7 chyb při hubnutí, které pravděpodobně děláte

Rozhodli jste se zhubnout. Ačkoliv jste radikálně změnili způsob stravování dle zásad zdravé výživy a mezi obvyklé denní aktivity zařadili také pravidelný pohyb, ručička váhy se nijak výrazně neposunula. Než snahu zhubnout zavrhnete, přečtěte si 7 nejčastějších chyb, kterých se při zdravém hubnutí dopouštíme.

Ve snaze o hubnutí totiž máme tendenci hledat způsoby, které hubnutí co nejvíce zjednoduší a urychlí. Snažíme se například najít ideální dietu, která nás přebytečných kil zbaví v co nejkratším čase.

Pokud však zvolíme špatnou dietu, hubnutí se nekoná a dočkáme se pouze zklamání. Abychom byli v hubnutí opravdu úspěšní, potřebujeme především dostatek správných informací. Vyvarovat bychom se měli následujících chyb, které hubnutí spíše blokují, než podporují.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

hubené bříško

Hubnutí může ovlivnit i nevinná drobnost, třeba sušenka po ránu nebo brambůrky před spaním

7 spolehlivých ničitelů účinného hubnutí

Chyba první: Jíme nepravidelně

Zásadní chybou při hubnutí je nepravidelný jídelníček. Chceme-li zhubnout, je lepší jíst menší porce vícekrát denně. Základem zdravého jídelníčku jsou tři větší porce – snídaně, oběd a večeře, které doplníme o dvě menší svačiny dopoledne a odpoledne.

Pravidelným stravováním se vyhneme vlčímu hladu a nepříjemným pocitům, které s nárazovým přejídáním souvisí (např. pocit těžkosti žaludku).

ZNÁTE VŠECHNA RIZIKA VEČERNÍHO PŘEJÍDÁNÍ? Pokud večer nebo dokonce během noci luxujete ledničku, můžete si nejen způsobit nadváhu, ale také cukrovku či deprese. Více v článku Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

Tento systém však nemusí vyhovovat každému. Pro někoho je naopak optimální jíst 3 jídla denně. Důležité je najít takový stravovací systém, který vyhovuje právě nám. Základem úspěšného hubnutí je však pravidelnost a rutina. To má organismus úplně nejraději.

Organismus by měl mít vždy dostatek živin a energie a nikdy by se neměl dostat do stavu hladu. V takovém případě totiž dochází ke zpomalení metabolismu, kdy si tělo ukládá zásoby pro horší časy.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop
denní jídelníček

Snídaně, oběd a večeře – základ pravidelného stravování

Chyba druhá: Málo pijeme

Nedostatečný pitný režim je jednou z v hlavních příčin, proč se nám nedaří zhubnout. Nejedná se pouze o nedostatek tekutin, ale také o špatné složení pitného režimu. Hlavní složku zdravého pitného režimu by měla tvořit především čistá voda.

Jako doplněk jsou doporučené minerální vody, neslazené čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Absolutně nevhodné jsou naopak slazené limonády, káva a alkohol. Co se týče množství, vypít bychom měli alespoň 2 litry tekutin za den.

VIDEO: Pitný režim: Pití, které nám ničí figuru

Chyba třetí: Bez pohybu nezhubneme

Rozlišujeme dva pohledy na důležitost pohybu při hubnutí. První skupina lidí se zaměří pouze na jídlo. Neváhají držet radikální diety a dokonce hladovět, hlavně, aby se nemuseli moc hýbat.

Naopak druhá skupina se do sportování vrhne doslova po hlavě. V touze po rychlém zhubnutí se nějaké sportovní aktivitě věnují každý den. Domnívají se, že čím více se budou hýbat, tím rychleji zhubnou. Ve skutečnosti je to však nejrychlejší cesta, jak ztratit potřebnou motivaci.

Mnohem lepší je sportovní aktivity zařazovat postupně a s mírou. Pro hubnutí ideální aerobní pohybová aktivita o intenzitě 60 až 70 procent maximální tepové frekvence, při níž jsou jako hlavní zdroj energie využívány zejména tuky.

Aerobní trénink je doporučeno doplnit o posilování a s přibývající fyzickou kondicí zařadit krátké ale vysoce intenzivní tréninky (tzv. HIIT), které urychlí spalování tuků, metabolismus a zároveň zlepšují fyzickou kondici.

VIDEO: HIIT trénink pro dvojice na doma. 

VÍTE, JAKÁ TEPOVÁ FREKVENCE IDEÁLNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ? Přečti si článek Tepová frekvence pro spalování – NAŽHAVTE SE! a zjistěte více.

Chyba čtvrtá: Příliš mnoho ovoce a sladké zeleniny

Ovoce a zelenina do zdravého jídelníčku zcela určitě patří. Pokud se však bavíme o redukčním jídelníčku, pak musíme rozlišovat vhodné a nevhodné druhy. Nevhodné jsou zejména sladší druhy ovoce, jako je například banán, hroznové víno, ale také sušené ovoce.

To samé platí také pro zeleninu. V redukčním režimu upřednostňujeme zeleninu s nižší energetickou hodnotou jako listová zelenina, okurky, rajčata, ředkvičky, květák, brokolice a další. Omezit bychom měli slabší a kořenovou zeleninou s vyšším obsahem cukru. Do této skupiny patří například mrkev, červená řepa, kukuřice a podobně.

sladké druhy ovoce

sladké druhy zeleniny

Sladkých druhů zeleniny bychom se měli při hubnutí vyvarovat

ovoce vhodné při hubnutí

zelenina vhodná při hubnutí

Salátová okurka, rajče a celer by v redukčním jídelníčku rozhodně chybět neměli

TIP NA ČLÁNEK: Proč nehubnu, i když se láduju zeleninou?

Chyba pátá: Vybíráme si špatné potraviny

Při výběru vhodných potravin bychom se měli řídit glykemickým indexem. Příliš častá konzumace potravin s vyšším glykemickým indexem má negativní dopad na tělesnou váhu.

Tyto potraviny vyvolávají prudké kolísání hladiny cukru v krvi, organismus je rychleji zpracovává a pocit hladu vzniká mnohem dříve než v případě konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem.  

VÍTE, CO JE GLYKEMICKÝ INDEX? Jedná se o ukazatel vydávající, jak rychle se do dvou hodin po pozření potravy sacharidy v trávicím traktu rozštěpí a dostanou do krevního oběhu.

Příklady potravin podle glykemického indexu:

  • Nízký GI

zelí, kořenová zelenina, rajče, hlávkový salát, cibule, česnek, brokolice, pstruh, houby, ořechy, sója, třešně, meruňky, 70 % hořká čokoláda, luštěniny, jogurt, mléko, červená čočka, quinoa, tmavá rýže, černý chléb, ovesné vločky, vejce

  • Střední GI

bílá rýže, pizza, müsli tyčinky, žitná mouka, kuskus, hrozinky, brambory vařené v páře, sladké sušenky, sladké druhy ovoce, celozrnný chléb, džusy, vařené těstoviny a rýže, ovesná kaše

  • Vysoký GI

bramborová kaše, kukuřice, mouka bílá, cornflakes, dýně, chipsy, popcorn, předvařená rýže, med, brambory pečené v troubě, burizony, glukóza, pivo, hranolky, coca-cola, med

VIDEO: Sacharidy a glykemický index – videokomentář pro SŠ

Chyba šestá: Snažíme se vynechat pečivo

Velmi často se také můžeme setkat s informací, že bychom měli vynechat veškeré pečivo. Úplné vyloučení pečiva z celého jídelníčku však nemá žádné opodstatnění. Pečivo do vyváženého jídelníčku patří.

Nejvhodnější jsou samozřejmě celozrnné druhy s odpovídající energetickou a biologickou hodnotou i vyšším obsahem vitamínů a minerálů oproti bílému pečivu.

Pečivo bychom měli konzumovat zejména v dopoledních hodinách a případně k odpolední svačině. Jako poslední jídlo dne pečivo určitě vhodné není, a to zejména tehdy usilujeme-li o snížení tělesné hmotnosti.

celozrnné pečivo

Vyloučit pečivo není nutné, ale přednost dejte celozrnným druhům

Pozor bychom si však měli dávat na trvanlivé potraviny typu rýžové chlebíčky, burizony, cornflakes a snídaňové cereálie, které bývají považovány za dietní. Ve skutečnosti obsahují vyšší množství energie a mají vyšší glykemický index.

Nejsou tedy vhodné při redukci ani při udržování váhy. Pokud máte müsli rádi, vybíráme si kvalitní produkty a jíme je v omezené množství.

Chyba sedmá: Pijeme hodně alkoholu

Je všeobecně známo, že nám časté pití alkoholu neprospívá. Pozitivní vliv nemá ani na naši linnii. Alkohol je totiž velmi energeticky bohatý a má vysoký dynamický index. Pokud to navíc alkoholem přeženete, následující den se organismus soustředí na jeho odbourávání a blokuje tak spalování ostatních živin. Ty se logicky usazují v těle jako tuk.

alkohol

Alkohol neprospívá zdraví, kráse ani linii

Při hubnutí jednoduše nelze jíst všechno

Úspěšné hubnutí není pouze o jídle a o pohybu, ale také o naší psychice. Neustále rozlišování potravin na zdravé a nezdravé, na dobré a špatné je častým důvodem, proč většina lidí na konec zhubnout nedokáže.

Jak se říká, zakázané ovoce chutná nejvíce. Mnohem lepší je dodržovat základní zásady zdravé výživy, ale zároveň občas zhřešit. Příště, až porušíte dietu, nebojte se odpustit si a příští den se s klidným svědomím vraťte ke zdravému stravování.

DÁLE ČTĚTE: Studujete etikety a počítáte příjem živin? Zkuste hubnoucí metodu IIFYM.

3.5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..