejčastějších složek přírodních léků na spaní je Kozlík lékařský, který usnadňuje usínání a podporuje spánek.

3 rady, jak vybrat prášky na spaní bez receptu:

  • Sledujte složení prášků volně prodejné léky na spaní většinou obsahují různé bylinky a vitamíny. Kromě obsahu účinných látek si všímejte také množství jednotlivých látek a jejich poměru. Nejlepší jsou produkty, které kombinují více bylinek. Někomu ale může pomoci čerstvý bylinný čaj připravený z jedné bylinky.
  • Přečtěte si recenzenenechte se nalákat líbivou reklamou, nízkou cenou nebo hezkým obalem. Na internetu zkoukněte aktuální nabídku. Přečtěte si recenze a zajímejte se o to, zda byli lidé spokojení, a v čem konkrétně jim přípravek pomohl.
  • Nechte si poraditproblémy se spánkem jsou vážná věc, a proto se nebojte navštívit svého lékaře nebo alespoň požádejte o radu lékárníka. Na základě svých znalostí a zkušeností vám doporučí vhodný lék na spaní bez předpisu. Řešení nabízí návštěva spánkové laboratoře, kde se v první řadě snaží odhalit příčinu potíží, a teprve poté navrhují ideální léčbu.
PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

JAK TO CHODÍ VE SPÁNKOVÉ LABORATOŘI? Přečtěte si článek Kam jít, když špatně spíte, a dozvíte se i to, že vyšetření hradí zdravotní pojišťovna.

třezalka tečkovaná na spánek
Další “uspávací” bylinkou je třezalka tečkovaná

Léky na spaní na předpis

Návštěva lékaře je nutná vždy, když potíže se spánkem začnou ovlivňovat osobní i pracovní život, přičemž se nejedná o “pouhou” únavu. Nespavost může snížit schopnost soustředění se, zhoršuje paměť a způsobuje deprese. Nakonec nejsou lidé schopni vykonávat svou práci či pečovat o rodinu. Lidé, kteří denně usedají za volant, mohou v důsledku nespavosti způsobit vážnou dopravní nehodu.

Odborně se léky na spaní označují jako hypnotika a užívají se při dlouhodobých potížích se spánkem. Hypnotika působí na receptory nervových buněk, které si mezi sebou vyměňují informace. Mezi chemickými signály neuronů navozující spánek je důležitá zejména kyselina gama-aminomáselná (GABA), přičemž řada hypnotik působí právě na receptor pro GABA. Mezi hlavní účinky léků na spaní na předpis patří rychlé navození spánku, utlumení úzkosti a uvolnění svalstva.

Léky na spaní na předpis jsou obvykle považovány za krajní volbu, jelikož jejich užívání sebou nese celou řadu vedlejších účinků, rizik a možné závislosti. Naštěstí jde vývoj kupředu a nejnovější léky tato rizika snižují na minimum. To však neznamená, že žádná nemají. Při jejich užívání je nutné důsledně dbát pokynu lékaře a konzultovat s ním jakékoliv problémy.

Možné negativní vedlejší účinky léků na spaní na předpis:

  • útlum, únava, úzkost, bušení srdce
  • bolesti hlavy a břicha
  • pálení žáhy
  • horší paměť
  • ovlivnění pozornosti
  • závratě
  • změna chutí k jídlu
  • vyšší plynatost
  • riziko vzniku závislosti
Jako největší riziko hypnotik při kontinuálním používání považuji rychlý rozvoj závislosti.

Po určitém čase pacient už není schopný bez daného léku usnout. Velkým problémem je však i proces postupné adaptace receptorů, kdy pacient musí k dosažení očekávaného účinku navyšovat dávku léku. Některé z léků na spánek mohou následující den po užití vyvolávat zvýšenou únavu až útlum, sníženou pozornost a také prodloužení reakční doby, což je nebezpečné především pro řidiče a podobné pozice vyžadující zvýšenou pozornost.

U některých pacientů se po vysazení hypnotik může také objevit problém s častým nočním probouzením nebo prodlouženým usínáním až po děsivé noční sny (tzv. rebound insomnie).  Benzodiazepiny navíc ovlivňují negativně paměť, proto se již upouští od jejich používání.pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, odborný zástupce, vedoucí lékárny a obchodní ředitel Ekolékárny s.r.o.

léky na spaní
Léky na spaní mohou pomoci, ale také vyvolat vedlejší účinky nebo způsobit závislost.

3 generace prášků na spaní na předpis

Hlavním problémem všech léků na spánek je fakt, že chemický spánek není stejný jako ten přirozený a postrádá hned několik důležitých fází(např. hluboký tělesný a hluboký mozkový spánek).

Vědci se již dlouho snaží vyvinout lék na spaní, který by maximálně nahradil přirozený spánek a neměl vedlejší účinky. Podle doby vzniku rozlišujeme tři generace léků na spaní – Barbituráty, Benzodiazpiny a Hypnotika Z.

První generace se již nepoužívá, užívání generace druhé se postupně omezuje. Obě generace totiž vyvolávají silnou závislost a navíc prodlužují akorát lehký spánek, tzv. non-REM fázi. Poslední, zatím nejdokonalejší generace hypnotika Z, mají k přirozenému spánku nejblíže, protože nepotlačují hluboký spánek – REM fázi. Údajně by měly vyvolávat závislost jen ve výjimečných případech.

ZAJÍMÁ VÁS HISTORIE LÉKŮ NA SPANÍ? Podrobné informace najdete v zajímavém článku Minulost a přítomnost prášků na spaní.

1. Generace – Barbituráty

Barbituráty se dnes nevyužívají jako hypnotika, ale maximálně jako sedativa nebo anestetika na operačních sálech. Jako hypnotika způsobovaly silnou závislost a při předávkování dokonce mohlo dojít k úmrtí pacienta. Na předávkování barbituráty zemřela v 60. letech řada slavných celebrit jako Marilyn Monroe, Jimi Hendrix, Johnny Cash, Elvis Presley a mnoho dalších.

Barbituráty značně zkracovaly fázi REM a znemožňovaly důležitý snový spánek, který má na kvalitu spánku zásadní vliv. Dělí se na 3 skupiny podle délky působení:

  • Krátká doba působení – 15 minut až pár hodin (Sekobarbital, Pentobartibal)
  • Střední doba působení – rozmezí několika hodin (Amobarbital)
  • Dlouhá doba působení – až 48 hodin v kuse (Fenobarbital)

2. Generace – Benzodiazepiny

Druhá generace ještě více urychlila usínání, prodloužila dobu spánku a snížila počet nočních probuzení. Riziko vzniku závislost však hrozilo také a účinky léků navíc přetrvávaly i v průběhu dne. Negativní vliv měly na paměť, kdy si uživatel nepamatoval, co dělal po dobu několika minut. Dlouhodobé užívání benzodiazepinu paměť trvale poškozuje, po vysazení léků však problémy časem vymizí.

  • Oxazepam – obsahuje účinnou látku oxazepam
  • Dormicum, Midazolam – obsahují účinnou látku midazolam
  • Frontin, Xanax, Neurol – obsahují účinnou látku alprazolam
  • Lexaurin – obsahuje účinnou látku bromazepam
  • Diazepam, Apaurin – obsahují účinnou látku diazepam
  • Rivotril – obsahuje účinnou látku klonazepam
  • Myolastan – obsahuje účinnou látku tetrazepam

Nejužívanější léky na spaní:

Xanax

Používá se za účelem uklidnění při úzkostných stavech, u panických poruch, depresí a různých fóbií.

  • Vedlejší účinky Xanaxu: při předávkování léky na spaní může dojít k poruše vědomí s narušením dechového centra vedoucí až k ohrožení života
  • Xanax – příbalový leták: před použitím si přečtěte návod a dbejte doporučení lékaře
Neurol

Lék Neurol patří stejně jako Xanax mezi léky proti úzkosti a na spaní. K léčbě nespavosti se používá, je-li příčinou potíží špatný psychický stav.

  • Vedlejší účinky Neurolu: předávkování může způsobit poruchu vědomí s narušením dechového centra vedoucí až k ohrožení života
  • Neurol – příbalový leták: před použitím si přečtěte návod a dbejte doporučení lékaře
Rivotril

Rivotril se užívá při léčbě epileptických záchvatů, při úzkosti, panických poruch a fóbií.

  • Rivotril vedlejší účinky: závislost, předávkování může způsobit poruchu vědomí s utlumení dechového centra
  • Příbalový leták – Rivotril: před použitím si přečtěte návod a dbejte doporučení lékaře

POZOR: Léky na spaní na předpis nesmí být v žádném případě kombinovány s alkoholem!

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

3. Generace – Hypnotika Z

V současné době se jedná o nejdokonalejší léky, co se týče kvality navozeného spánku, množství a závažnosti vedlejších účinků. U starších osob mohou způsobit zmatenost, halucinace a bludy. V poslední době se začíná hovořit také o čtvrté generaci hypnotik.

  • Adorma, Apo-Zolpidem, Hypnogen, Stilnox, Zolpidem, Zolpinox – obsahují účinnou látku zolpidem
  • Zopiclone, Zopitin – obsahují účinnou látku zopiklon
  • Sonataobsahují účinnou látku zaleplon

Je třeba si uvědomit, že neexistují léky bez vedlejších účinků. Dokonce i zdánlivě neškodné placebo může napáchat škody. Při rozumném a krátkodobém užívání jsou léky na spaní bezpečné. Riziko vzniká až se špatným užíváním. Než se k nim uchýlíte, je vhodné vyzkoušet méně riskantní řešení.

Největším rizikem léků na spaní na předpis je riziko vzniku závislosti

Lepší tableta než noc bez spánku

Žádný lékař vám nepředepíše lék na spaní jen tak. Uvědomují si jejich rizika, a proto je lidem doporučují pouze ve výjimečných životních situacích, při velkém stresu nebo jet lagu (cestování skrze časová pásma).

V situacích, kdy tělo ignoruje biologické hodiny, je lepší vzít si tabletku, než ponocovat. To jsou však pouze jednorázové případy! Je-li to jenom trochu možné, sáhněte raději po přírodním léku na spaní a dbejte na spánkovou hygienu. Někdy stačí jen malá změna k tomu, abyste se ráno probudili svěží a ne jako po náročném nočním mejdanu.

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
4.7/5 - (3 votes)

2 Komentáře

  1. Ludmila Kolářová 8.7.2020
    • Lukáš Chládek 8.7.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..