S expertem přes matrace Ing. Villantem radíme, jak vybrat dokonalou pro zdravé spaní

V první části článku jsme se s expertem na postele Ing. Villantem věnovali důkladnému výběru postele a roštu. V druhé části megačlánku se zaměříme na výběr správné matrace a volbu lůžkovin.

Jaké rozměry, materiál a tvrdost matrace jsou ideální? Je vhodné používat různé lůžkoviny pro různá roční období? Na tyto a další otázky se vám pokusíme zodpovědět co nejpodrobněji, abychom vám pomohli vytvořit ideální lůžko pro váš zdravý spánek.

Postel bez správné matrace nikdy nebude plnit svůj účel na 100 %. Platí to i naopak. Každý člověk je přitom individuální a matraci by měl vybírat nejen podle tělesných kritérií (výška, váha, věk apod.), ale také podle toho, jak se mu na matraci leží a spí.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Zatímco tabulky radí tvrdší matraci, vám může vyhovovat nižší tvrdost. Významnou roli hrají také lůžkoviny (polštář a peřina) a povlečení. Zejména takový polštář má na kvalitu spánku velký vliv.

kvalitní matrace a povlečení
Kvalitu spánku ovlivňuje nejen matrace, ale také lůžkoviny, povlečení a pyžamo

Jak vybrat dokonalou matraci?

Po posteli a roštu přichází řada na výběr správné matrace. Velmi často bývá jedním ze základních kritérií při koupi matrace cena. Nelze se tomu divit, protože cena opravdu kvalitní matrace se pohybuje v řádech několika tisíců korun.

V případě, kdy rodinné finance hrají zásadní roli, je o to důležitější zvolit nejlepší poměr “cena – výkon” a vzít to nejlepší. Zkuste se obrnit trpělivostí a výběru matrace věnovat více času. Nebudete toho litovat.

V tomto případě je nutné si uvědomit, jak zásadní vliv na náš život má spánek. Pokud neumožníme tělu pořádně si odpočinout, během celého dne nás pak můžou trápit nepozornost, bolesti hlavy, podrážděnost apod. Spánek má vliv také na trávení a metabolismus, funkci lymfatického systému a krevního oběhu. O kvalitě našeho spánku rozhoduje správný podklad, na který uléháme – tedy matrace. Ta musí zajistit správnou oporu pro páteř, umožnit svalům relaxovat a poskytnout odpovídající podmínky pro kvalitní spánek a následnou regeneraci těla i mysli. Správně zvolená matrace hraje tedy důležitou roli v oblasti našeho zdraví a každodenní vitality.pro Slimming.cz Ing. Viktor Willant ze sítě prodejen ProSpanek SE

Většina lidí obvykle přijde do obchodu a na místě omrkne pár matrací. Lidé se mylně domnívají, že po pár minutách ležení poznají tu pravou. Dobrý prodejce nabízí možnost matraci si vyzkoušet na místě.

Ideální ale je, pokud si matraci můžete vyzkoušet přímo u sebe doma a v případě nespokojenosti ji vrátit. Než ale dveře do obchodu vůbec otevřete, přečtěte si pár informací o důležitých kritériích, které vám výběr správné matrace značně usnadní.

NEZAPOMEŇTE, že pomoc pro rychlé usínání a relaxaci existujte.

Pijte před spaním směs Blendea SUPERCHILL.

Blendea SUPERCHILL

7 hlavních kritérií, které vám pomohou vybrat správnou matraci:

 1. Tvrdost
 2. Materiál
 3. Rozměry
 4. Nosnost a životnost
 5. Potahový materiál
 6. Způsob uložení
 7. Věk spáče

TVRDOST MATRACE

Je lepší měkká nebo tvrdá matrace? Tvrdost je prvním a nejdůležitějším kritériem ze všech. Zde hraje roli nejen tělesná hmotnost, ale také poloha při spánku. Všeobecně platí, že tužší matrace je vhodná pro muže a osoby s vyšší hmotností, ženy upřednostňují měkčí matrace.

Pokud však větší část noci strávíte na boku, je vhodnější matrace středně tuhá nebo měkká. Spíte-li převážně na zádech nebo na břichu, sáhněte raději po středně tuhé nebo tvrdé matraci.

Tvrdost matraceHmotnost spáčePoloha spánkuDalší specifika
Tvrdost 1 (velmi měkká)do 70 kgna bokužena, starší osoby
Tvrdost 2 (měkká)70 až 100 kgstřídání polohžena, lehčí muž
Tvrdost 3 (středně tvrdá)do 120 kgstřídání polohmuž, vyšší váha
Tvrdost 4 (tvrdá)do 150 kgna zádechmuž
zdravá poloha při spaní
Ideální je spánek na boku, kdy je páteř vyrovnaná (obrázek dolů)

MATERIÁL MATRACE

Zde se trochu “zapotíte”, protože materiálů, ze kterých se matrace běžně vyrábí, je opravdu velké množství. Každý má přitom odlišné vlastnosti a hodí se tak pro různé spáče.

Latexové matrace

Latex se používá pro výrobu matrací o tvrdosti 1 a 2. Latexové matrace poskytují vysoké pohodlí a dobře se přizpůsobují tvaru těla. Vnitřek matrace většinou tvoří PUR nebo HR pěna a deska z kokosových vláken zvyšující tuhost.

Nevýhodou latexových matrací bývá nižší prodyšnost a odolnost proti roztočům. Nejsou tedy vhodné pro nadměrně se potící osoby a alergiky. Prodyšnost ještě více snižuje pevný podklad, proto by se měly pokládat na lamelové rošty.

Pěnové matrace

Univerzální materiál, který lze použít pro matrace všech tvrdostí. Hodí na lamelové, laťové rošty i pevné rošty. K výrobě se používají různé druhy pěn s odlišnými vlastnostmi.

 • Polyuretanová pěna (PUR) – elastické, tvarově stále matrace s dlouhou životností
 • Studená pěna (HR) – elastičtější a tvarově stálejší, lepší prodyšnost. Používá se na výrobu matrací s různou tuhostí (zóny)
 • BIO pěna – elastická pěna s vynikajícími ortopedickými vlastnostmi, šetrná k životnímu prostředí a odolná vůči houbám a plísním
 • Líná pěna (viskoelastická pěna) – v kontaktu s tělesným teplem měkne a lépe se přizpůsobí křivkám těla, aniž by poskytovala méně opory, je doporučována lidem trpícími bolestmi zad a kloubů, brání vzniku proleženin
 • Pružinové matrace – měkčí matrace, které se skvěle přizpůsobují lidskému tělu, dlouhá životnost, nehodí se na lamelové a polohovací rošty. Existují 3 varianty – matrace s klasickým pružinovým jádrem, matrace s taštičkovými pružinami a matrace s mikrotaštičkovými pružinami

VÍTE, JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O MATRACI? Správná údržba matrace prodlužuje její životnost. Neprospívá jí nerovnoměrné zatěžování. Proto je vhodné jednou za měsíc matraci otáčet a převracet.

Výhodou je odnímatelný potah, který lze prát, čím se zbavíte škodlivých mikroorganismů. Na matrace s neodnímatelným potahem používejte speciální ochranný potah. Jednou za čas nechte matraci důkladně vyvětrat a vyschnout. Poslední tečkou je pravidelná výměna a praní ložního prádla.

ROZMĚRY MATRACE

V minulém článku jsme se bavili o délce a šířce matrací, které odpovídají rozměrům postele. To znamená, že standardně jsou nabízeny rozměry 90×200, 140×200 a 160×200. Stejně jako u postele by matrace měla být delší o 20 až 25 cm, než je výška spáče. Šířka je velmi individuální. Podle tělesných proporcí lze sehnat i méně obvykle rozměry, dnes není problém nechat si matraci vyrobit na míru.

V případě matrace je důležitá správná výška matrace. Nejmenší doporučená výška (tloušťka matrace) je 15 centimetrů, vhodnější je však alespoň 20 centimetrů. Tenké matrace tělu neposkytují dostatečnou oporu a navíc se daleko rychleji proleží. Ze silnějších matrací se také lépe vstává, což ocení zejména starší lidé a lidé s problémy pohybového aparátu. Samozřejmě záleží i na celkové výšce postele.

NOSNOST A ŽIVOTNOST MATRACE

Při výběru matrace se vždy podívejte na její nosnost. Tento údaj vám pomůže usnadnit výběr matrace podle vaší váhy. Uvedená váha je samozřejmě maximální a vždy je dobré pořídit si matraci s dostatečnou rezervou. Díky tomu si matrace ponechá co nejdéle své původní vlastnosti . Naopak, koupíte-li matraci na hraně doporučené maximální hmotnosti, počítejte s tím, že se opotřebuje daleko rychleji.

Co se týče životnosti matrace, standardně výrobci uvádí 15 až 20 let. Čím lépe si matraci vyberete, tím déle vám vydrží. V reálném životě dobrá matrace slouží spíše 10 až 15 let. Postupem času se unaví každý materiál , deformuje se a snižuje se tvrdost. Nakonec budete muset matraci vyměnit. VÍTE, jak poznáte, kdy nastal čas vyměnit starou matraci za novou?

kvalitní matrace
Rozměry matrace si důkladně promyslete předem společně s výběrem postele

POTAHOVÝ MATERIÁL

Součástí matrace je kvalitní potah, který by měl splňovat tři vlastnosti. Za prvé by měl být hygienický, za druhé maximálně prodyšný a za třetí by se měl co nejlépe vypořádat s lidským potem. Správný potah zajišťuje suché a příjemné klima pro zdravý spánek.

ZPŮSOB ULOŽENÍ (ROŠT)

Různé druhy matrací je nutné kombinovat s různými druhů roštů. Nejuniverzálnější jsou matrace vyrobené z pěny, které si rozumí s každým typem roštu. Pružinové matrace se nehodí na lamelové a polohovatelné rošty, latexovým matracím zase nesvědčí pevný podklad.

 • Latexové matrace – lamelové rošty
 • Pružinové matrace – pevný rošt
 • Pěnové matrace – jakýkoliv rošt

VĚK SPÁČE

Při výběru matrace je vhodné zohlednit také věk a zdravotní stav uživatele. Pro děti je vhodnější středně tuhá matrace s antibakteriálním potahem, který lze prát. Mladí a zdraví lidé preferují tvrdší matrace.

Naopak starší lidé mívají radši spaní na měkkých a elastických matrací, které zmírňují jejich zdravotní potíže. Jedná se zejména o bolesti zad, kloubů a svalů, které ale dnes trápí i daleko mladší generace.

TIP NA PODROBNÝ TEST MATRACÍ: Výběr správné matrace vám usnadní článek Jak vybrat matraci a srovnávací test nejlepších matrací 2018.

V případě specifických zdravotních problémů se poraďte s odborníky

Jak vybrat pohodlný polštář a peřinu?

Výběrem matrace práce na dokonalém lůžku nekončí. Následuje koupě polštáře a peřiny, které by měly splňovat hned několik parametrů. Opět neexistují žádné univerzální rady, v potaz je třeba vzít nejen kvalitu použitého materiálu, ale také například to, zda jste více zimomřiví nebo trpíte nepříjemnými alergiemi.

Není neobvyklé, že partneři používají odlišné polštáře i peřiny. Každému totiž vyhovuje něco úplně jiného.

Tradiční přírodní materiály jako peří a ovčí vlna se příliš nepoužívají. Vhodnější jsou moderní umělé materiály z dutých vláken, které jsou daleko více prodyšné, lehké, dobře odvádí vlhkost, jsou antialergické a navíc je lze prát v obyčejné pračce. Také se lépe přizpůsobí tělu i jeho pohybům po celou dobu spánku.

Lůžkoviny můžeme rozdělit do 4 skupiny podle stupně hřejivosti:

 • Letní lůžkoviny (gramáž cca 200 g/m2) – jako výplň se obvykle používá kombinace polyesterových a polyuretanových  kuliček. Lépe absorbují pot, odvádí vlhkost a jsou velmi prodyšné. Vyznačuje se pocitovým chladivým efektem, hodí se do letních měsíců a bývají vhodné pro alergiky.
 • Středně hřejivé lůžkoviny (gramáž cca 300 g/m2) – ideální pro celoroční používání. Výplň opět tvoří kombinace polyesterových a polyuretanových  kuliček. Dobře odvádí vlhkost, jsou vzdušné a díky antibakteriálním účinkům je mohou užívat i alergici.
 • Vysoce hřejivé lůžkoviny (gramáž cca 400 g/m2) – jsou lehké, ale přitom velmi hřejivé. Díky skvělým tepelným izolačním schopnostem se hodí pro “zimomřivé” osoby nebo pro spánek během zimních měsíců. Výplň tvoří kombinace polyesterových a polyuretanových  kuliček.
 • Vyvařovací lůžkoviny (gramáž cca 300 g/m2)představují speciální kategorií lůžkovin zajišťující vysokou hygienu postele. Jelikož je lze bez obav prát až na 95 °C, hodí se zejména pro osoby s alergiemi. Lze je užívat po celý rok.
Pokud nás trápí alergie určitě doporučuji vsadit na moderní materiály jako jsou náplně lůžkovin z umělých vláken. Ty často bývají navíc ošetřeny biocidními přípravky, které zamezují výskytu plísní a roztočů, takže zajistí hygienické prostředí. V případě alergií je důležité mít na paměti také častější údržbu – pravidelně vyměňovat povlečení, lůžkoviny prát a také matraci opatřit chráničem. Proto doporučuji volit materiály, které umožňují vyvářku (praní při teplotě 90 °C) a snadno se udržují.pro Slimming.cz Ing. Viktor Willant ze sítě prodejen ProSpanek SE
kvalitní lůžkoviny

STLÁT ČI NESTLAT? Je pravda, že v ustlané posteli se roztočům daří mnohem více, nebo je to jen rozšířená fáma? Odpověď na odvěkou otázku najdete v článku Stlát nebo nestlat vaši postel?

Jak vybrat správné povlečení?

Čeká nás poslední krok na cestě za vysněným místem pro dokonalý spánek, který představuje nákup vhodného povlečení a prostěradla. Těšit se můžete na opravdu bohatý výběr, co se týče materiálů i vzhledu.

Důležitější je samozřejmě materiál, který by měl být prodyšný, antialergický a pratelný nejméně při teplotě 60 °C. Jaký si zvolíte vzhled povlečení (barvu, vzor apod.) už záleží čistě na vašem vkusu. Do toho vám mluvit nehodláme.

Ačkoliv se to nezdá, náš spánek ovlivňují skoro všechny smysly. Při výběru povlečení proto vsaďte na takové povlečení, které je vám příjemné na dotek. Z hlediska materiálu pak vybírejte podle ročního období a hřejivosti – v létě volte příjemně chladivý satén, v zimě naopak měkký a hřejivý mikro-plyš. Všechny jsou dnes k dostání v nejrůznějších barvách a dekorech přesně podle vašeho vkusu.pro Slimming.cz Ing. Viktor Willant ze sítě prodejen ProSpanek SE
dreamly

Nejčastější materiály používané na povlečení:

Bavlna

Bavlna je považována za nejvhodnější materiál. Vyznačuje se skvělými hřejivými vlastnostmi, je jemná a příjemná na dotek. Bavlna patří mezi odolné materiály a skvěle saje vlhkost, což je pro zdravý spánek velmi důležité. Jedinou nevýhodou bavlny je vysoká mačkavost.

Bavlněné povlečení se vyrábí v různých provedení. Oblíbená je například saténová úprava s hladkým a matně lesklým povrchem. Za pozornost stojí zejména varianta “easy care”, která se vyznačuje snadnější údržbou. Flanel se hodí pro chladnější noci. Krepové povlečení se sice snadno udržuje, ale nepatří mezi nejpříjemnější materiály.

Damašek a přírodní hedvábí

Je sice velice luxusní, ale také velmi choulostivý materiál vyžadující náročnou údržbu.

Len

Přírodní materiál, který se změkčuje častým praním, díky moderním technologiím se usnadnila jeho údržba (žehlení).

Mikrovlákno

Umělý a dobře savý materiál. Je rovněž příjemný na dotek. Nejedná se o špatnou alternativu, lidské tělo však nejlépe snáší přírodní materiály, jako je právě bavlna.

U prostěradel se nejčastěji používá bavlna a froté. Froté prostěradla mají jedno velké plus, stačí je vyprat, nepotřebují žehlit. Bavlna je však o stupeň příjemnější materiál, který ocení zejména ti, kteří spí tak, jak je pán Bůh stvořil 🙂

druhy povlečení
Výběr barviček už jen a pouze na vás

Přeji vám dobrou noc a krásné sny 🙂

Lůžko patří k nejdůležitějšímu vybavení našich domovů, protože zcela zásadním způsobem ovlivňuje naše životy, zdraví i dobrou náladu. Proto bychom měli výběru jednotlivých částí věnovat vždy stejnou pozornost.

Na závěr bychom vám dali ještě jednu poslední radu. Nakupujte vždy u ověřených prodejců, kteří za své výrobky ručí a při výběru vám dokáží poskytnout odbornou pomoc.

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
5/5 - (2 votes)

8 Komentáře

 1. Plicka 28.12.2018
  • Lukáš Chládek 3.1.2019
   • Lezecka 18.12.2020
    • Lukáš Chládek 21.12.2020
 2. Karedulka 23.10.2020
  • Lukáš Chládek 26.10.2020
 3. Soňa 2.7.2021
  • Lukáš Chládek 7.7.2021

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..