„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne,” rozhovor o bezobalovém nakupování s Ing. Janou Čerevkovou z Ekosáčky.cz

Econea

O tom, že naši krásnou planetu postupně stravuje nadbytek plastu a plastového odpadu, není pochyb. Spousta lidí se proto rozhodne, že s ochranou životního prostředí pro sebe a další generace začne u sebe.

Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jen je třeba trochu ubrat na pohodlnosti.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Jednou z cest k bezobalovému životnímu stylu je i nahrazení jednorázových plastových pytlíků ručně šitými sáčky, které lze používat opakovaně.

Jana Čerevková, 33-ti letá grafička na volné noze a maminka desetiměsíční dcerky, nám ochotně povyprávěla svůj příběh o tom, co ji přivedlo k šití a prodeji sáčků na potraviny pod značkou Ekosáčky.cz.

Rozhovor o bezobalovém nakupování s Ing. Janou Čerevkovou

 

Jano, nejprve bych vám chtěla poděkovat, že jste mi odpověděla na spoustu všetečných otázek 🙂

Věřím, že vaše odpovědi budou inspirací pro mnoho našich čtenářů a čtenářek, jak používat méně plastů a ulehčit životnímu prostředí.

Kdy a jak jste se vůbec dostala k myšlence začít šít sáčky?

To bylo v roce 2014. Díky tehdejší známosti jsem změnila své stravovací návyky. Objevila jsem ekodrogerii a začala snít o tom, že se přestěhuji na venkov, do domku s velkou zahradou a sadem.

Tyto sny se nesplnily a já zůstala ve městě. Skončilo období farmářských trhů a najednou jsem musela nakupovat v supermarketech. Po každém nákupu jsem si všimla narůstajícího obsahu zásobníku na použité igelitové sáčky. Jeden nákup znamenal až 6 nových igeliťáků. 

V tu chvíli jsem si položila otázku, zda by to nešlo jinak. Vzpomněla jsem si na síťovinu, ze které jsem si v létě udělala rám na sušení bylinek a zkusila jsem z ní ušít své první sáčky.

Od začátku jsem měla vysoké nároky. Sáčky musely být lehké, aby na váze nenaskočila hmotnost navíc, pevné, aby něco unesly a nesměly se při používání zatrhnout. 

Následovalo období nakupování. Prodavačky na mne občas valily oči, ale někdy pronesly i pochvalu na mé sáčky. Sáčky jsem poté vyzbrojila několik kamarádek a pár členů rodiny, aby je testovali společně se mnou.

Od toho už byl jen krůček k nápadu, abych své sáčky nabídla světu a dala je na Fler. Tak jsem to zkusila. Byly to sáčky ze síťoviny a dostaly název „nákupní sáčky Buďte EKO“. 

Počátkem roku 2017 jsem viděla šokující video Plastic China o tom, jak se vytříděné plasty vozí do Číny, kde se dále třídí a zpracovávají.

Do té doby jsem byla celkem spokojená s tím, jak v Čechách funguje systém pro recyklaci. Po shlédnutí tohoto videa mi došlo, že to nestačí.

Tento moment mne dovedl k myšlence, že já a mé sáčky můžeme pomoci tomu, aby se produkovalo méně plastového odpadu. Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Vytvořila jsem si webové stránky Ekosáčky.cz a našla odvahu začít obcházet vhodné obchodníky se stejným smýšlením.

 

Pamatujete si ještě, jak váš první ručně šitý sáček vypadal? Jak reagovaly prodavačky na vaše sáčky?
Já ho doma ještě mám 🙂 Vypadá dost podobně jako sáčky dnes s tím rozdílem, že byl černý a měl bílou stužku se dvěma dvěma uzly na konci.

Velikostí se přibližuje velikosti M. Je šitý tmavě zelenou nití takovým zvláštně zubatým stehem. Prostě první vzorek k vyzkoušení, zda to vůbec bude k něčemu dobré 🙂

To úplně první nakupování se obešlo bez jakékoliv reakce, ač to bylo v době, kdy o nějakém bezobalovém nakupování u nás ještě asi nikdo neslyšel a vlastní sáčky byly neobvyklým jevem.

S negativní reakcí jsem se ale nesetkala nikdy. Pouze občas jsem cítila rozpaky, zda mají nákup zvážit v sáčku nebo jej vyndat, ale nejčastěji jsem slyšela pozitivní zpětnou vazbu za super nápad.

Vzpomínám si ještě, že jedna prodavačka na sáček koukala a přemýšlela, jak jej namarkovat. Musela jsem jí vysvětlit, že je to můj sáček a ne jejich zboží 🙂

ekosáčky.cz

 

Šijete sáčky stále sama nebo jste si našla pomocnice?

Kolik toho vlastně zvládnete?

Dnes už mi sáčky šijí maminky na rodičovské. Když jsem otěhotněla, začalo být jasné, že je neudržitelné, abych sáčky stále šila jen já.

První pomocnici jsem si našla před rokem a půl. Dnes už mám tři.

Záleží na šikovnosti švadlenky. Pokud by šila jeden, bude to trvat cca 10 minut. Když se pustíme do sériové výroby, ušít sáček pod 6 minut je naprosto běžné.

 

Jaké materiály pro výrobu sáčků používáte?

Co od takového sáčku očekáváte, že bude splňovat?

To, aby byly sáčky pevné a neprotrhly se, je od začátku jeden ze dvou základních požadavků, které na sáčky mám.

Postupně jsem zjišťovala, že je na českém trhu problém sehnat odpovídající materiál. To byl také hlavní důvod, proč jsem s větší výrobou začala až po několika letech od ušití prvního sáčku.

V současné době beru základní materiál (síťovinu, stužky a visačky) od českých výrobců. Síťovina je 100% polyamid s certifikací na nezávadnost pro děti do 3 let. Na žádost zákazníků teď nově do nabídky přidáváme ještě polyesterovou síťovinu s atestem pro potraviny. 

Sehnat vhodnou síťovinu byl vůbec největší oříšek. Hledala jsem materiál, který bude lehký a neprotrhne se, když o něj zavadíte něčím ostřejším.

Chtěla jsem, aby byl atestovaný pro potraviny, ale s těmito požadavky jsem v prvních letech narážela na neřešitelný problém.

Pak jsem objevila síťovinu certifikovanou na nezávadnost pro malé děti. Ty všechno ochutnávají, a tak je takový materiál pro mě osobně dostatečně kvalitní, abych do něj nakupovala ovoce a zeleninu. A vhodnou atestovanou síťovinu jsem objevila teprve nedávno.

Ekosáčky.cz

Sáčky jsou vyráběné z jemné síťoviny s atestací na potraviny.

 

Kdo navrhuje design sáčků a jaké druhy vůbec nabízíte?
Navrhuji jej sama, i když nápad na jeden nový sáček přišel nedávno od jedné z mých pomocnic. 

Sáčky ze síťoviny máme v 6 velikostech a ve čtyřech barvách síťoviny (standardně bílá, dále pak černá, zelená a žlutá), kdy každá z velikostí má jasně danou barvu stužky. Bavlněné sáčky máme ve 3 velikostech a jejich design se liší podle toho, jaký vzor látky se mi zrovna zalíbí a koupím jej. Kombinované sáčky z bavlny a síťoviny mají pouze jeden rozměr.

Sáčky také můžeme rozlišit podle jejich použití.

  • Lehké síťované sáčky jsou vhodné zejména pro nákup ovoce a zeleniny a dalšího zboží, které se nakupuje na váhu, klidně třeba i šroubů v hobby marketu 🙂

ekosáček na zeleninu

 

bavlněný ekosáček

 

  • Kombinované sáčky usnadňují nákup pečiva v supermarketu, protože jsou navržené tak, aby pečivo bylo od okolí chráněno bavlněnou částí sáčku, ale zároveň pokladní do sáčku viděla.
  • Nabízíme také dárkové sáčky určené na balení dárků

Využít sáčky lze i jinak než na potraviny. Síťované sáčky se dají použít také na cestách jako sáček na čisté ponožky, aby se vám nerozsypaly po kufru, pak třeba i jako sáček na hračky do vany či na pískoviště.

Do bavlněných sáčků zase můžete zabalit téměř cokoliv – svačinu, dárek pro kamarádku, záložní čisté oblečení pro dítě při cestě na procházku, pastelky, bačkory. Možností je opravdu spousta 🙂

Sáčky lze použít i jinak než pouze při nákupech 🙂

 

Jak je to vůbec s údržbou takového sáčku? Lze jej prát v pračce nebo vyžadují šetrnější péči, například ruční praní?
Pro síťované sáčky doporučuji ruční praní.

U bavlněných sáčků je vhodné praní v pračce. Bavlna snese i vyvářku, jen u vyšších teplot musí zákazník počítat s tím, že se sáček může více srazit.

Praní síťovaných sáčků v pračce osobně nedoporučuji. Ne, že by materiál nevydržel, ale při praní s dalšími věcmi by mohlo dojít k mechanickému poškození o zip kalhot apod.

Pokud by zákazník trval na praní v pračce, doporučuji praní v pracím sáčku (aby byly sáčky chráněné před dalšími se peroucími věcmi) a při teplotě maximálně 40 stupňů.

 

Jano, předpokládám, že své vlastní sáčky stále používáte 🙂 Co všechno dalšího v rámci bezobalového života (zero waste) ještě děláte?
Jasně, že své vlastní sáčky používám. Mám jich více než bývá obvyklé.

Potřebuji, abych měla sáček vždy po ruce, ať již vyrazím na plánovaný nákup, nebo na mě padne potřeba něco koupit třeba na procházce s kočárkem. A také vždy, když zkouším nový model sáčku, nejprve ho potřebuji sama otestovat.

V době, kdy se mi zaučovaly pomocnice, jim z pod rukou občas vzešel nějaký zmetek, který do prodeje nemohl. Ten skončil u mně 🙂

Identifikovat, co všechno dalšího člověk změní, když se rozhodne pro zerowaste životní styl, je docela těžké, protože se to stane běžnou součástí života. Na staré vzorce člověk rychle zapomene.

U malé používáme látkové pleny, na cestách bez pračky však sáhnu po EKO verzi jednorázovek, vlhčené ubrousky nevedeme vůbec, máme látkové, stejně jako kapesníky. Z dámské hygieny to je menstruační kalíšek, látkové vložky a menstruační kalhotky. 

Vyrábím si domácí kosmetiku a z drogerie toho kupuji minimum a i to musí být EKO. Nakupuji v bezobalovém obchodě, kde beru velká balení po 5 nebo 10 litrech. Mám štěstí, že jeden takový máme přímo v naší čtvrti.

Dárky balím do látkových sáčků nebo používám dárkové tašky, které k nám od někoho přišly. Oblečení a hračky pro malou pořizuji v 95 % z druhé ruky, na svačinu pro ni používám znovu plnitelné kapsičky. 

Na svačinu pro sebe a pro manžela používám voskované ubrousky místo jednorázových ubrousků a sáčků. Moje bavlněné sáčky se staly skvělým kámošem na cesty. Vše, co dřív člověk balil do igeliťáku, jde do nich.

No a pak ještě skladuji všechny znovu použitelné obaly jako jsou například skleněné lahve, papírové sáčky a vše znovu a znovu používám. Zavařuji, upcykluji, opravuji a když už něco jde z domu, raději to někomu daruji, než abych to vyhazovala, pokud to může ještě posloužit. 

Nemyslím si, že něco z toho výše uvedeného je něčím „zvláštní“, řekla bych, že alespoň část z toho dělá snad každý. Hlavně šířím zerowaste myšlenku dál, nasazuji brouky do hlavy všem svým známým a jako dárky rozdávám Ekosáčky 🙂

zelený a bílý puntíkatý Ekosáček

Bavlněné Ekosáčky mají různý design. Jana nakupuje látky dle momentální nálady 🙂

 

Kam se svými sáčky chodíte, respektivě, kde nakupujete vy? 
Než se nám narodila malá, nakupovala jsem zejména v bezobalových obchodech a na farmářských trzích.

Teď si čas od času nechám nákup dovézt z eko-friendly online obchodu a do bezobalového obchodu vyrážím méně často spíše na větší nákupy. Stále jsou potraviny, které jinde nakupovat nechci.

Zapojili jsme se také do KPZetky, takže každý týden máme bezobalovou dávku čerstvé BIO zeleniny. Občas ale nastanou situace, kdy není jiná možnost, než vyrazit do běžného obchodu. 

econea

 

Z vašich zkušeností, jak se životní styl bez obalů promítne do rodinných financí? Není to příliš drahé? 
V BO nakupujete zejména základní suroviny. Například sypké suroviny, které mají dlouhou trvanlivost. Příprava jídla z nich vyžaduje o trochu více práce, než nakoupit polotovar, ale odměnou je chutnější a zdravější pokrm.

Když nakupujete v bezobalovém obchodě, jsou tam některé produkty za trochu vyšší ceny, ale není to pravidlem. Například sušené ovoce jsme tam nakoupili za mnohem nižší cenu, než za jakou je běžně dostupné v supermarketu. U surovin s vyšší cenou je důvodem vyšší kvalita potravin, jasný původ, Fair trade nebo BIO. 

V bezobalových obchodech nakupujeme většinou s rozmyslem a v našem nákupním košíku nekončí balíčky s cedulkou „AKCE“ nebo „1+1 zdarma“, které lidé často kupují právě a jen proto, že jsou v akci. Kolik takto nakoupených položek skončí nespotřebováno a vyhozeno?

Takže bezobalové nákupy z mé zkušenosti snižují plýtvání domácnosti, a tím pádem mohou mít na rodinné finance spíše příznivý dopad.

Rozhovor o bezobalovém nakupování s Janou Čerevkovou

Co se týče plánování, pokud budete nakupovat vědomě, snížíte tím plýtvání a v důsledku i ušetříte. Jde-li o množství sáčků, Ekosáčky jsou tak malé a skladné, že se vám schovají i do malé kapsy v každé kabelce. Nákup do sáčku tak můžete udělat i neplánovaně 🙂

 

Závěrečná otázka: Co byste navrhla lidem, kteří chtějí omezit plastový odpad?

Jak začít? Už jenom takové nakupování zabere více času, plánování, kolik sáčků vzít sebou.

Dobré je vybrat si nějakou oblast, ve které pro ně bude nejsnazší začít. Pokud by pro někoho byla výzvou domácí kosmetika, ať začne s tím.

Pokud někdo vidí jako snadné látkovat u svého miminka, i to může být správný začátek.

Pro někoho může být impulz k nakupování v bezobalovém obchodě to, že se mu v domácnosti objeví moli a musí všechny sypké potraviny skladovat v uzavíratelných dózách, a je pak pro něj snazší prázdnou dózu vzít a přijít si ji do obchodu naplnit.

Econea

 

DALŠÍ ČLÁNKY O EKOLOGII A ZODPOVĚDNÉM ŽITÍ

17 EKO alternativ hygienických potřeb, které jinak vyhazujete po prvním použití
20 EKO alternativ každodenních produktů, které jinak házíte do koše
Pravda o plýtvání jídlem + 9 zodpovědných tipů, jak doma ušetřit
Jak se NEotrávit kosmetikou a dělat pro sebe skutečně jenom to dobré?
Použij znova nebo zrecykluj: 10 jednoduchých a účinných tipů
"Snažím sa žiť tak, aby som sa mohol pozrieť do zrkadla," rozhovor s Jakubem Vríčanem z OZ PureLove
"Nejsem umanutý aktivista. Cesta není ve velkém extrému," rozhovor s Martinem Matesem z Econey
"Ze surovin v kuchyni lze vyrobit téměř všechno", rozhovor s Juditou Klimentovou z Kosmetika Hrou
“Nečekáme na to, až někdo z politiků zakáže plasty," o dobrovolném úklidu veřejnosti s Monikou z Trash Hero
„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne,” rozhovor o bezobalovém nakupování s Ing. Janou Čerevkovou z Ekosáčky.cz

 

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..