O detoxu se mluví především v souvislosti se zlepšením celkového zdraví ovlivněného znečištěným životním prostředím a nezdravým životním stylem. Detox neboli hloubkovou očistu si však zaslouží nejen nadmíru zatěžované vnitřní orgány jako ledviny, játra, plíce a další, ale také naše vlasy.
Na vlasy totiž nemá vliv “pouze” znečištěné ovzduší a špatná strava, ale také kosmetické přípravky a způsob péče. Zdraví a krásu vlasům odebírá především nešetrná péče, hry s barvami i nekvalitní přípravky.
Doporučená není ani příliš velká péče, které může vlasy zatížit. To vše může být příčinou toho, proč vás trápí příliš mastné, suché, slabé či lámavé vlasy nebo lupy. Jednou z možností, jak vlasům vrátit hebkost a lesk je detox vlasů.
Obsah článku:
5 nejlepších tipů pro účinný vlasový detox
Vzpomínáte si, jak krásné, zdravé a husté vlasy jste měla jako dítě? Tehdy vám ke štěstí stačil obyčejný šampón a čistá voda, možná kondicionér. Dnes vlasům věnujete stokrát větší péči, investujete do speciálních přípravků, pravidelně navštěvujete kadeřnici, a přesto výsledek není takový, jaký byste si představovala. Proč tomu tak je?
Za oslabené a poškozené vlasy velmi často může i to, že vlasům věnujeme příliš mnoho pozornosti. Kdybychom se vrátili k podobnému modelu péče o vlasy jako v dětství, vlasy by nám s největší pravděpodobností poděkovali.
DOPORUČUJI: Vnitřní detoxikaci vlasů pomáhá i kyselina listová a chlorofyl. Na ty je bohatá zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREEENS. Cca. po měsíci budou vlasy pevné a lesklé.
Zdravým vlasům neprospívá:
- barvení, odbarvování, melírování
- fénování, kulmování, žehlení
- časté česání, používání špatných hřebenů a kartáčů
- používání velkého množství přípravků na vlasy
- nekvalitní kosmetika na vlasy
- nešetrná úprava vlasů
- těsné culíky, copánky, drdoly apod.
Kvalitu zdraví ovlivňuje také roční období. Teď v létě to je ostré slunce a slaná voda, v zimě je to mráz, sníh a vlhkost. Chcete-li vlasům opravdu pomoci, vyzkoušejte 5 tipů na účinný vlasový detox. Odměnou vám budou vlasy, které vám bude každý závidět.
Ostré sluníčko a slaná mořská voda vlasy vysušují a oslabují
TIP 1: MÉNĚ ZNAMENÁ VÍCE
Platí to pro kosmetické přípravky na péči i úpravu vlasů. Základní péči představuje šampón a kondicionér. Jednou týdně použijte vlasovou masku. Nejlepší jsou kvalitní přírodní produkty obsahující minimum chemických látek. Přírodní produkty bývají dražší, nemůžete-li si je dovolit pravidelně, dopřejte si přírodní péči o vlasy alespoň jednou za měsíc.
VÍTE, CO SE PŘIDÁVÁ DO VLASOVÝCH PŘÍPRAVKŮ? Běžné šampóny obsahují především sulfáty, které stojí za příjemným pěněním, silikony s vyhlazujícími účinky a parabeny, které mohou za dlouhou životnost. Všechny tyto látky dráždí vlasovou pokožku a mohou způsobit například vznik lupů.
TIP 2: DOMÁCÍ OPLACHY
Pokud se domníváte, že jedině drahé kosmetické přípravky dokáží uzdravit vaše oslabené vlasy, jste na omylu. Přírodní přípravky na vlasy si můžete připravit i doma. Mnohem lépe totiž poslouží oplachy z běžně dostupných surovin.
Silné detoxikační účinky má například oplach z jablečného octa či čerstvé citrónové šťávy. Jak na to? Umyté vlasy nejprve důkladně propláchněte šťávou či octem, a hned poté čistou vodou.
Dopřejte vlasům přírodní vlasový detox za pomoci citrónové vody. Smíchejte čerstvou citrónovou šťávu s vodou a směs nalijte do rozprašovače. Citrónovou vodu důkladně nastříkejte do pramenů, zakryjte a nechte působit 20 minut. Poté opláchněte teplou vodou.
TIP 3: ČISTÁ VLASOVÁ POKOŽKA JE ZÁKLAD
Někdo radí mýt si vlasy každý den, jiný naopak před každodenním mytím varuje. Jak to je správně? Vlasy jsou individuální záležitostí stejně jako pleť. Co vyhovuje jednomu, nemusí prospívat druhému. Důležité je používat přípravky, které vaše vlasy nezatěžují a vlasovou pokožku udržují v čistotě. Čisté vlasové folikuly jsou totiž velmi důležité pro růst zdravých vlasů.
TIP 4: VLASY MYJTE JEMNĚ A MASÍRUJTE POKOŽKU HLAVY
Většina lidí automaticky nanese šampon na temeno, a poté je intenzivním mydlením roznese na ostatní části. Jděte na to jinak. Vlasy důkladně opláchněte teplou vodou a šampón jemně naneste po celé hlavě.
Není nutné šampón nanášet po celé délce vlasů. Mastnota se drží u pokožky vlasy. Zbylé vlasy se dostatečně umyjí při splachování šamponu. Poté na vlasy nanesete kondicionér, rozčešte a znovu důkladně opláchněte.
NECHTE SE HÝČKAT A VYZKOUŠEJTE INDICKOU MASÁŽ HLAVY: Masáž zlepšuje kvalitu a zdraví vlasů, udržuje jejich lesk a vliv má i na psychickou pohodu. Více informací o indické masáži najdete v článku Indická masáž hlavy – na stres i krásné vlasy.
TIP 5: DOMÁCÍ VÝŽIVNÁ MASKA NA VLASY
Z obyčejných surovin snadno a za pár minut připravíte úžasnou domácí masku, která vlasy pročistí, hydratuje a dodá jim všechny potřebné vitamíny a minerály. Mezi nejlepší suroviny, ze kterých si vyrobíte detoxikační masku na vlasy, patří olej, med, mléko, káva, vajíčka, avokádo, ovesné vločky a další.
TIPY NA DOMÁCÍ VLASOVÉ MASKY: Nevíte, jak a z čeho připravit výživnou masku? Přečtěte si náš článek Maska na vlasy – 10 domácích receptů + 3 tipy z lékárny a o inspiraci nebudete mít nouzi. Navíc se dozvíte, jak masku správně používat.
Jednou z nejlepších surovin na domácí vlasový detox je kvalitní olej. Kromě tradičního olivového oleje můžete použít také kokosový, mandlový, makadamiový, jojobový či pupalkový olej.
Detox vlasů – vyzkoušejte No poo metodu mytí vlasů
Mezi ženami, ale i muži se šíří metoda zvaná jako “No poo”. Jedná se o mytí vlasů bez použití šamponu a kondicionéru. Při mytí vlasy se smí používat pouze přírodní suroviny jako například již zmiňovaný jablečný ocet a citrónová šťáva či jedlá soda. Příznivci této metody kritizují šampóny a další běžné vlasové přípravky kvůli jejich složení. Běžné šampóny obsahují chemické přísady, které škody vlasům i vlasové pokožce.
Nejprve je nutné vysadit klasické šampony a kondicionéry. Zpočátku se to vlasům nebude líbit a použití šamponu budou doslova vyžadovat. Vlasy můžou dva týdny až dva měsíce působit nezdravým dojmem. Po určité době, která je u každého jiná, se však stav vlasů viditelně zlepší. Navíc ušetříte, protože drahé kosmetické přípravky nahradí levné přírodní suroviny.
V případě šamponu se používá používá jedlá soda, která se rozmíchá ve vodě. Ta v kombinaci s kožním mazem vytvoří účinné mýdlo, které odstraní prach, nečistoty i mastnotu z vlasů.
Lžící jedle sody důkladně rozmíchejte ve sklenici vody. Máte-li hrubší a kudrnaté vlasy přidejte ještě jednu malou lžičku. U jemných vlasů naopak množství jedlé sody snižte. Vlasy nejprve opláchněte teplou vodou, poté vmasírujte směs sody a vody a opět spláchněte.
Kondicionér zase nahradí jablečný ocet, který vyrovnává pH pokožky, posiluje vlasové folikuly a usnadňuje rozčesávání vlasů. Použití je podobné jako u jedlé sody. Lžíci jablečného octa promíchejte ve sklenici vody. Směs aplikujte ke kořínkům vlasů a rozetřete po celé délce vlasů. Rozčešte a důkladně opláchněte vodou.
Detox můžete vlasům dopřát každý den
Jistě jste správně pochopili, že vlasový detox je v podstatě zdravá péče o vlasy. Detox můžete svým vlasům dopřávat každý den. Je pouze na vás, zda vyzkoušíte moderní metodu No poo nebo zůstanete u klasické péče.
Zásadní je vlasy nezatěžovat nadmírou přípravků a péče a věnovat jim jenom takovou péči, jakou potřebují pro zdravý vzhled. Budete milé překvapené, že nejvíce každé ženě sluší její přirozená barva a jednoduché účesy. Stačí mít zdravé, krásné, husté a lesklé vlasy a to vám potvrdí i váš přítel.
DÁLE ČTĚTE: O transplantaci vlasů, která je často poslední možností zachránit aspoň nějaký porost hlavy.