Nespavost – jak se konečně pořádně vyspat aspoň 8 hodin?

Noc co noc se netrpělivě převalujete v posteli, dokud se vám nepodaří aspoň na chvilku usnout. V průběhu noci se několikrát probudíte a dlouhé minuty zíráte do černočerné tmy. Když k ránu konečně zaberete, probudí vás otravný zvuk budíku s pocitem silné únavy, jako kdybyste celou noc bez přestávky sázeli brambory. Trápi vás tyhle stavy? Problémy s nespavostí nejsou ojedinělé, právě naopak. Různými potížemi s usínáním a spánkem prý trpí až pětina lidské populace. Příčiny mohou být různé. Velmi často za špatný spánek může stres, pracovní či rodinné problémy a někdy všechno zároveň. V některých případech může nedostatečný spánek signalizovat vážnější zdravotní potíže.

zdravý spánek

Pamatujete si, kdy jste se naposledy probudila do růžova odpočatá a s úsměvem?

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Nespavost je nepřirozená. Spánek potřebujeme k životu stejně jako vzduch a vodu

Patříte-li mezi lidi, kterým spánek “bere” čas, na chvíli se zastavte a zamyslete se. Spánek je stejně důležitý jako vzduch, jídlo a pití. Kvalitní spánek potřebujeme pro každodenní obnovení činnosti a řízení organismu. Bez spánku bychom strádali, byli bychom unavení, nesoustředění, neschopni přemýšlet či si užívat obyčejných radostí života. Průměrný člověk prospí přibližně třetinu svého života. Nejvíce času spánku věnujeme v dětství, nejméně toho naspíme ve stáří. Potřeba spánku je samozřejmě individuální a nelze jednoduše říci, že každý člověk bez výjimky musí denně spát 8 hodin denně, aby se cítil připravený na další den. Některým lidem stačí spát 5 hodin denně, zatímco jiní potřebují alespoň 9 hodin. Podobné je to s dobou usínání. Jistě znáte dělení lidí na sovy a skřivany. Sovy nemají problémy vydržet vzhůru dlouho do noci a skřivanům zas nevadí brzké raní vstávání. Horší situace nastává, pokud se to obrátí. 

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Pár zajímavostí o spánku a snech:

  • Spánek zabere třetinu našeho života. Pro zajímavost kočky prospí 70 % svého života.
  • Týden bez spánku je horší jak týden bez jídla.
  • Sní každý. I slepí lidé. Jejich sny však obsahují zvuky, vůně, dotyky a jiné nevizuální vjemy. Sní také zvířata.
  • Během jedné noci se nám průměrně zdá 4 až 7 snů. Obvykle jich zapomeneme 90 %.
  • 5 minut po probuzení zapomeneme polovinu snů, které jsme si vybavili.
  • Asi 12 % lidí sní černobíle.
  • Ve snu lze prožít opravdu intenzivní orgasmus.
  • Ve spánku spálíme více kalorií než při sledování televize.
  • Nedostatek spánku naopak zvyšuje chuť k jídlu.
  • Ženy trápí noční můry častěji než muže.
  • Úplněk mívá negativní vliv na kvalitu spánku.
  • Malé děti údajně nemají sny žádné.
  • Rekord v nespavosti činí 264 hodin a 12 minut.

Jaké druhy spánku rozlišujeme? 

Spánek dělíme na dva základní druhy – synchronní (non-REM, NREM) a paradoxní (REM). V průběhu spánku se oba spánky prostřídají 4-6krát. REM spánek je hluboký a projevuje se rychlými pohyby očí. Více informací najdete v článku Fáze spánku a jejich význam.

zdravý spánek

Pamatujete si své sny?

Příčiny nespavosti – proč stále více lidí špatně spí?

Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří usínají a spí jako nemluvňata, otočte stránku na jiný pro vás zajímavější článek. Tento by vám možná akorát přivodil špatné sny. Považujte se za šťastného člověka, který má to štěstí, že se ráno probouzí odpočatý a plný energie do nového dne. Tento pocit nezná pětina populace. Podle odborníků počet lidí trpících různými spánkovými poruchami dramaticky narůstá.

Nejčastější poruchy usínání či spánku:

  • Insomnie – nespavost, nemožnost usnout, opakované probouzení
  • Hypersomniezvýšená spavost, nezvládnutelná ospalost, nemožnost se ráno probudit
  • Poruchy cirkadiánního rytmuporuchy střídání spánku a bdění
  • Parasomnienáměsíčnost, mluvení ze spánku, noční křeče, noční pomočování zejména u dětí, noční děsy apod.
  • Spánkový apnoický syndromchrápání, výpadky pravidelného dýchání
  • Syndrom neklidných nohouneustálé nutkání pohybovat dolními končetinami (příčinou jsou pocity bolesti, pálení, tlaku, svrbění v klidovém stavu)
VÍTE, CO JE TO NARKOLEPSIE? Tyto lidi nespavost rozhodně netrápí. Mozek lidí, kteří touto chorobou trpí, není schopen ovládat a regulovat cyklus spaní a bdění. To znamená, že mohou náhle usnout kdykoliv a kdekoliv – při práci, při vaření, na kole, při schůzce i na procházce. Narkolepsie je vzácná a poměrně nebezpečná nemoc, která se dědí.

narkolepsie

Usnout v práci může způsobit hodně problémů.

Příčiny nespavosti

Je-li spánek dostatečný, člověk se po probuzení cítí odpočatý, svěží a má dostatek energie. Špatné je, pokud spánek nepřináší potřebný odpočinek a dotyčný pociťuje trvalou únavu v průběhu celého dne. Krátkodobé problémy se spaním nemá smysl řešit. Déletrvající potíže však mohou ovlivnit i celkové zdraví. Příčiny nespavosti mohou být různé a v zásadě je lze rozdělit na zevní příčiny a vnitřní příčiny.

Zevní příčiny nespavosti:

  • Stres – pracovní, osobní
  • Okolní vlivy – nepohodlná postel, nadměrný hluk, horko, chlad, zápach
  • Nevhodná spánková hygiena – intenzivní sport před spánkem, sledování televize z postele

Vnitřní příčiny nespavosti:

  • Tělesné potíže – potíže a bolesti vyvolané nemocí, případně úrazem
  • Psychické potíže – silné emoční prožitky, strach, úzkost, nervozita
POZOR! Nespavost se projevuje přesně tak, jak jsme si stručně naznačili v úvodu článku. Člověk má problémy usnout. Po ulehnutí se dlouho převaluje a nedaří se mu zabrat. Během noci se muže často probouzet. Někdy usne rychle, jindy doslova zírá do stropu a snaží se počítat ovečky. Ráno se brzy probudí, obtížně vstává a únavu vnímá po celý den. Dlouhodobá nespavost však může vést k řadě psychickým i zdravotním problémům a narušit tak rodinný, pracovní a společenský život. Vedle únavy, ztráty schopnosti myslet a soustředit může vyvolat poruchy sebekontroly, deprese a dokonce i vznik závislosti na lécích, alkoholu, kofeinu apod. V nejhorším případě může chronická nespavost i zabíjet.

Hlavní rizika nespavosti:

  • Přibírání na váze
  • Rychlejší projevy stárnutí
  • Snížení chuti na sex – libida
  • Vyšší riziko onemocnění cukrovkou
  • Náchylnost k srdečně-cévním chorobám
  • Emoční plochost

Problémy s nespavostí v různých fázích života

Nejčastěji si nespavost dáváme do souvislosti s produktivním životem, kdy nás práce pronásleduje doslova i ve snech a v pozdějším věku, kdy potřeba spánku klesá. Respektive organismus seniorů rovněž potřebuje kvalitní spánek, ne-li dokonce více. Mívají však potíže s usínáním a spánkem kvůli nemocem a bolestem, které vyšší věk bohužel provází. Nespavost však může potrápit také děti, těhotné ženy a ženy v klimakteriu (přechodu).

  • Nespavost u dětí je závažný problém, který může naznačovat v lepším případě špatný denní režim, v horším vážné onemocnění. Dětský spánek mohou ohrozit běžné nemoci, nepříjemné emoční zážitky, problémy v rodině, ve školce či ve škole. Dětem nejvíce prospívá pravidelný režim usínání, probouzení i odpoledního spánku. Samozřejmostí by měla být klidná a pohodová atmosféra. Při uspávání dětí pomáhají osvědčené rituály – zpívání, čtení pohádek apod.
  • Nespavost v těhotenství potrápí až 75 % nastávajících maminek. Mohou za to hormonální změny a rostoucí bříško. Těhotné ženy také pociťují větší únavu vyvolanou vyšší hladinou hormonu progesteronu, což má za následek ospalost během dne. Pomáhá podložení polštářem (skvělé jsou velké kojící polštáře), večerní procházka, uklidňující četba či poslech hudby, teplá koupel a dobře vyvětraná místnost.
  • Nespavost v klimakteriu – velké změny prožívají ženy v období přechodu (klimakterium) a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Nespavost v jejich případě nejčastěji způsobují hormonální a psychické změny, kdy si ženy uvědomují, že již nemohou být matkami. Často také jde o období, kdy je děti opouští a zakládají své vlastní rodiny.

zdravý spánek dětí

Děti milují čtení pohádek a oblíbenou plyšovou hračku pod peřinou 🙂

Léčba nespavosti aneb jak rychle usnout?

Kvalitní spánek je důležitý pro naši celkovou pohodu, a proto je třeba s nespavostí bojovat co nejdříve. Způsoby “boje” jsou různé. Základem by měla být správná spánková hygiena. Ta často vyžaduje radikální změnu režimu a návyků.

15 pravidel správné spánkové hygieny:

  1. Usínejte a vstávejte ve stejnou dobu.
  2. Nespěte přes den.
  3. Postel používejte pro spánek a pro sex.
  4. Pravidelně a intenzivně větrejte ložnici. Optimální teplota je 18-20 °C.
  5. V ložnici minimalizujte hluk a světlo. Spánku prospívá ticho a tma.
  6. V posteli nesledujte televizi, nečtěte, ani se nevěnujte jiným rušivým činnostem.
  7. Před spánkem se nevěnujte intenzivní sportovní činnosti.
  8. Před usnutím nejezte, nepijte kávu, černý čaj ani alkohol.
  9. Žijte zdravěji – pravidelně sportujte, jezte zdravě a relaxujte.
  10. Do postele uléhejte ospalí.
  11. Spánek podpoří teplá koupel. Nebojte se přidat bylinky podporující spánek.
  12. Nemyslete na problémy, ať už v práci či doma. Zbavte se stresu a uvolněte svou mysl.
  13. Myslete na něco příjemného.
  14. Neusnete-li do 30 minut, věnujte se monotonní (únavné) činnosti jako je četba nebo poslech hudby. Jděte si dát teplou sprchu.
  15. V posteli zůstávejte pouze po dobu spánku. K přemýšlení si najděte jiný prostor.
PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Pomoci mohou ověřené babské rady a přírodní produkty. Velmi oblíbené jsou bylinky, které pomáhají při různých obtížích včetně nespavosti. Z bylinek si můžete připravit chutné čaje nebo jimi provonět polštář. Vůně levandule vám jistě přinese nejen hluboký spánek, ale i krásné sny.

Zázračné bylinky, které podporují zdravý spánek:

TIP NA ČLÁNEK: Zbavte se nespavosti pomocí babských rad a bylinek. Přečtěte si článek Nespavost – byliny, bylinky, babské rady, čaj, tinktura, koupel, obklad.

meduňka lékařská

K nejznámějším bylinkám bojujícím s nespavostí patří meduňka lékařská.

Pokud nemáte čas připravovat si vlastní domácí bylinné čaje, řešení nabízí volně prodejné přírodní produkty obsahující výše zmíněné byliny, vitamíny a další látky usnadňující usínání a zlepšující kvalitu spánku. Seženete je v obchodech se zdravou výživou či v lékárnách podobě kapek nebo tablet. Pozor si však dejte, abyste si vybrali opravdu kvalitní výrobek vyrobený pouze z přírodních surovin. Teprve v poslední řadě se uchylujeme k práškům na spání. V jejich případě dbejte rad lékaře, který vám je předepíše, a buďte hodně opatrní. Spánek vyvolaný chemickými léky nikdy plnohodnotně nenahradí přirozený spánek a navíc hrozí nebezpečné riziko vzniku závislosti.

Spěte sladce každou noc…

Ono se lehko řekne, přestaňte myslet na problémy. Často ale stačí ulehnout do postele a hned vám hlavou znovu běží všechny ty myšlenky, na které jste chtěli zapomenout. Zkuste si vymyslet vlastní usínací rituál. Dopřejte si koupel provoněnou bylinkami, uvařte si stejně voňavý čaj a přečtěte si pár stran knížky. Zbavte se urputných myšlenek na problémy a nechte svou mysl odejít mimo vaše vědomí v klidu a míru.

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..