Poruchy spánku – 5 krutých ničitelů odpočinku

Podle odborníků trápí různé poruchy spánku až třetinu lidské populace. To není zrovna malé číslo. Dalo by se říci, že problém s usínáním a špatné spaní je považováno za běžnou součást lidského života. Příčiny jsou různé. Nejčastěji průběh spánku narušuje stres a problémy v rodinném i pracovním životě, ale i zravotní komplikace nebo nezdravé návyky.

Nedostatečný spánek způsobuje únavu a nevyspalý člověk se během dne nedokáže soustředit a věnovat se běžným aktivitám. Pokud období nespavosti trvá déle, je vhodné navštívit lékaře a pokusit se najít a odstranit příčinu. Kvalitní spánek je totiž nevyhnutný pro celkové zdraví.

spánek bez poruch
Poruchy spánku trápí třetinu lidí na světě

Poruchy spánku, jejich příčiny a zdravotní rizika

Než se vrhneme na konkrétní poruchy spánku, které lidskou populaci trápí nejčastěji, podíváme se na příčiny a možná zdravotní rizika. Nevyspat se totiž neznamená pouze únavu, obzvlášť jedná-li se o dlouhodobý stav. Spánek patří mezi základní fyziologické potřeby organismu. Deficit trvající delší dobu, dokonce pouze pár dnů, může vyústit ve vážné zdravotní problémy.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Spánek je důležitý zejména pro správnou regeneraci centrálního nervového systému. Pokud se nevyspíte, cítíte se nejen unavení, ale také se hůře soustředíte, méně si pamatujete a vůbec váš mozek nefunguje tak, jak by správně měl. Bez spánku prostě nelze fungovat normálně.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Jaké zdravotní problémy hrozí při nedostatečném spánku?

  • zvýšená únava během dne
  • zhoršené soustředění, pozornost i paměť
  • oslabený imunitní systém
  • zpomalený metabolismus
  • narušení správné tvorby hormonů
  • kardiovaskulární nemoci (srdeční infarkt, mrtvice)

VÍTE, ŽE ŠPATNĚ SPÍCÍM LIDEM HROZÍ VYŠŠÍ RIZIKO INFARKTU? Podle vědců jsou lidé, kteří spí neklidně a často se probouzí, ohrožení až dvojnásobným rizikem infarktu. Více podrobností najdete v článku V noci se převalujete a špatně spíte? Hrozí vám infarkt.

Nedostatek spánku může znamenat velké ohrožení zdraví a života. Pokud vás nespavost trápí delší dobu, navštivte odborníka na spánkové poruchy. Tím je v tomto případě neurolog – somnolog, jehož královstvím je spánková laboratoř. Pomocí řady speciálních vyšetření dokáže diagnostikovat spánkovou poruchu, její příčinu a nastavit tak nejlepší způsob léčby.

spánková laboratoř
Ve spánkové laboratoři vám pomohou ke zdravému spánku.

Nejčastější poruchy spánku – insomnie, spánková apnoe, spánková paralýza, syndrom neklidných nohou a náměsíčnost

Poruch spánku existuje velké množství. Dělíme je na dyssomnie (nedostatečné množství spánku, nekvalitní spánek) a parasomnie (narušené vědomí).

Dyssomnie:

  • Insomnie – nespavost
  • Hypersomnie – nadměrná ospalost
  • Porucha rytmu spánku a bdění
  • Narkolepsie
  • Spánková apnoe

Parasomnie:

  • Somnabmulismus – náměsíčnost
  • Pavor nocturnus – noční běsy
  • Noční můry
  • Spánková paralýza

Další poruchy spánku:

  • Syndrom neklidných nohou
  • Jet-lag syndrom (pásmová nemoc) – problém se spánkem v důsledku překonání časových pásem
  • Klein-Levinův syndrom – několikadenní nepřetržitý spánek
  • Bruxismus – skřípání zubů
  • Somnilokvie – mluvení ze spaní

My se nyní podíváme na 5 poruch spánku, které lidí trápí nejčastěji. Jedná se o insomnii, spánkovou apnoe, spánkovou paralýzu, syndrom neklidných nohou a parasomnii.

NESPAVOST – INSOMNIE

Insomnie neboli nespavost je jednou z nejčastějších poruch spánku, která trápí 10 až 15 procent lidí na světě. Insomnie může být přechodná (tzv. akutní insomnie) a trvá zhruba 4 týdny. Během života postihne většinu lidí a to v důsledku zvýšeného stresu, napětí a jiných psychických vlivů. Trvá-li nespavost déle než 4 týdny, jedná se o chronickou insomnii.

Hlavní projevy nespavosti:

  • dlouhá doba usínání – 30 minut a déle (ideální je usnout do 5 minut po ulehnutí na lůžko)
  • časté probouzení v průběhu noci
  • dřívější probuzení
  • nekvalitní a neosvěžující spánek

Nespavost může být projevem druhotné nespavosti, což je stav, kdy jiná nemoc narušuje spánek. Do této skupiny patří například spánková apnoe a syndrom neklidných nohou, o kterých si také povíme něco více. Druhou příčinou chronické nespavosti mohou být psychické faktory – tzv. psychofyziologická insomnie.

Lidé trpící nespavostí by měly důsledně dbát na dodržování zásad spánkové hygieny, a vyzkoušet osvědčené psychoterapeutické postupy (např. realaxační cvičení, spánková restrikce). Doporučená je návštěva lékaře – specialisty na poruchy spánku. Prášky na spaní (hypnotika) se užívají pouze v krajních případech, stejně tak antidepresiva.

psychofyziologická insomnie.
Největší problém při usínání je příliš mnoho myšlenek v hlavě.

SYNDROM SPÁNKOVÉ APNOE (SSA)

Další z častých poruch spánku může být poměrně nebezpečná, jelikož se projevuje poruchou dýchání v podobě náhlé a krátkodobé zástavy dechu. Spánková apnoe častěji postihuje muže (21 %) než ženy (9 %) ve věku nad 40 let.

Negativní vliv na vznik poruchy spánku má:

Zástava dechu (apnoická pauza) může trvat déle než 10 vteřin a postižený jich může prožít až 10 za jednu hodinu. Mezi další obvykle projevy spánkové apnoe patří hlasité chrápání (ronchopatie). Následkem zástavy dechu se pacient probouzí a usíná. Takto se to opakuje po celou noc a výsledkem je nekvalitní spánek, únava, bolesti hlavy, sucho v ústech, špatné nálady a někdy i deprese.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

3 typy syndromu spánkové apnoe:

  1. obstrukční
  2. centrální
  3. smíšený

Obstrukční spánková apnoe je nejčastější a tvoří zhruba 90 procent všech SSA. Problém je způsoben sníženým svalovým tonusem, který není schopen udržet správný průsvit hltanu. Vliv na vznik spánkové apnoe má také velikost měkkého patra, patrového čípku, mandle, omezená průchodnost nosní dutina nosohltanu apod. To vše představuje možné překážky při průchodu vzduchu.

Léčba spánkové apnoe

Základem nastavení správné léčby je vyšetření spánkové apnoe. K léčbě spánkové apnoe se používá speciální přístroj nazální přetlaková ventilace, která udržuje stálý přetlak v dýchacích cestách a braní kolapsu hltanu.

Další možností jsou chirurgické zákroky, jejichž cílem je odstranění překážek a zlepšení průchodnosti dýchacích cest. Ty se využívají v případě těžké spánkové apnoe. Ve všech případech je důležité dodržovat zásady spánkové hygieny. Velký vliv na zdravý spánek má i zdravá životospráva a pravidelný pohyb.

pohyb pro dobré spaní
Zdravému spánku prospívá zdravý životní styl. Nejlepší je každý den pohyb na čerstvém vzduchu.

SPÁNKOVÁ PARALÝZA

Paralýza nebo také obrna během spánku postihuje zejména dospívající a mladší lidi, objevit se však může v jakémkoliv věku. Údajně ji alespoň jednou za život prožije až 40 procent lidí. V žádném případě se nejedná o příjemný zážitek.

Při spánkové paralýze je totiž postižený vzhůru, ale je paralyzován a nemůže se hnout či promluvit. Doslova je přikovaný k posteli, což vyvolává pocit absolutní bezmoci. Tento stav může trvat pár minut, ale i několik hodin jako v hororu.

To však není vše. Lidé, kteří obrnu prožili, pociťuje velký tlak až dušení. Někteří popisují pocit, jak kdyby se probudili do mrtvého těla. Paralýzu také velmi často doprovází hrůzostrašné halucinace. Lidé hovoří o tom, že cítili přítomnost jiných lidí, slyšeli šepot či zvuky nebo dokonce vidí strašidelná monstra, neznámé lidi a UFO.

Ke spánkové paralýze dochází ve chvíli, když se člověk probudí v průběhu hlubokého spánku REM. Během této fáze spánku sníme a naše svaly jsou paralyzovány. Výsledkem je nepříjemný zážitek, který někteří lidé zažijí jen jednou, jiní bohužel opakovaně.

Jak se léčí spánková paralýza?

Jakkoliv je tato spánková porucha strašidelná, zdraví většinou neohrožuje na rozdíl od spánkové apnoe. Neexistuje žádný jednoznačný způsob, jak se spánkové paralýze vyhnout.

Určitě ale pomůže minimum stresové zátěže, zdravá výživa, fyzická aktivita, dodržování spánkové hygieny a přes ulehnutím žádné jídlo či dokonce alkohol. Pouze ve vážných případech opakované formy spánkové paralýzy se využívá psychoterapie a podávají se antidepresiva.

spánková paralýza
Nyní už víte, co stojí za únosy UFO a pozorováním duchů – halucinace během spánkové paralýzy

SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU

Odborně se hovoří o Willis-Ekbomově chorobě, což je neurologické onemocnění. Postižený pociťuje parestézie, což jsou nepříjemné až bolestivé pocity v nohou, které jej nutí jimi neustále pohybovat (např. pálení, mravenčení, brnění, pulzování, tahání).

Tyto pocity jsou nejhorší v průběhu noci během spánku, a právě to je důvod potíží se spánkem. Velmi špatně usínají a ještě hůře spí.

Nepříjemné pocity je totiž nutí neustále s nohama nekontrolovaně hýbat a nesnesou činnosti, které je udržují dlouhou dobu v nečinnosti. Jakmile se postižený posadí, nohy sebou začnou škubat, jakoby jim procházel elektrický proud. Lidé, kteří tímto syndromem trpí, mají značené problémy nejen se spánkem, ale i cestováním.

Jak poznat syndrom neklidných nohou?

  • neustálé nutkání hýbat končetinami
  • nejhorší jsou projevy v noci, k ránu se mírní nebo ustávají
  • potíže jsou patrné při odpočinku, sezení, ležení a spánku
  • nepříjemné pocity mizí s pohybem

Syndrom neklidných nohou postihuje zejména ženy a to až dvojnásobně častěji než muže. Riziko vzniku se zvyšuje s rostoucím věkem, stejně tak četnost a intenzita nepříjemných pocitů.

Špatný spánek má za následek omezení každodenní života, nedokáží se soustředit na jakoukoliv činnost a mají problémy s pamětí. Neobvyklý také není syndrom neklidných nohou v těhotenství, který ale odezní pár týdnů po porodu.

Jak léčit syndrom neklidných nohou?

V případě mírnějších projevů nemoci postačí úprava životního stylu, omezení pití alkoholu a kouření. Klikněte a naučte se, jak přestat kouřit ze dne na den.

Určitou pomoc poskytují vitamíny a minerály (kyselina listová, hořčík a železo), masáže a koupele nohou. U vážnějších projevů se užívají léky na syndrom neklidných nohou, které však nemoc dokáží pouze zmírnit, nikoliv úplně vyléčit.

syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou umožní spánek až k ránu, kdy projevy povolí

NÁMĚSÍČNOST NEBOLI SOMNABULISMUS

Poslední porucha spánku se týká náměsíčnosti. Někdy se používá cizího názvu parasomnie, to je však označení pro celou skupinu poruch spánku s abnormálními projevy při usínání, spánku či probuzení. Správný cizí název pro náměsíčnost zní somnabulismus. Nejčastěji se vyskytuje náměsíčnost u dětí, méně je obvyklá náměsíčnost u dospělých.

Také se nejedná o žádnou nemoc, který by ohrožovala zdraví nebo život. Dětská náměsíčnost většinou časem vymizí. Projevuje se tím, že v průběhu spánku otevře oči a dělá nějakou běžnou činnost – jde na WC nebo do sprchy, uklízí hračky, začne se oblékat nebo jen chodí po místnosti.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Když na něj ale promluvíte, zcela evidentně spí. Nereaguje vůbec nebo může být zmatený a dezorientovaný. Nemá smysl náměsíčného probouzet. Lepší je odvést ho do postele a uložit jej.

Jedná se o poruchu řízení spánku a bdění, kdy v průběhu spánku dochází k částečnému a nedokonalému probuzení. Sama o sobě není nemoc nebezpečná, riziko úrazu však hrozí u lidí, kteří mají tendenci odcházet z bytu či používat různé nástroje. Hrozí také riziko pádu apod. Důležitá je nejenom spánková hygiena, ale i bezpečnostní opatření (důkladné zavření oken, zamčení pokoje a odstranění nebezpečných předmětů z dosahu).

náměsíčnost u dětí
Spí vaše děti poklidně celou noc nebo vyráží na noční “pochůzky”?

Poruchy spánku vás nemusí trápit věčně

Spousta lidí ví velmi dobře, že spí neklidným a špatným spánkem. Každé ráno se probouzí rozlámaní a neodpočatí. Řešení přitom existují a byla by škoda jich nevyužít. Vždyť jde o vaše zdraví.

Základem dobrého spánku je spánková hygiena, o které jsme se zmiňovali. Pokud nepomáhá pravidelný režim, nebojte se navštívit specialistu na spánkové poruchy. Až se po dlouhé době vyspíte do růžova, nebudete litovat.

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..