Konjak: Dietní potravina s glukomannanem vyplní bříško, tlumí hlad a pomůže zhubnout (podrobný profil)

Konjak a dietní potraviny z něj jsou aktuálně velice populární. Konzumují se hlavně jako přílohy při snaze zhubnout. Upozorním, že se sice nejedná o delikatesu, protože chuť je téměř neutrální, ale vlastní šikovností si lze i z konjaku připravit chutné jídlo, které pomůže s váhou. Konjak a v něm obsažený glukomannan má i další zdravotní benefity, které jsem pro vás sepsal všechny.

Doporučím i českou značku Slim Pasta, která nabízí velice bohatý výběr potravin z konjaku. Stačí si vybrat a udělat další krok k nižší váze.

konjak, glukomannan

Co přesně je konjak?

konjak rostlina
Konjak v Česku běžně neroste. Vidět ho můžete třeba v liberecké botanické zahradě.

DALŠÍ NÁZVY: Amorphophallus konjac, Zmijovec indický, Áronova hůl, Ďáblův jazyk, Hadí dlaň, Woodoo lilie.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Konjak je původem asijská rostlina s hlízou vhodnou ke konzumaci. Aktuálně se těší velikému zájmu díky svým zdraví prospěšným benefitům, zejména jako nízkokalorická potravina vhodná pro dietní jídelníček. Pro stravovací účely se využívá hlíza, která se suší a mele na konjakovou mouku.

Z mouky se vyrábí dietní, nízkokalorické přílohy s vysokým obsahem rozpustné vlákniny. Jde přesněji o glukomannan, který na sebe navazuje vodu a bobtná do gelovité konzistence.

Vyplňuje tak žaludek, díky čemu tlumí pocity hladu a člověk sní méně pro to, aby se zasytil. Výrobky z konjaku (nudle, rýže, jiné tvary „těstovin“) mají velice nízký obsah sacharidů. Díky tomu jsou vhodné během nízkosacharidové, a dokonce i ketonové diety.

V Česku je problém sehnat čerstvé konjakové hlízy, proto se s ním potkáte nejčastěji právě ve formě mouky pro zdravější zahušťování pokrmů a ve formě různých výrobků, kterými můžete při dietě pohodlně i celkem chutně a pestře nahradit klasické sacharidové přílohy (rýži, brambory, těstoviny, luštěniny, obiloviny, pečivo).

VÝROBKY Z KONJAKU nakoupíte na e-shopu Slimpasta.cz.

Určitě si prohlédněte zdravé a chutné recepty, díky kterým se vám konjakové těstoviny nikdy neomrzí 🙂

Konjaková rýže s thajským kari, Slim Pasta
Konjaková rýže s thajským kari, celý recept na Slimpasta.cz.

Prospěšné účinky konjaku a výrobků z něj

Vláknina je pro zdraví velice prospěšná látka. Rozpustná konjaková vláknina glukomannan snižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Dieta založená na zvýšeném příjmu vlákniny pomáhá regulovat pohyb střev (střevní peristaltika), díky čemu správně pracují, řádně odvádějí odpadní látky z těla a nedochází k zažívacím těžkostem.

Státní potravinářská a zemědělská inspekce SZPI, která účinky a bezpečnost potravin posuzuje a hlídá, připouští účinky glukomannanu na udržení normální hladiny cholesterolu v krvi a ke snížení hmotnosti.

CHCETE HUBNOUT DÍKY KONJAKU?

Čtěte podrobné představení hubnoucích, nízkosacharidových a nízkokalorických těstovin Slim Pasta. Poradím, podle čeho si vybrat a kde je koupit nejvýhodněji.

Slim Pasta, představení a recenze

Konjak a hubnutí

Konjaková vláknina vyplňuje žaludek. Absorbuje vodu a zvětšuje svůj objem. Tlumí pocity hladu, díky čemu budete déle sytí. To brání přejídání, které je velmi častým důvodem nadváhy až obezity.

Díky sytosti z konjaku je málo pravděpodobné, že byste měli chuť vyplňovat čas mezi snídaní, obědem a večeří nezdravými svačinkami pro rychlé zahnání hladu.

Odpověď tedy zní Ano, zařazením výrobků z konjaku do jídelníčku lze zhubnout (nižší kalorický příjem) a také jíst méně a přirozeně odolat přejídání a návalům vlčího hladu.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Konjak a diabetes

Podle studie kombinace glukomannanu a ženšenu může mírně zlepšit léčbu diabetu 2. typu. Existuje předpoklad, že cukrovkáři, kteří užívají konjak nebo samotný glukomannan, mají nižší pravděpodobnost, že by jedli potraviny zvyšující hladinu krevního cukru.

Konjak a snížení špatného LDL cholesterolu

Výsledky několika studií potvrdily, že konjak pomáhá snižovat hladiny špatného LDL cholestrolu (ucpává cévy) a triglyceridů (poškozují a zužují cévy). Obě látky způsobují aterosklerózu, a tedy postupné zužování a ucpávání cév.

Konjak (a obsažená vláknina glukomannan) je tedy velice vhodnou potravinou pro celiatiky, diabetiky a lidi s vysokým cholesterolem. Konjak snižuje riziko nemocí srdce a cév.

Konjak a pomoc při zácpě

Obsažený glukomannan pomáhá předcházet zácpě. Účastníci studie, kteří si přidali do stravy s nízkým obsahem vlákniny konjak nebo samotný glukomannan, zvýšili množství probiotických bakterií ve střevech, díky čemu zlepšili střevní peristaltiku až o 30%.

Konjak a kvalita pleti

Podle dostupných údajů konjak zmírňuje akné a zlepšuje zdraví a kondici pokožky. Odhaduje se i účinek tlumící alergické reakce na kůži a rychlejší hojení ran.

Negativní účinky konjaku, resp. glukomannanu

Výrobky z konjaku obsahují prakticky pouze vodu a rozpustnou vlákninu glukomannan. Někteří výrobci své produkty dochucují a barví, často pomocí řas. Výsledný produkt tak může mít „mořskou“ chuť a nazelenalou barvu.

Jelikož je obsah vlákniny skutečně vysoký, pro citlivější strávníky může představovat problém v podobě:

  • nadýmání, bolesti břicha
  • průjem a řídká stolice
  • plynatost
  • nevolnost

Tyto účinky nejsou časté, ale vyskytnout se mohou. Proto v rámci nákupu potravin z konjaku doporučuji koupit pouze 1 zkušební balení, podle kterého zjistíte, zda vám konzumace nedělá problémy.

Určitě se během prvního nákupu nezásobujte na půl roku ani kdyby byla cena výhodná. Zatím nevíte, jak vám konjak zachutná a zda vám po něm bude dobře. Ve zdravém, pestrém a dietním jídelníčku ale má konjak své místo.

Fakta o glukomannanu

glukomannan
Čistá vláknina glukomannan z konjakové hlízy.

Glukomannan je vláknina z hlízy konjaku. Vyrábí se čistý prášek, tobolky nebo tablety. Používá se pro zahuštění potravin a jako želírující látka.

Užívá se při zácpě, diabetu a vysokém cholesterolu. Zpomaluje vstřebávání cukru a cholesterolu ze střeva. Zatím neexistují uspokojivé důkazy, že by snižoval vysoký krevní tlak nebo zmírňoval obezitu.

Konzumace je pro dospělé lidi bezpečná. Glukomannan se nedoporučuje těhotným ani kojícím ženám, stejně jako žádný jiný doplněk stravy.

Malé děti by neměly konzumovat výrobky z konjaku a s glukomannanem. Hrozí riziko nabobtnání v hrdle a udušení.

Pokud užíváte jakékoliv léky, konzultujte konzumaci potravin z konjaku nebo glukomannau s lékařem. Může totiž snížit vstřebávání léčivých látek a tím snížit účinnost vašich léků.

ZAJÍMAVOST: Austrálie a některé evropské krajiny včetně Česka od roku 2002 zakázaly prodej konjakového želé kvůli riziku udušení malých dětí. Pokud by dítě želé snědlo, zapilo a to nabobtnalo v hrdle, vzniklo by riziko udušení.

Jak lze konjak konzumovat?

Čerstvý konjak v Česku nelze sehnat. Prohledal jsem internet a žádný e-shop ani tržiště hlízy neprodává. Můžeme se tedy uspokojit pouze s výrobky z konjaku.

Konjakovou mouku, rýži, nudle a těstoviny, želé pro zahuštění pokrmů, čistou rozpustnou vlákninu a další potraviny lze sehnat v mnoha e-shopech, prodejnách zdravé výživy a cestu si našel i do větších supermarketů (Albert, Tesco, Kaufland). Hledejte nudle s názvem Shirataki nebo Konnyaku, což je přesný název pro konjakové nudle.

Jelikož jde o potravinu, dohled nad bezpečností výrobků z konjaku drží Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ta by měla mít přehled o zboží, které je aktuálně na trhu. Při objednávce přes internet se prodejce zeptejte, zda jeho výrobky SZPI eviduje.

konjakové nudle carbonara
Konjakové nudle carbonara. Osobně se mi sbíhají sliny 🙂 Recept najdete na Slimpasta.cz. Klikněte na tlačítko.

Tabulka výživových (nutričních) hodnot konjakových nudlí a rýže

Výrobky z konjaku ve skutečnosti obsahují pouze kolem 3% konjakové mouky nebo přímo glukomannanu. Zbytek tvoří navázaná voda. Je tedy jasné, proč jsou tyto výrobky nízkokalorické.

Zároveň neobsahují žádné vitamíny, minerály ani jiné prospěšné živiny, takže tyto potraviny vnímejte jako „dietní výplň pro žaludek“. Někteří výrobci své výrobky dodatečně obohacují o prospěšné látky.

Toto jsou přibližné výživové hodnoty nudlí a rýže z konjaku. Čísla se mohou mírně lišit podle konkrétního výrobku, kterých jsou na trhu aktuálně desítky.

Použil jsem výživové hodnoty konjakových špaget a rýže české značky Slim Pasta.

Látka:ve 100 g konjkaových nudlí Slim Pasta:ve 100 g konjakové rýže Pasta:
Energetická hodnota38 kJ/9 kcal 148 kJ / 35 kcal
Vláknina4 g 1,3 g
Bílkoviny 0,2 g 0,1 g
Tuky0 g0 g
Sacharidy 0 g8,4 g
Sůl0 g0 g
Výživová tabulka konjakových špaget a rýže Slim Pasta

Jak konjak užívat?

Vždy záleží na důvodu, pro který se konjak začne užívat. Pokud je cílem výrazné snížení kalorického příjmu a tím hubnutí, je vhodné jíst konjakové přílohy.

Pokud jde „pouze“ o doplnění vlákniny a podporu střevní mikroflóry, budou stačit tobolky nebo tablety. Vždy proto přemýšlejte, jakou konkrétní pomoc od konjaku očekáváte.

Pokud si koupíte pouze prášek z konjaku, denní dávka je obvykle 2 až 6g (1 až 2 polévkové lžíce). Vždy dodržujte doporučená dávkování, stejně tak pokud si koupíte tvrdé konjakové tablety nebo tobolky (prášek v rozpustném obalu).

Pokud si koupíte nudle, rýži či jiné „tvary“ z konjakové hmoty, jezte je stejně jako jste jedli jiné přílohy. Konjakem přílohy nahradíte. Prodávají se i konjakové směsi pro přípravu nápojů a konjakové kostky, které se podobají tofu.

NEZAPOMEŇTE, že česká značka Slim Pasta nabízí řadu příloh i hotových jídel z konjaku.

V nabídce najdete i nízkokalorické dresinky, dipy a jednoduché recepty, které vás naučí konjak konzumovat zdravě a s chutí.

konjakové houbové fettuccine
Konjakové houbové fettuccine. Recept najdete na Slimpasta.cz.

Konjak a výrobky z něj v kuchyni

Doporučuji se podívat na stránku SlimPasta.cz, kde najdete různé druhy konjakových těstovin včetně chutných a jednoduchých dietních receptů.

V nabídce jsou nudle, rýže, špagety, penne, lasagne a fettucine. Dále pak hotová jídla jako konjaková rýže po indicku, asijské nudle Pad thai, nudle Panang kari a nudle Mediterranea. Slim Pasta nabízí i různé výhodné balíčky a kombinace těstovin s dresinky.

Těstoviny se prodávají buď suché nebo v nálevu. Ty v nálevu mohou mít rybí chuť, což ale není závadou. Je vhodné je před přípravou 3x propláchnout ve vlažné vodě. Suché těstoviny tento odér nemívají.

Těstoviny a rýži vždy vařte podle návodu. Želé konzistenci lze zpevnit opékáním na pánvi.

Jelikož jsou konjakové potraviny nutričně chudé a samotné by vám zřejmě moc nechutnaly, je vždy vhodné používat je jako přílohu k masu, zelenině a omáčkám, do polévek, do salátů. Asijská nebo italská kuchyň je zde nejvhodnější. Dbejte zásad zdravé úpravy potravin – vaření, dušení, pečení nebo smažení na přírodno.

Často kladené otázky

Kde nakoupím nejlepší potraviny z konjaku na hubnutí?

Doporučuji e-shop SlimPasta.cz, kde najdete široký výběr konjakových příloh (špagety, fettuccine, lasagne, nudle, penne) konjakovou rýži, nízkosacharidové dressingy a hromadu zdravých receptů z nich. Nejvýhodnější ceny, doručení do 2 dnů a prvotřídní zákaznický servis dělají ze Slim Pasty ukázkového prodejce konjakových potravin v Česku. Čtěte také podrobné představení značky a všech hubnoucích účinků (klik). Slim Pasta, špagety

V čem je konjak zdraví prospěšný?

Konjak a výrobky z něj mohou snížit špatný LDL cholesterol a triglyceridy. Pomáhá snížit tělesnou hmotnost a hladinu cukru v krvi, takže je vhodný i pro diabetiky. Ti si ale musí pro jistotu hlídat hladinu cukru, aby ji konjak nebezpečně nesnížil.

Pomůže mi konjak nebo těstoviny a přílohy z něj snížit váhu?

Konjak obsahuje rozpustnou vlákninu glukomannan, která absorbuje vodu a vytváří gelovou konzistenci. Tato hmota vyplní žaludek, díky čemu tlumí chuť k jídlu a brání přejídání. To jsou vlivy, které váhu snižují, takže ano, konjak pomáhá s redukcí váhy, pokud jsou dodrženy i běžné zásady zdravé výživy.

Má konjak prebiotické účinky?

Ano, obsažený glukomannan funguje jako prebiotikum – vyživuje a podporuje množení přátelských bakterií (probiotika). Díky tomu snižuje zácpu, hladinu cholesterolu v krvi a je prospěšný během hubnutí.

Má konjac a přílohy z něj vyrobené negativní účinky?

Ano, může dojít k nepříjemným stavům, třeba k řídké stolici a průjmu, nadýmání a plynatosti. Dodržujte dávkování, které doporučí výrobce a prodejce konjaku nebo výrobků z něj.

Je konjak vhodný během nízkosacharidové diety?

Ano. Konjak má nízký obsah sacharidů a 100 g konjakových nudlí nebo rýže obsahují necelých 10 g sacharidů. To je dávka 5 až 15x nižší, než maximální denní příjem sacharidů během nízkosacharidové diety, což je 50 až 150 g. Je dokonce vhodný i během ketonové (proteinové) diety, která denní příjem omezuje na maximálně 50 g sacharidů.

Má konjak projímavé účinky?

Konjak zvyšuje objem stolice a zlepšuje střevní mikroflóru, takže ano, může mít i projímavé účinky, které ale nejsou nebezpečné.

Je rozdíl mezi konjakovou rýží a nudlemi?

Rozdíl je pouze ve tvaru. Složení je stejné. Přílohy lze používat stejně jako „reálné“ potraviny.

Jak konjak chutná a voní?

Chuť je nevýrazná a nerušivá. Potraviny z kojnaku je vždy vhodné dochutit (omáčka, vývar, koření a bylinky). Zajímavá je konzistence, která připomíná želatinu, ale je pevnější a více „na skus“. Vůně je mírně rybí, díky čemu se konjakem nahrazují i veganské verze jídel z ryb a mořských plodů.

Kolik kalorií obsahují výrobky z konjaku?

Téměř žádné. Pouze 8 kalorií na 200 g konjakových nudlí nebo rýže.

dýňové rizoto z konjakové rýže
Recept na dýňové rizoto z konjakové rýže najdete na blogu SlimPasta.cz. Na stránce můžete ihned nakoupit zásoby konjakové rýže, těstovin a dalších příloh. Objednávku dostanete do 3 dnů, a ihned tak můžete začít s dietním, ale přesto chutným stravováním 🙂 Klikněte na tlačítko.
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..