Polévková dieta: Podpoří hubnutí nízkým kalorickým příjmem a vyšším množstvím zeleniny

PŘÍPRAVEK NA KLOUBY, KOSTI A SVALY

Polévková dieta je krátkodobý stravovací plán pro rychlý úbytek hmotnosti. Polévkové diety se liší podle konkrétního druhu polévky. Mají různé výsledky, protože suroviny se v polévkách liší. Některé jsou dietnější, jiné méně. Zároveň některý jídelníček povoluje během celého plánu pouze polévku, jiný dovolí i jiné potraviny k zakousnutí.

Polévkovou dietu se doporučuje držet pouze 5 až 10 dnů, nejdéle 2 týdny. Poté se vrátit k plnohodnotné, zdravé a pestré stravě. V článku se podíváme na několik druhů polévek, zjistíme jaké má polévková dieta výhody a kolik s ní lze zhubnout.

Druhy polévkové diety

Na začátek upozorním, že výsledky polévkové diety a počet zhubnutých kilogramů nelze předem předpovědět. Záleží na konkrétní polévce, množství a celkovém kalorickém příjmu, ale také na aktuálním zdravotním stavu, váze a kalorickém výdeji. Každý člověk zhubne s polévkovou dietou jinak. Je dobrý nápad držet ji?

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Polévková dieta na vývarech

Hubnoucí lidé jedí vývary přibližně 7 dnů, někteří až 2 týdny. Zastánci uvádějí, že zhubli od 4 do 9 kilogramů.

Konzumují se masové nebo zeleninové vývary. Krémové polévky s přidaným vývarem nejsou vhodné, protože jsou kaloricky vydatnější kvůli smetaně a jiným zahušťovadlům.

Přísné diety na vývarech umožňují jíst pouze samotný vývar, a tedy vyvařenou vodu ze zeleniny. Méně přísné diety povolují i menší množství masa nebo rostlinné alternativy a neškrobovou, méně sladkou zeleninu, případně nízkotučné mléčné výrobky.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Dieta na fazolové polévce

Fazole a luštěniny obecně jsou plné důležitých živin a vlákniny, která pomáhá zasytit na delší dobu. Dieta na fazolové polévce dovoluje i jiné potraviny jako ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky. Vhodné nejsou potraviny bohaté na kalorie jako ořechy nebo sušené ovoce.

Zastánci fazolové polévky uvedli, že za týden zhubli 4 až 7 kilogramů. Tato dieta preferuje rostlinné potraviny, které kromě podpory hubnutí udržují zdraví srdce. Krátkodobě je prospěšná pro celkové zdraví a nejenom hubnutí.

Dieta na zelné polévce

Zelná polévka je v Česku oblíbená, protože zelí je levné, velmi zdravé a chutné. Tuto polévku je doporučeno jíst 7 dnů bez masového vývaru. Do polévky lze přidat i jinou zeleninu s nízkým obsahem sacharidů (méně sladkou, takže spíše listovou zeleninu a ne mrkev, hrášek nebo brambory).

Kromě zelňačky lze za den sníst i jednu nebo dvě porce nízkokalorických potravin, třeba čerstvou zeleninu nebo nízkotučné mléko.

Tato dieta slibuje po týdnu úbytek váhy kolem 4 kg.

Dieta na kuřecí polévce

Dieta na kuřecí polévce káže jíst polévku jako každý chod kromě snídaně. Ke snídani lze jíst nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo nebo ovoce.

Polévku tvoří kuřecí vývar, dietní kuřecí maso a suroviny s nízkým obsahem škrobu jako mrkev, brokolice a květák, listová zelenina, cibule a česnek.

Polévka by se měla jíst častěji, ale v menších porcích, protože tak lépe tlumí případný hlad a nepřejídáme se nárazově.

Ketogenní polévková dieta

Polévka je vhodná pro lidi, kteří drží ketogenní dietu, pelaodietu nebo whole30 dietu. Všechny se zaměřují na snížený příjem sacharidů. Slibuje zhubnutí až 4,5 kg do týdne.

Do ketogenní polévky patří zdroje tuku a nízkosacharidové potraviny, takže dietní druhy masa, kuřecí skelety, rostlinné oleje, houby a nízkosacharidová zelenina. Od oběda do večeře se konzumuje 4 až 5 dávek polévky po šálcích.

Den ale začíná snídaní. Ketodieta povoluje snídat vejce, máslo, slaninu nebo konzervu tuňáka, takže zdroje živočišných bílkovin a tuků.

Polévková verze ketodiety počítá s příjmem do 1400 kalorií a maximálně 20 gramů sacharidů za den. Zakazuje mléčné výrobky, ořechy a různá sladidla.

Dietní polévka Sacred heart

Sacred heart se drží 7 dní a konzumuje se během ní zeleninový nebo masový vývar z neškrobové zeleniny. Dieta povoluje nízkokalorické potraviny. Zastánci uvádějí ztrátu 4 až 8 kg za týden.

Pomůže polévková dieta s hubnutím?

Výzkumy dokládají, že lidé, kteří jedí polévky pravidelně, mají obecné nižší body mass index (BMI) než lidé, kteří nejedí polévky vůbec. Zároveň se snižuje riziko rozvoje obezity.

Důvodem nižší váhy může být fakt, že polévka zvyšuje pocit sytosti a člověk tak sní méně dalšího jídla. Dietní polévky obsahují méně kalorií, takže kdo jí polévku pravidelně, může za den přijmout méně kalorií než ten, kdo polévky nejí. Samozřejmě záleží i na všech ostatních potravinách a celkové skladbě jídelníčku.

Bohužel nelze nijak slíbit, že konkrétní polévka pomůže zhubnout tolik a tolik kilo váhy. Všechny důkazy se točí kolem konkrétního omezení konkrétních potravin a snížení kalorického příjmu. Čím méně kalorií, tím více člověk zhubne. Polévkovou dietu tak lze chápat pouze jako jednu z cest k nižšímu příjmu kalorií (ale také tuků nebo cukrů). Záleží na tom, pro jakou polévku se rozhodnete a v jakém množství ji budete jíst. Hubnutí lze posílit i omezením tučného masa nebo masa celkově a zařazením většího množství rostlinných potravin.

Další přínosy polévkové diety

Vyjmenované polévky jsou ze zdravých surovin, takže kromě podpory hubnutí mají i další možné zdravotní benefity:

Zvýšená konzumace zeleniny

Zelenina do zdravého a dietního jídelníčku bezesporu patří. Je plná vitamínů, minerálů a důležitých látek, které tělo potřebuje i během hubnutí. Obecně zelenina obsahuje méně kalorií a minimum tuku, takže díky převážně rostlinné stravě a zeleninovým polévkám lze úspěšně snížit riziko dalšího přibírání na váze a chránit se před obezitou.

Vyšší příjem vlákniny

Zelenina, konkrétně brukvovitá, kořenová, luštěniny, celozrnné přílohy nebo pečivo jsou bohatými zdroji vlákniny. Vláknina pomáhá zasytit na delší dobu, takže brání v přejídání a navozuje vydatnější pocit sytosti.

Lehčí přechod k převážně rostlinné stravě

Zvýšená konzumace rostlinných potravin a postupné omezování výrobků z masa podporuje hubnutí a snižuje riziko obezity. Úplné vyřazení masa a živočišných potravin nemohu doporučit, protože zdravá strava má být pestrá a akceptovat všechny skupiny potravin včetně živočišných složek, pokud se upravují šetrně a co nejvíce bez průmyslového zpracování.

Zvýšený příjem tekutin

Polévka je z hlavní části voda, takže pomáhá k pravidelné hydrataci během celého dne. Dostatek vody má velký význam při snaze zhubnout. Tekutina zároveň zasytí žaludek, takže i pomocí polévek lze účinně snižovat hlad a nepřejídat se.

Polévkovou dietu lze snadno udržet a sledovat

I polévková dieta má pravidla. Jelikož ale povoluje různé polévky a v některých verzích i pevné potraviny ke snídani, nikdo kvůli ní nemusí nepříjemně hladovět. Stačí jednou za pár dnů navařit velký hrnec polévky a dodržet doporučené dávkování.

Konkrétní polévku si vyberte podle chutí a stravovacích preferencí. Cílem není hladovění, ale odlehčení jídelníčku, zvýšení konzumace rostlinných potravin a snížení kalorického příjmu.

Přikládám několik článků ke konkrétním polévkovým dietám včetně receptů. Vyberte si a dodržte doporučený postup diety. Články jsou z autoritativních zahraničních stránek, takže si je přeložte do češtiny přímo přes webový prohlížeč.

Na závěr upozorňuji, že 5 dnů až 2 týdny na polévkové dietě vám sice pomohou zhubnout, ale důležité je nižší váhu udržet i po návratu k pevné stravě. Snažte se proto zmenšit porce, jíst více zeleniny a rostlinných potravin, nepřejídat se a volit dietnější potraviny. Polévková dieta vám pomůže zvyknout si na lehčí a pravidelnější stravování, který si tak dovedete udržet. K odlehčenému stravování doporučuji zařadit pravidelný pohyb, který spálí uložené tuky ještě rychleji.

Má polévková dieta rizika a nevýhody?

Polévková dieta je určena pouze na 5, 7, maximálně 14 dnů. Lidé, kteří dietu drží, uvádějí úbytek hmotnosti. Váha se ale může opět vrátit, pokud se člověk vrátí k původnímu stravování, kvůli kterému přibral. Za určitou komplikaci proto lze označit fakt, že schopnost udržet si nižší váhu je vždy na vlastní zodpovědnosti a vůli omezit své stravování. Pokud se vám to ale povede a váhu a zdravé stravování si udržíte, jde zcela jistě o výhodu.

Polévková dieta může kvůli rychlejší ztrátě hmotnosti zpomalit tělesný metabolismus, takže můžete kalorie pálit pomaleji. To je zároveň důvodem k udržení nízkokalorického dietního jídelníčku.

Stravovat se pouze jedním druhem polévky může vést ke sníženému příjmu důležitých látek a potřebných živin. To je důvod, proč se i polévkovou dietu doporučuje držet pouze pár dnů a maximálně 2 týdny. Snížený kalorický příjem může způsobit únavu, závratě, tělesnou i mentální slabost a vyčerpanost. Hubnutí je sice zodpovědným cílem, ale tělo nesmíme trápit dlouhodobě ani omezovat výživu, kterou potřebuje.

Hotové polévky si můžete koupit na KetoMix.cz v různých příchutích. Dávkování i trvání diety uhlídáte jednoduše, cenově výhodně, bez plánování a námahy.

Polévkovou dietu držte krátce a s rozumem

  • polévkové diety umožňují zhubnout zhruba 4 až 10 kg váhy za 5 dnů až 2 týdny
  • hubnutí způsobuje hlavně snížený příjem kalorií a zařazení většího podílu zeleniny a zdravých potravin
  • díky mnoha receptům a surovinám si lze polévku na hubnutí sestavit dle vlastních chutí
  • rizikem je opětovný návrat váhy, pokud se po ukončení dietního plánu nepovede udržet si dietní jídelníček

Další diety na principu ketózy, bílkovin a snížených sacharidů

Ketonová dieta – zhubněte rychle pomocí KETÓZY
Ketochřipka (indukční chřipka) - nepříjemný vedlejší účinek ketodiet. Jak jí předejít?
Proteinová dieta – je to nejrychlejší cesta hubnutí?
Nízkosacharidová dieta – jedna z mála chutných + ROZHOVOR s dietoložkou Marikou Králikovou
Cambridge dieta: pomůže Vám zhubnout?
KetoMIX (RECENZE) – 5 x denně bílkoviny
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..