Vitamíny pro těhotné – silná maminka a zdravé mimino

Během těhotenství jsou na budoucí maminku kladeny vysoké nároky. Přece jen v jejím bříšku roste nový život, o který je potřeba postarat se co nejlépe. Zásadní roli hraje jak zdraví, tak i psychická pohoda těhotné ženy. Aby děťátko prospívalo tak, jak má, potřebuje spousty živin. O to více by maminky měly dbát na pestrý a vyvážený jídelníček.

Ženské tělo v této době prochází spoustou změn a vyžaduje hodně péče včetně správné výživy. Těhotným ženám prospívá lehké cvičení, které je udržuje v kondici a zároveň je připraví na náročný porod. Co se týče jídelníčku v těhotenství, pozor by si maminky měly dávat zejména na dostatek vitamínů, které jsou důležité pro ni i správný vývoj plodu.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pestrý a vyvážený jídelníček je důležitý pro spokojenou maminku i její miminko

Jídelníček v těhotenství se zvýšeným obsahem vitaminů – jak by měl vypadat?

Budoucí maminky by v průběhu těhotenstvím měly dbát na tři věci:

  • zdravý jídelníček bohatý na vitamíny
  • přiměřenou fyzickou aktivitu
  • psychickou pohodu

SKVĚLÝ TIP PRO MAMINY: Jako výborný zdroj potřebných živin doporučujeme směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Přečtěte si rozhovor s čerstvou maminkou, fitnesskou Evčou Tóth, která Blendeu užívala během těhotenství i nyní během kojení. Blendeu si také můžete hned objednat a do 2 dnů je u vás. 

blendea supergreens

VIDEO: Fitnesska a maminka Eva Tóth mluví o tom, proč začala užívat Blendeu SUPERGREENS už v těhotenství a jak přesně jí pomohla. 

To vše má na vývoj miminka prokazatelně silný vliv během těhotenství i po porodu. My se zaměříme na jídelníček a konkrétně na vitamíny, které jsou v těhotenství obzvláště důležité.

Správný jídelníček v těhotenství má vliv na zdravý vývoj dítěte. Například ženy, které mají podváhu nebo nedostatečný příjem důležitých živin, rodí častěji děti s vyšší porodní váhou. Naopak ženy trpící nadváhou rodí předčasně a na svět přivádí děti s nižší porodní váhou. To vše má samozřejmě vliv na další vývoj dítěte.

Zanedbaná výživa u těhotných maminek může mít vážné následky. U takových dětí hrozí daleko větší riziko vzniku civilizačních chorob, jako je nadváha a obezita, vyšší krevní tlak, porucha látkové přeměny a podobně. Jak by tedy měl vypadat ideální jídelníček v těhotenství?

„Těhotenství je přesně to období, kde se na doplňování vitaminů shodnou i odpůrci daných suplementů. Nejdůležitější je příjem kyseliny listové, ale také vitaminu D, vitaminů skupiny B (především B12, biotin, B1, B2, kyselina pantothenová, B6), vitaminu C a vitaminu E. Pokud budoucí maminka jí hodně ovoce a zeleniny, stačí brát vitamínové přípravky obden. V lékárně doporučujeme kromě „těhotenských vitamínových přípravků“ také preparáty s obsahem omega-3 mastných kyselin, aby se správně vyvíjel mozek a nervová soustava miminka.“

pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA

Miminko dostává pouze to, co sní a vypije maminka

Nastávající maminky by si měly velmi rychle uvědomit, že neživí pouze sebe, ale zodpovídají za zdraví v nich rostoucího nového života. Jejich jídelníček by měl být zdravý, lehký, svěží, pestrý a bohatý na všechny životně důležité živiny včetně vitamínů a minerálů.

TIP NA ČLÁNEK: V článku Těhotenský jídelníček na celý týden podle BMI najdete podrobné informace, jak byste měli jíst s ohledem na svou aktuální váhu.

POTRAVINY, KTERÉ BY V TĚHOTENSKÉM JÍDELNÍČKU NEMĚLY CHYBĚT:

  • Ovoce a zelenina by měla tvořit 60 % jídelníčku v těhotenství. Důležité je nakupovat kvalitní čerstvé ovoce třeba na farmářských trzích. Velmi prospěšné je kysané zelí, které obsahuje vitamín K2 potřebný pro lepší vstřebávání vápníku.
  • Mléčné výrobky jsou v těhotenství důležité kvůli obsahu vitamínu D a vápníku. Nejlepší jsou kysané výrobky – jogurt, kefír, podmáslí a acidofilní mléko. Pozor na light produkty obsahující umělá sladila, která těhotným ženám neprospívají. Tuk je také potřebný, takže light znamená „ošizený“ o mléčný tuk a to je vyhazování peněz. 
  • Ořechy a semínka obsahují vitamíny a hlavně omega-3 nenasycené kyseliny, tedy zdravé tuky. Denně postačí deset oříšků, tedy hrst. Ze semínek jsou skvělá konopná a lněná podporující zdravý vývoj plodu.
  • Rybí tuk je jedním z nejlepších zdrojů omega-3 nenasycených kyselin, které si lidský organismus nedokáže vyrobit sám.

Ovoce a zelenina tvoří základ jídelníčku zdravé těhotné ženy, a hlavně budoucího mimíska

POTRAVINY NEVHODNÉ PRO TĚHOTNÉ ŽENY:

  • Syrové maso a ryby – absolutně nevhodné jsou tatarák a sushi. Ryby jsou sice zdravé, ale v důsledku lidského vlivu na životní prostředí, obsahují ty běžně příliš mnoho těžkých kovů. Takže ryby ano, ale omezeně.
  • Játra – obsahují hodně vitamínu A a ten není pro nastávající maminky vhodný.
  • Plísňové a zrající sýryfeta, hermelín, camembert apod. – více informací najdete v článku Které sýry jsou v těhotenství vhodné a které ne?
  • Uměla sladidla
  • Slazené limonády, perlivé vodynejlepší je vždy čistá obyčejná voda
  • Alkohol, káva, kouření, ale to je snad jasné

VÍTE, ŽE LZE PLOD “NAPROGRAMOVAT” K OBEZITĚ? Děti, jejichž matky se během těhotenství soustavně přejídají, mívají nejen vyšší porodní váhu a rychleji přibírají. Jejich maminky je tak doslova naprogramovaly k nadváze a obezitě, protože si 9 měsíců zvykaly na absolutně nevhodnou stravu a množství.

10 rad pro těhotné aneb jak jíst zdravě během těhotenství?

  1. Jezte menší porce vícekrát denně, ideálně i mimo těhotenství.
  2. Nepřejídejte se.
  3. Vyhýbejte se nadměrnému příjmu cukrů a tuků.
  4. Porce navyšte až ve třetině až polovině těhotenství
  5. Jezte hodně zeleniny a ovoce.
  6. Jezte mléčné výrobky každý den.
  7. Dodržujte pitný režim.
  8. Nepijte slazené nápoje.
  9. Z čajů dávejte přednost ovocným druhům.
  10. Alkohol nepijte vůbec nebo výjimečně, ale určitě ne během kojení.

pohyb během těhotenství

Nastávající maminky by rozhodně neměly zapomínat na vitamín “P” neboli pohyb 🙂

Vitamíny pro těhotné a další nejdůležitější živiny

Těhotné ženy by v první řadě měly dbát na zdravou výživu, teprve poté myslet na potravinové doplňky. Nastávající maminka udělá nejlépe, pokud se poradí se svým gynekologem, který zná její zdravotní stav, a doporučí ji nejvhodnější přípravky. Hlavní výhodou kvalitních vitamínových doplňků je vyvážené složení.

Nedostatek vitamínů může mít vliv na zdraví dítěte. „Nedostatek vitaminů během těhotenství má přímou souvislost např. s výskytem vrozených vad u miminka, ale i s dalším vývojem (prospívání, rozvoj imunitního systému apod.). Nejlepším příkladem jsou studie, potvrzující, že dostatečné množství folátů v těle matky je nezbytné pro zmírnění rizika spontánních potratů v počátku těhotenství a  rozštěpů páteře vrozených srdečních vad.“

pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA

Které vitamíny v těhotenství jsou nejdůležitější? Všeobecně se ženám doporučují následující vitamíny, které mají pozitivní vliv na její zdraví i vývoj plodu:

  • Kyselina listová
  • Vitamíny skupiny B
  • Vitamín C
  • Vitamín D
  • Omega-3 mastné kyseliny
  • Hořčík
  • Vápník
  • Železo
  • Jód

KYSELINA LISTOVÁ

Příjem kyseliny listové by měly v ideálním případě zvýšit ženy už v momentě, kdy začínají těhotenství plánovat. To platí zejména pro ženy, které nejedí maso a živočišné produkty. Nedostatek kyseliny listové totiž může vést k potratu či vrozeným vadám plodu (např. rozštěp páteře, postižení mozku a míchy). Doporučený denní příjem kyseliny listové je 600-1000 mikrogramů.

Nejlepší zdroje kyseliny listové v potravinách: maso, ryby, mléčné výrobky, brambory, rajčata, zelí, špenát, kořenová zelenina, lesní plody a ořechy.

Kyselina listová je opravdu důležitá, proto by se nastávající maminky neměly vyhýbat doplňkům. Hodně prodávaným výrobkem je Chytré miminko superfolin 2 Mama, který obsahuje komplex vitamínů důležitých pro těhotné a kojící ženy. Balení obsahují až 120 tabletek vyjde cca na 650 Kč a pří užívání 1 tablety denně vydrží 4 měsíce.

chytré miminko superfolin 2 mama

Proč je tak důležitá? Kyselina listová se významně podílí na dělení buněk, krvetvorbě a přispívá k růstu zárodečných tkání včetně placenty. Placenta pak zprostředkovává přenos živin k nenarozenému dítěti.“

pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA

VITAMÍNY B, C a D

Tyto vitamíny jsou samozřejmě důležité pro zdraví každého člověka, těhotné ženy by však měly zvýšit jejich příjem.

  • Konkrétně vitamíny B1, B2, B6 a B12 pozitivně ovlivňují imunitní systém, vývoj mozku i kvalitu pokožky a očí miminka.
  • Silný antioxidant vitamín C má vliv na imunitní systém a navíc je potřebný pro příjem železa a jeho vstřebávání.
  • “Sluníčkový” vitamín D zlepšuje vstřebávání vápníku a fosforu, který je pro těhotné ženy velmi důležitý. Nejlepším zdrojem je slunce, rybí tuk, mléko a vaječný žloutek.

Vitamín D, kyselinu listovou a další důležité látky obsahuje potravinový doplněk určený pro těhotné ženy MamaDHA. Užívat jej ale mohou i ženy plánující těhotenství či kojící ženy. Balení za 372 Kč obsahuje 60 tablet. Denně se užívají 2 tablety.

JE PRO TĚHOTNOU ŽENU NEBEZPEČNÉ PŘEDÁVKOVÁNÍ VITAMÍNY?

Jednorázové předávkování není pro těhotenství nebezpečné. Rizikové je dlouhodobě a zbytečně zvýšený příjem nějakého vitamínu, zejména pak vitamínu A. Také v tomto případě platí zlaté pravidlo “všeho moc škodí”.

GS Mamafit je další z oblíbených komplexních vitamínových doplňků v těhotenství s kousátkem zdarma. Obsahuje vitamíny B1, B12, B2, B6, niacin, C, D, A (ve formě beta-karotenu), kyselinu listovou a minerály hořčík, vápník, fosfor, jód, železo a další látky. Jedno balení se 120 tabletami stojí 399 Kč. Obsahuje 120 tablet a denně se užívá 1 tableta.

GS mamavit

MINERÁLY V TĚHOTENSTVÍ – VÁPNÍK, ŽELEZO, JÓD, HOŘČÍK A ZINEK

Kromě vitamínů si organismus těhotné ženy žádá vyšší přísun vybraných minerálů. O užívání potravinových doplňků by se měla žena vždy poradit se svým lékařem. Nadbytek minerálů totiž může mít negativní vliv na zdraví matky i jejího nenarozeného dítěte.

  • Vápník je důležitý pro správný vývoj a stavbu kostí dítěte. Nejvíce si jej od matky “bere” ve třetím trimestru. Ženy by měly proto užívat vápník, aby jej mělo dostatek dítě i ony. Pokud mají vápníku nedostatek, může je v pozdějším věku trápit oslabené kosti. Pozor si ale dávejte i na jeho nadbytek, který může způsobit vznik močových kamenů.

Vápník obsahuje přípravek Calcii Carbonici, který je doporučován při léčbě nedostatku vápníku (tzv. hypokalcémie). Balení se 100 tabletami stojí 149 Kč.

calcii carbonici

  • Železo je potřebné pro krvetvorbu a právě krev je v těhotenství důležitá například pro správné prokrvení dělohy.
  • Jód má pozitivní vliv na štítnou žlázu. Ta potřebuje dostatek jódu pro látkovou výměnu. Jód také podporuje tvorbu nervového systému miminka. Nedostatek jódu zvyšuje riziko vzniku potratů a vrozených vad.
  • Zinek posiluje imunitní systém a podporuje látkovou výměnu. Jeho spotřeba v průběhu těhotenství výrazně narůstá. Pozor by si měly dát především těhotné ženy, které odmítají jíst maso.
  • Hořčík je důležitý minerál pro nervový systém a svaly, zásadní roli hraje také při růstu kostí, zubů a látkové výměně. Hořčík najdete v přípravku Magnesii Lactici cca za 130 Kč. Používá se preventivně, a proto je vhodný právě pro těhotné ženy. Balení obsahuje 100 tablet.

magnesii lactici

Zdravě jsem se snažila jíst vždy. V těhotenství jsem na to samozřejmě myslela dvojnásob. Jedla jsem hodně ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Zákaz padl na syrové maso, vajíčka a ryby, takže jsem musela na čas zapomenout na oblíbený tataráček a sushi. Nevhodné jsou i plísňové a zrající sýry. Také jsem omezila kávu (kofein) a když alkohol, tak pouze občas jednu sklenku vína nebo malé pivo. Vyhýbala jsem se i nápojům s bublinkami, což zrovna pro mě bylo hodně těžké. Bublinky totiž zbožňuji 🙂 Z doplňků jsem užívala vitamíny speciálně určené pro těhotné (tzn. žádné šumivé tablety)  – kyselinu listovou, vápník, a hořčík.odpověděla mi na mé všetečné otázky kamarádka Ivana, které se loni na podzim narodil malý Adámek

těhotná žena

Maminky, máte pouze 9 měsíců, abyste v maximální míře zabezpečily budoucí zdraví děťátka. 

Všeho s mírou platí i pro vitamíny pro těhotné

Hodně žen zdravou výživu začíná řešit teprve poté, co otěhotní. Do té doby jedí, na co mají chuť. Jakmile ale zjistí, že čekají dítě, mají tendenci všechny předchozí nedostatky ve výživě nahradit přísunem vitamínů v doplňcích. Velmi často se tak stane, že do svého jídelníčku zařadí příliš vysoké dávky.

Milé budoucí maminky, zachovejte chladnou hlavu. Opravdu neplatí, že čím více vitamínů budete brát, tím zdravější miminko budete mít. Poraďte se svým lékařem, které pečlivě zkontroluje váš zdravotní stav a doporučí vám vhodné doplňky. Nic se nemá přehánět 🙂

DÁLE ČTĚTE: Které vitamíny potřebují už narozené děti od 2 let pro rychlý růst a imunitu? 

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..