Breussova dieta – kontroverzní a nebezpečná

Poslední týdny se zabýváme poměrně podrobným popisem nejrůznějších diet a pomalu se blížíme ke konci seriálu. Ve svém pátraní jsme narazili na účinné hubnoucí diety a speciální zdravotní diety. Tentokrát jsme si na paškál vzali poměrně nebezpečnou Breussovu dietu, která ke zdraví a hubnutí přistupuje značně radikálně.

Breussovou dietu bychom v podstatě mohli označit za radikální dietu, která slibuje váhový úbytek 5 až 15 kilo za pouhých 42 dní. Jak je to možné? Při Breussově dietě se totiž vůbec nejí, ale pouze pije. Dieta v žádném případě nepředstavuje zdravý způsob hubnutí. Přesto se na ni podíváme blíže.

POKUD POTŘEBUJETE ZHUBNOUT TUK, prohlédněte si 3 nejsilnější české diety.  

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

nápoje během Breussovy diety

Při Breussově dietě jsou dovoleny pouze zeleninové šťávy a bylinné čaje

Breussova dieta – 42 dní, během kterých se mají uzdravit nemocní

Spousta nebezpečných věcí vznikla na základě dobré myšlenky. Ačkoliv v tomto případě můžeme jen těžko posoudit, jak moc upřímně to elektrikář a léčitel Rudolf Breuss s tím léčením vlastně myslel. Velmi rád ke svému jménu připojoval titul Dr., ačkoliv žádnou vysokou školu nikdy nestudoval. Přesto tvrdil, že zná lék na rakovinu.

Podle něj je nádor živen pouze z tuhé potravy a sám od sebe “zmizí”, pokud jej pacient nechá vyhladovět. Při životě nemocného udrží malé množství bylinných čajů a zeleninové šťávy.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Dieta měla organismus doslova vyprovokovat k samoléčbě. Sám Breuss hovořil o 1500 zcela vyléčených pacientech. Ve skutečnosti však většina z nich zemřela v důsledku naprostého vysílení a vyčerpání. Své metody aplikoval také na osoby nemocné leukémií, artritidou a tuberkulózou.

Podle zastánců má Breussova dieta mnoho benefitů:

 • redukce nadváhy
 • lepší trávení
 • detoxikace organismu
 • ozdravení lymfatického systému
 • prevence rakoviny

Breussova dieta je nebezpečná a může vážně ohrozit zdraví nemocného, ale i zdravého člověka. Aplikovat ji lze pouze po dobu pár dní a to za účelem detoxikace podobně jako v případě půstu. Držet ji za účelem hubnutí nebo dokonce léčby může vyvolat vážné zdravotní problémy a komplikace.

Velmi rozšířeným bludem je „deprivace nádoru omezením jeho výživy“ tj. jakési vyhladovění nádoru. Nádor roste zcela autonomně a ke svému růstu si opatří nutné živiny i na úkor hostitelského organismu, který s pokračujícím růstem nádoru chátrá. Hladovka jenom prohloubí kachektizaci nemocného, ale růst nádoru neovlivní. Populární jsou rovněž nejrůznější dietní režimy. Je to např. makrobiotická dieta (potrava z celozrnného obilí), doplněná o zeleninu a luštěniny. Tato jednostranná strava však neodpovídá výživovým zvyklostem člověka a může vést k závažné poruše zdravotního stavu i u zdravého člověka, natož pak u onkologického nemocného.vyjádřila se Česká lékařská komora

Maruška je věrnou zastánkyní zdravé výživy a aktivního pohybu. Její užitečné rady a cvičení pro lepší postavu najdete na stránkách Rutina.cz

Breussova dieta je z mého úhlu pohledu forma očisty. Takovou dietu bych buď doporučila pouze krátkodobě jako formu očistného půstu. V případě delšího trvání s cílem zhubnout bych nedoporučila, jelikož je to až příliš radikální. Jedině jako forma řešení nějakého zdravotního stavu pod dohledem lékaře může několikatýdenní očista pomoc. Nicméně na ni musí být pohlíženo pouze jako na půst/očistu s cílem řešit zdravotní stav, nikoliv jako na dietu, po které se hubne.výživová poradkyně Maruška z Rutiny.cz se s Breussovou dietou neztotožňuje

Jak breussova dieta probíhá?

Po dobu 42 dní je třeba vynechat jakoukoliv tuhou stravu. Povoleno je pouze menší množství bylinných čajů a čerstvé zeleninové šťávy. Za tuto dobu je údajně možné shodit 5 až 15 kilogramů. Na tom ale přece není nic divného, když člověk vůbec nejí. Pokud člověk Breussovu dietu ustojí ve zdraví a vrátí se k normální stravě, čeká jej šok v podobě hodně rychlého jo-jo efektu.

Postup Breussovy diety:

Sedm dní před zahájením diety je doporučeno pozvolna omezovat jídlo, aby si organismus snáze přivykl přísnému dietnímu režimu.

 • Ráno vypít ½ šálku vychladlého ledvinového čaje
 • Hodinu poté vypít 1 až 2 šálky bylinného čaje ze šalvěje, tymiánu, meduňky a máty
 • Po další hodině vypít vždy doušek připravené zeleninové šťávy
 • Dopoledne jsou povoleny dalších 10 až 15 doušků a neomezené množství studeného šalvějového čaje
 • K obědu je opět ½ šálku ledvinového čaje
 • Odpoledne je dovolený doušek zeleninové šťávy
 • Před spaním se pije ½ ledvinového čaje

Po 3 týdnech ledvinový čaj vystřídá čaj ze šalvěje. Po uplynutí diety, tedy 42 dní, začíná přechod na normální stravu. Jíst je třeba velmi střídmě a opatrně. Organismus si na tuhou stravu musí doslova znova navyknout.

čaje Breussovy diety

Neomezené množství neslazeného bylinného čaje a maximálně ½ litru zeleninové šťávy denně – to je Breussova dieta

Breussova dieta – jídelníček

Základní otázkou je, zda v tomto případě můžeme vůbec hovořit o jídelníčku. Breussova dieta totiž žádné jídlo nedovoluje. Každý den si připravujete bylinné čaje a zeleninovou šťávu. Čaj lze připravit pouze z vybraných bylin, a to šalvěje, třezalky, máty a meduňky.

Recept na zeleninovou šťávu podle „samozvaného“ doktora Breusse

Suroviny:

 • 300 g červené řepy
 • 100 g mrkve
 • 100 g celeru
 • 30 g černé ředkve
 • 1 brambora

Veškerou zeleninu oloupeme, nastrouháme a důsledným vymačkáním získáme šťávu. Zbylá sedlina se nemá konzumovat, pouze získaná šťáva.

šťáva z červené řepy

Základní surovinou pro výrobu zeleninové šťávy je červená řepa

Recept na ledvinový čaj

Suroviny:

 • 15 g přesličky
 • 10 g kopřivy dvoudomé
 • 6 g truskavce ptačího
 • 6 g třezalky

Směs bylinek zalijeme vroucí vodou a povaříme ještě 3 minuty. Odstavíme, necháme ještě 10 minut louhovat a scedíme. Čaj se pije studený.

kopřiva během Breussovy diety

Čaj připravený z kopřivy má blahodárné účinky na ledviny

Recept na čaj ze šalvěje

Suroviny:

 • 1 lžíce šalvěje
 • špetka meduňky, máty a třezalky

Sušenou šalvěj zalijeme ½ litru vroucí vody a povaříme další 3 minuty. Poté odstavíme a přidáme po špetce ostatních bylinek. Promícháme, necháme dalších 10 minut louhovat, a poté scedíme. Čaj se pije vychlazený.

detoxikační čaj ze šalvěje

Další povolenou “potravinou” je čaj ze šalvěje, meduňky, máty a třezalky

V čem spočívá riziko Breussovy diety?

Breussovu dietu nelze při nejlepší vůli doporučit nikomu. Je založená na absenci normální stravy a preferuje pouze zeleninovou šťávu v omezeném množství a bylinný čaj. Organismu se tak nedostává živin, vitamínu, minerálů a dalších důležitých látek, které ke svému provozu potřebuje.

Navíc se nejedná ani o účinnou dietu. Člověk držící Breussovu dietu samozřejmě zhubne, ale za jakou cenu? Nedostatek jídla sebou přináší zdravotní problémy. Výsledky nejsou ani trvalé, protože po skončení diety člověk ztracená kila nabere velice rychle zpět.

Za rozumnou volbu lze považovat kompromis v podobě zdravého a vyváženého jídelníčku obohaceného o výživné zeleninové šťávy. Breussovu dietu lze maximálně doporučit jako detoxikační kůru, avšak ne po dobu 42 dní, ale například po dobu 1 nebo 3 dní. Taková krátkodobá očista pomoci zeleninových šťáv může být tělu i prospěšná.

VYZKOUŠENO NA VLASTNÍ KŮŽI: Alternativní metody léčby jsou pro vážně nemocné často posledním útočištěm. Těžko jim můžeme vyčítat, že se v touze po vyléčení uchylují k radikálním způsobům, kterou jim nemohou prospět, ale spíše ještě více uškodit.

Breussovu dietu na vlastní kůži vyzkoušela například léčitelka Markéta Chadžijská. Každý den shodila 1 kilogram. Po celou dobu ji však trápily bolesti hlavy, deprese a po ukončení diety přibrala i přesto, že jedla výrazné méně.

Největší rizika Breussovy diety

 • jednostranná dieta založená pouze na zeleninové šťávě
 • nedostatek všech živin potřebných k životu
 • příliš rychlý úbytek váhy
 • neustálý hlad
 • nulová energie
 • neustálý pocit únavy, ospalost, deprese
 • absolutní vyčerpání
 • bolesti hlavy
 • trávící potíže

Při Breussově dietě není povolený ani žádný sport. Upřímně byste na něj neměli ani ždibec energie. Pokud mermomocí chcete dietu vyzkoušet, zajděte za svým lékařem a se svým problém se mu svěřte. Dietu držte pod jeho dohledem. Díky tomu včas zabráníte jakýmkoliv zdravotním problémům, které by mohla radikální dieta vyvolat.

sport, pohyb a hubnutí

Lepší než se trápit hlady, je zdravý životný styl. Začněte jíst zdravěji a vezměte blízký park útokem. Cítit se budete rozhodně lépe než při hladovce

 

Před Breussovou dietou lékaři důrazně varují

Pohled Breusse na chování nádorů je podle lékařů naprosto chybný stejně jako celá dieta. Bohužel sám Breuss si nikdy nepřipouštěl chybu na své straně. Pokud pacient zemřel, byla to vždy jeho chyba (např. porušení naordinované diety či kombinace více “léčebných“ postupů).

Nádor rozhodně není živ pouze z tuhé stravy a na regulační mechanismy organismu nijak nereaguje. Pokud pacient zhorší stav své výživy, nádoru tím naopak prospěje. Nádorové buňky totiž živiny přijímají pouze na základě svých vlastních potřeb. Evidují-li nedostatek živin, jednoduše sníží svůj metabolismus. Úmyslným hladověním nelze nádor porazit, právě naopak. Nemocný je natolik oslaben, že není schopen zvládnout účinnější léčebné výkony.

Mohu nádor vyhladovět a tím ho zničit? Ne. Bohužel nádor roste natolik samostatně, že hladověním dojde k devastaci jen pacienta (hostitele nádoru), ale nádor sám poroste dál. Žádná klinická studie neprokázala, že by bylo možné tímto způsobem zničit nádor. Někteří pacienti dodržují tzv. Breussovu dietu, kdy pijí jen šťávy a pak přicházejí v takovém stavu, který již znemožňuje jejich další léčbu. Naopak dobře živený člověk může lépe zdolat nádor a jeho léčbu.

Hladovění je ztráta času a zbytečné ohrožení zdraví

Breussova dieta je z našeho pohledu nebezpečná. Lidské tělo ke správnému fungování potřebuje všechny živiny. Zeleninová šťáva z červené řepy, mrkve, celeru a brambor a bylinné čaje, byť jsou samy o sobě velice zdravé, vyvážený a pestrý jídelníček nikdy nenahradí.

Chcete-li zhubnout a vypadat lépe a zároveň se cítiti zdravě, začněte v první řadě zdravě myslet. Cesta za štíhlou linii není a nebude snadná. Upřímně, pokud jste se dlouhá léta stravovali nezdravě, opravdu očekáváte úspěch během pár dní až týdnů? Všechno chce svůj čas a vy ten čas dokonce máte. Nepromarněte jej zbytečným úsilím. Zhubněte zdravě!

3.4/5 - (5 votes)

28 Komentáře

 1. To je jedno 29.8.2018
  • Lukáš Chládek 29.8.2018
   • Lorena Butiglione 27.10.2018
    • Lukáš Chládek 29.10.2018
    • Monika 7.7.2021
     • Lukáš Chládek 8.7.2021
   • Miloslava Štefková 22.8.2023
   • Roman Poncza 19.9.2023
 2. Tomáš Jarolím 31.8.2018
  • Lukáš Chládek 3.9.2018
   • Lorena Butiglione 27.10.2018
    • Lukáš Chládek 29.10.2018
     • Lorena Butiglione 3.11.2018
     • Lukáš Chládek 5.11.2018
   • Lorena Butiglione 27.10.2018
    • Karel 18.5.2023
 3. Dusan Javnicky 20.4.2019
  • Lukáš Chládek 23.4.2019
 4. Milan Antik 2.8.2019
  • Lukáš Chládek 2.8.2019
   • M Schwarzová 5.10.2019
    • Lukáš Chládek 7.10.2019
 5. Jaroslav Dreuschuch 10.8.2020
  • Lukáš Chládek 11.8.2020
 6. Václav Hlaváč 27.12.2021
  • Lukáš Chládek 30.12.2021
 7. Karel 18.5.2023
 8. Karel 18.5.2023

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..