Spirulina a její účinky, které překvapily i vědce

Rakovina, srdeční onemocnění, problémy se zažíváním, únava, špatný krevní obraz, časté nachlazení, obezita, vysoký krevní tlak či cholesterol. To je jen malý výčet nejčastějších problémů a nemocí současnosti.

Přitom stačí velmi málo a můžete se jim vyhnout. Odpověď tkví v zeleno modré vodní sinici. Někdo už o ní slyšel, jiný se s ní teprve seznamuje, mnozí o ní neví nic. Přitom je spirulina zázrak nejenom 21. století. 

spirulina

Spirulina se ve světě používá tisíce let. V Čechách ale vzbuzuje pozornost až teď.

Spirulina a názor vědců

Máloco vědce v dnešní době překvapilo tak hodně, jako právě spirulina. Netušili byste, co všechno taková nenápadná vodní sinice může dokázat. V tomto článku si tedy rozebereme spirulinu a její účinky, ovšem pouze z podložených odborných zdrojů. Pokud byste si měli přečíst pouze jeden článek o spirulině, je to právě tento..:)

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Spirulina je darem i nežádoucím odpadem

Nejdříve si vysvětlíme, co to vlastně spirulina je. Už od pohledu můžete vidět, že se jedná o nějakou zelenou vodní „rostlinku“. Oproti ale velmi známé chlorelle není ze sladkých vod, ale z těch slaných, tedy mořských. Spirulina roste přirozeně v oceánech a ve slaných jezerech v subtropických klimatech.

TIP: Srovnání superpotravin – chlorella vs. spirulina – která je silnější? 

Spirulina není rostlina, ale spíše bakterie

Výše jsme se zmínili, že se jedná o sinici. Hlavně k tomu vedla fotosyntéza. Přece jen jsme zvyklí, že zelené jsou právě a výlučně rostliny. Dříve se počítalo s tím, že jde o řasu. 

Ovšem podle nejnovější studie zveřejněné v časopisu Cardiovascular Therapeutics vědci zjistili, že se jedná spíše o bakterii. To naprosto mění pohled na celou Spirulinu i její účinky. Vše se totiž odehrává díky bakteriím.

Přestože máme právě bakterie spojené s negativními zdravotními účinky, je to v tomto případě úplně naopak a pro vědce už toto zjištění bylo značně překvapující. Ovšem to ještě nevěděli, co je čeká po nespočtu výzkumů na její účinky.

spirulina

Čerstvou spirulinu konzumují lidé v exotických oblastech zeměkoule, kde roste přirozeně. V Čechách nám zůstává pouze její prášková – sušená forma

Spirulina a vitalita

Už víte, co to spirulina je, a můžeme se pustit do jejích prospěšných účinků.

Mnoho lidí užívá spirulinu jako prevenci celé řady metabolických a srdečních zdravotních problémů, včetně hubnutí, diabetu a vysokého cholesterolu. Všechny tyto vlastnosti pramení ze studií National Institutes of Health (NIH), který jako první spirulinu doporučil a poukázal na její nepopiratelné pozitivní efekty.

Lidé spirulinu užívají i jako pomůcku u různých duševních a emočních poruch, včetně úzkostí, deprese, stresu a poruchy soustředění. Spirulina se ale používá k léčení spousty dalších nemocí a chorob.

Toto byl pouze malý výčet toho, s čím může pomoci. Avšak ne pro všechny nemoci byl pozitivní účinek Spiruliny vědecky prokázán. Níže si proto popíšeme pouze skutečně dokázané účinky, se kterými si můžete být 100% jisti.

Spirulinou proti nekonečné únavě

Velkým problémem dnešní doby je neustálá únava. Asi každý jsme to alespoň jednou v životě zažili. A teď nemyslíme únavu po dlouhém flámu nebo po náročné celodenní práci.

Máme na mysli únavu bezdůvodnou, která přijde najednou z ničeho nic. Spousta lidí ji přisuzuje stresu, špatnému stravování a hektickému životnímu stylu. Vědci z Ohio State University však nyní přišli se studií, ve které zjistili, že právě spirulina může s tímto problémem zatočit.

Spirulinu studovali dlouhé měsíce, snažili se navodit nejpříznivější podmínky pro experimenty a výsledky hovoří za vše. Právě tato mořská bakterie může stát mezi neustálou únavou a spokojeným aktivním životem.

A s tím se pojí celá řada dalších benefitů. Pokud totiž nebudete unaveni, budete moct častěji cvičit, chodit ven, bavit se a to všechno pozitivně působí na naši psychiku, vzhled i figuru.

KDE SEHNAT KVALITNÍ SPIRULINU? Třeba od české značky Blendea, která BIO taiwanskou spirulinu vyrábí v snadno uživatelných kapslích. Klikněte a prohlédněte si informace.

spirulina kapsle, blendea

Spirulina a hubnutí

Ať už budete užívat spirulinu na to či ono, přece jen ji spousta lidí užívá právě proti únavě a na hubnutí. Úzce to spolu souvisí. Pokud budete mít spoustu energie a dobré nálady, bude se vám mnohem snáze cvičit.

Díky tomu budete mnohem rychleji hubnout a ve výsledku efektivněji udržovat postavu. I když to samozřejmě nikdy nejde tak jednoduše, přece jen je příjemnější cvičit a posilovat se spoustou energie, než úplně unavený.

Nemůžeme zde ale opomenout, že pouze jedením spiruliny zázračně nezhubnete. Tak to bohužel nefunguje. Spirulina je pouze dobrým pomocníkem.

Kromě přílivu energie dokáže navíc rychle snížit pocit hladu. To samozřejmě ještě není krok k hubnutí, ale alespoň se konečně přestanete přejídat. A když k tomu přidáte právě vyšší frekvenci cvičení, půjdou kila dolů raz dva. V neposlední řadě pomáhá udržovat správnou výši cholesterolu v krvi, který také úzce souvisí s celou řadou chorob a obezitou.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

TIP: Jaký účinek má spirulina na kvalitu a omlazení pleti? 

Spirulina posílí pevné zdraví

Kromě výše zmíněných účinků posílíte spirulinou i své zdraví. Obsahuje totiž velké množství  bílkovin, vápníku, vitaminu B1 a železa. To jsou látky, které naše tělo potřebuje ke správné funkci orgánů, pro bezproblémový růst svalů a pro celkovou regeneraci.

I vědci tyto pozitivní účinky několikrát potvrdili. Není proto divu, že se v odborné společnosti spirulina vychvaluje do nebes. Spirulina je také vynikajícím zdrojem mědi a dobrý zdroj thiaminu a riboflavinu.

Pokud budete spirulinu konzumovat pravidelně, budete mnohem snáze čelit virózám, nepříznivému počasí nebo změně vnějších podmínek.

Zkušenosti se spirulinou

Ovšem hubnutí nebo více energie ještě není to, proč ji lidé vlastně užívají. Díky svému unikátnímu složení můžete díky ní bojovat také s nachlazením nebo s chřipkou. Je totiž známo, že spirulina může podle studie z tchajwanských vědců pomoci zmírnit ucpaný nos, což je spojeno i s alergiemi.

Spirulina má schopnosti bojovat proti zánětu, čímž je právě nejlepším doplňkem v chřipkovém období. V létě se zase díky ní vyhnete alergiím, což ocení zejména silní alergici, kteří prakticky celé prázdniny prosmrkají a propšíkají.

Může Spirulina pomoci i proti srdečním nemocem?

Dlouhou dobu už si vědci lámou hlavu i s otázkou, zda může spirulina pomoci proti srdečním onemocněním. Ty jsou totiž podle WHO v současnosti nejčastější příčinou úmrtí v USA. Na toto téma můžete na internetu najít spoustu článků, studií a podkladů.

Bohužel se zatím tato její schopnost neprojevila. Je jisté, že můžete riziko takového onemocnění zmírnit, neboť se spirulinou můžete aktivně bojovat například proti výše zmíněné obezitě, různým nemocem i nachlazením.

Ale léčit spirulinou přímo srdeční onemocnění? To zatím ještě podložené není. Vědci na tom však stále pracují, tudíž je možné, že do pár měsíců může i tato pozitivní schopnost spiruliny vyplout na povrch.

Zajímavosti o spirulině

Spirulina umí prokazatelně bojovat i s jinými zákeřnými chorobami. Kupříkladu zkušenosti se spirulinou jasně hovoří, že se díky ní vyhnete rakovině ústní dutiny.

Zvyšuje také mozkovou činnost, čímž nám usnadňuje učení a přijímání nových informací. U žen zase snižuje riziko anémie, které se zvyšuje nejen s věkem, ale také s užitím hormonální antikoncepce.

Chrání játra proti zánětům nebo rakovině. I když tedy neumí vyléčit samotné srdce, může vám pomoci s celou řadou jiných nemocí, které jsou neméně nepříjemné.

Spirulina zpomaluje stárnutí

Všechno souvisí se vším. Opět všechny výše zmíněné benefity souvisí i s kvalitou kůže a vlasů. Ty jsou totiž od nepaměti považovány za zrcadlo našich orgánů. Pokud se vám například najednou z ničeho nic udělají flíčky na kůži, můžete si být jisti, že se něco děje s vašimi játry.

Takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Jestliže ale budete mít všechny orgány v pořádku, bude v pořádku i vaše kůže a budete tak vypadat mnohem krásněji a mladší. Spousta žen užívá spirulinu právě proti stárnutí, vráskám nebo skvrnkám

VIDEO: Výborné účinky na kvalitu pleti mají i pleťové masky ze spiruliny. 

O spirulině pouze v dobrém!

Díky všem svým magickým účinkům už Spirulina získala spoustu superlativů a pochval. Ta největší je v podobě označení „Superfoood”. Není se však čemu divit. Člověku skutečně přijde jako skoro nadpozemská potravina. Odborníci neustále přichází s dalšími a dalšími pozitivními účinky. Někomu se ani nechce věřit, že taková nenápadná mořská bakterie dokáže tolik skvělých věcí.

Pokud se právě teď také rozhodujete změnit své stravovací návyky, začít žít zdravěji a jíst lépe, je právě spirulina krokem správným směrem. Pomůže vám nejen detoxikovat organismus, ale také rozhýbat metabolismus, zvýšit životní energii, povzbudit do života, dodat elán pro cvičení, snížit celkovou hmotnost a zlepšit vaše zdraví. Samé skvělé účinky, které ocení naprosto každý.

Spirulina bude hudbou budoucnosti

Už teď vám ale můžeme slíbit, že ještě o ní hodně uslyšíme. Dozajista nezmizí ze světla reflektorů a ještě nějakou dobu se bude hřát na výsluní. Je to přeci jen skvělý pomocník pro naše zdraví, což je to nejdůležitější, co na tomto světě máme.

Můžete ji jíst jak sami, tak i vaši nejbližší, vaše děti nebo i domácí mazlíčci. Je vhodná skutečně pro každého a každému může neuvěřitelně zlepšit zdraví a fyzický stav.

10 ZDRAVÝCH POTRAVIN, O KTERÉ SE ZAJÍMÁTE NEJČASTĚJI

Cizrna a hubnutí – 3 lehounké a chutné recepty
Kefír a 5 zdravotních benefitů
Ovesné vločky ke snídani 5 x jinak
Řapíkatý celer – křupavý přítel vaší linie
10 chytrých důvodů, proč jíst červenou čočku
Jablečný ocet jako lék na hubnutí
Spirulina a její pozitivní účinky, které překvapily i vědce
Česnek – nejsilnější a nejlevnější medicína
Sushi a hubnutí: Proč Japonci netloustnou?
Zelený čaj a jeho mírná podpora metabolismu
3.8/5 - (15 votes)

3 Komentáře

  1. Radim Nytl 5.1.2018
    • Lukáš Chládek 11.1.2018
    • Petr 31.12.2022

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..