Bílkovina v moči vždy prokazuje komplikace

Celý březen 2018 jsme věnovali problematice bílkovin – proteinů. Převážná část článků je věnovaná bílkovinám z pohledů zdravé výživy a jejich prospěšnosti pro tělo.

Při pátrání jsme však narazili na další vyhledávaný problém, který představuje bílkovina v moči (proteinurie).

Navenek se sice nijak neprojevuje, může však být příznakem mnoha různých chorob. Velmi často bývá objevena při náhodném vyšetření.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Za normálních okolností moč zdravého člověka obsahuje pouze minimální množství bílkovin. Ledviny filtrují krev na moč ve složitém mnohastupňovém procesu tak, že se velké molekuly (jako bílkoviny) do moči nedostanou.

O to se starají filtrační jednotky tzv. ledvinové glomeruly. Při zhoršené funkci nebo poškození ledvin může dojít k uvolnění většího množství bílkovin do moči a v tomto případě hovoříme o proteinurii.

bílkovina v moči

Bílkovina v moči (proteinurie) bývá projevem celé řady nemocí

Bílkovina v moči – co prokazuje?

Proteinurie je odborný název pro přítomnost bílkoviny v moči a jedná se o patologický stav, který odkazuje na větší množství chorob.

Nejčastěji se jedná o nemoci ledvin a močových cest, ale velmi často doprovází cukrovku (diabetes 1. i 2. stupně) či vysoký krevní tlak.

Poznat, že moč obsahuje větší množství bílkovin, než je zdravé, není nijak jednoduché. Respektive samotné vyšetření je více než snadné a rychlé. Stačí k tomu běžné vyšetření moči a testovací papírek.

Problém je, že to nelze poznat podle zjevných příznaků. Proto bývá neadekvátní množství bílkovin obvykle odhaleno až při náhodném vyšetření na jinou chorobu.

Příznaky bílkoviny v moči

Pokud na sobě zaznamenáte následující projevy, může se jednat o možné příznaky proteinurie. Nepanikařte, a prostě si zajděte k lékaři, který vás vyšetří:

 • Zpěněná a zakalená moč – při zvýšeném množství bílkovin se moč více pění.  Toho si však většina lidí vůbec nevšimne, protože to jako problém nevypadá.
 • Otokynedostatek bílkovin způsobuje snížení onkotického tlaku krve, v důsledku čehož do okolí cévy prosakují tekutiny a navenek vznikají otoky. Nejvíce patrné bývají na očních víčkách a dolních končetinách.
 • Únava
 • Větší náchylnost k infekcím

Dojde-li k odhalení proteinurie, je důležité prokázat nejen množství bílkovin v moči, ale také to, jaké konkrétní bílkoviny moč obsahuje.

Lékař na základě výsledku může pacientovi pouze doporučit opatření, která problém vyřeší, nebo nařídí další doplňující vyšetření, a poté i vhodnou léčbu.

CO JE PŘECHODNÁ PROTEINURIE? Ne vždy je proteinurie závažný problém. Často se jedná pouze o přechodný stav.

Na krátkou dobu může množství bílkovin zvýšit například  fyzická aktivita, zvýšená tělesná teplota nebo vyšší příjem bílkovin v potravě.

Po určité době se stav bílkovin v moči sám srovná, nelze se na to ale spoléhat.

maso jako zdroj bílkovin

Proteiny ve stravě jsou velmi důležité. S množstvím bychom to však přehánět neměli.

Nefrotický syndrom

Pokud se z krve do moči “vytrácí” větší množství bílkovin a to konkrétně nad 3 g bílkovin za 24 hodin, může se jednat o tzv. nefrotický syndrom.

Nejedná se o nemoc v pravém slova smyslu, ale spíše soubor příznaků doprovázející vážnější poškození a onemocnění ledvin. Čím dříve je odhalený, tím snazší je léčba.

V pozdějších fázích nefrotického syndromu se otoky objevují na různých částech těla, člověk je také často nemocný (s bílkovinami z krve unikají i důležité obranné látky) a má zvýšený cholesterol.

Narušené vnitřní prostředí může vyvolat i zvýšenou srážlivost krve a tím i vyšší riziko vzniku krevních sraženin.

V takovém případě nestačí odhalit samotný nefrotický syndrom, ale především jeho příčinu a co nejdříve zahájit správnou léčbu.

10 nejčastějších příčin bílkoviny v moči

Přítomnost bílkoviny v moči je obvykle příznakem stravovací chyby či zdravotního problému.

V lepším případě stačí upravit stravu  a snížit množství bílkovin, v horším případě bílkovina v moči představuje projev jiné nemoci.

A že jich může být velké množství, proto bílkovinu v moči nikdy neignorujte.

BÍLKOVINA V MOČI – HODNOTY aneb co je fyziologická proteinurie? Než se vrhneme na nejčastější příčiny bílkoviny v moči, měli bychom znát hodnoty platné pro normální stav.

Tedy do jaké míry je bílkoviny v moči normální, a od jaké už bychom měli být opatrní. Při běžné fyzické aktivitě člověk vyloučí 50 až 80 mg bílkovin za 24 hodin (max. 96 mg/m2 – tj. asi 150 mg).

 ZVÝŠENÁ ZÁTĚŽ ORGANISMU

Bílkovina se může do moči při náročnějších fyzických aktivitách, při stresové zátěži či při akutních infekčních stavech. Tento případ je nejlehčí a po určité době se sám srovná.

zátěžové cvičení

Vysilující trénink může mít za následek přechodně zvýšené množství bílkoviny v moči

INFEKCE MOČOVÝCH CEST

Záněty močových cest obvykle doprovází nejen typické příznaky pálení a řezání při močení, krev v moči, ale také výskyt bílkovin v moči.

Poslední projev je nejméně nepříjemný, pacientka jej vlastně nijak nepociťuje a stav by se měl vrátit do normálu po vyléčení zánětu.

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK (HYPERTENZE)

Je všeobecně známo, že dlouhodobě zvýšený krevní tlak může nadělat spousty problémů.

Mimo jiné má silně negativní vliv i na funkci ledvin a může je poškodit. Jedním z projevů je opět vyšší množství bílkovin v moči.

DIABETES 1. A 2. TYPU

Diabetes nebo také cukrovka je nemoc trvající léta a jako taková má vliv i na ledviny a jejich filtrační schopnosti.

Poškozuje nejen samotné ledviny, ale také proces glomerulosklerózy, kdy se do moči začne dostávat více a více bílkovin.

Proto musí diabetici chodit na vyšetření moči, aby bylo případné zhoršení funkcí ledvin včas odhaleno.

diabetické pomůcky

U diabetiků je proteinurie běžný projev a musí chodit na pravidelná vyšetření moči

GLOMERULONEFRITIDA

To jsou zánětlivá neinfekční onemocnění glomerulů – ledvinných filtračních jednotek, kterých je velké množství i druhů.

Zatímco některé jsou více méně neškodné, jiné mohou mít za následek postupné či náhlé selhání ledvin.

ČTĚTE TAKÉ: Při selhání ledvin se předepisuje ledvinová dieta. Čtěte o jídelníčku a o tom, pro koho je vhodná.

FOKÁLNĚ SEGMENTÁLNÍ GLOMERULOSKLERÓZA (FSGS)

Jedná se o chronické onemocnění ledvin, kdy v ledvinných glomerulech vznikají vícečetná ložiska. Ztráty bílkovin jsou natolik vysoké, že u nemocného vzniká nefrotický syndrom.

Nemoc nemusí mít jasnou vyvolávající příčinu, postupně se zhoršuje a může doprovázet i jiné choroby.  Při neléčeném průběhu může dojít až k úplnému selhání ledvin.

NÁDORY V MOČOVÝCH CESTÁCH

Bílkovina v moči může bohužel naznačovat i mnohem vážnější choroby, mezi které nádory zcela určitě patří. V tomto případě se jedná o nádor močových cest – rakovina močovodu, močového měchýře, ledviny a další.

TIP: Podívejte se na užitečné video věnované léčbě a prevenci zápalu močového měchýře. Mluví Květka z blogu blendea.cz.

PREEKLAMPSIE – BÍLKOVINA V MOČI V TĚHOTENSTVÍ

Je chorobný stav týkající se těhotných žen v druhé polovině těhotenství a souvisí s vysokým krevním tlakem, nevolnostmi, bolestmi hlavy a otoky. Bohužel preeklampsie může těhotnou ženu i nenarozené miminko vážně ohrozit na zdraví i životě.

MYELOM (KAHLEROVA NEMOC)

V tomto případě hovoříme o velmi vzácné příčině, která vychází z plazmatických buněk vytvářejících B-lymfocyty (bílkovinné obranné látky).

Nádor sice vytváří protilátky také, ale defektní. A právě části těchto defektní protilátek (tzv. Bence-Jonesova bílkovina) pronikají do moči.

Tyto abnormální obranné látky mají za následek poškození ledvin, narušení tvorby normálních protilátek, imunodeficienci atd.

MASIVNÍ PORANĚNÍ S ROZDRCENÍM SVALŮ (CRUSH SYNDROM)

Po vážném úrazu dochází k uvolnění velkého množství bílkovin ze svalu, které přes ledviny prochází do moči, a poškozují je.

Tyto stavy jsou velmi vážné a zraněného mohou ohrozit na životě.

ČTĚTE TAKÉ: Proč jsou bílkoviny pro tělo prospěšné a proč je podstatný jejich dostatek

Jak probíhá vyšetření a léčba bílkovin v moči?

Moč se vyšetřuje dvěma způsoby. Za prvé pomocí diagnostických papírků, které se vkládají do moče, a kde se množství bílkovin v moči určuje podle barevné stupnice.

Testovací proužky je možné zakoupit v lékárně bez předpisu a použít je doma.

Jeden proužek se ponoří na jednu až dvě sekundy do vzorku moče. Poté se vytáhne a nechá cca jednu minutu odpočívat, poté lze výsledek považovat za relevantní.  

TIP: Objednejte si tester moči a kromě bílkoviny odhalte i hladiny dalších látek – glukóza, dusitany, krev a jiné. 

tester bílkoviny v moči

Za druhé v biochemické laboratoři. Druhý způsob je přesnější. Pro opravdu přesné údaje pacient dodává vzorky moči získaných za období 24 hodin.

Díky tomu lze mnohem lépe zjistit skutečné množství ztracených bílkovin.

laboratorní vyšetření moči

Nejpřesnější výsledky odhalí laboratorní vyšetření

Jak odstranit bílkovinu z moči?

Odhalit lze již velmi malé množství bílkovin od 30 do 300 mg, což je stav označovaný mikroalbuminurie.

Následují vyšetření, které stanoví lékař na základě svých podezření. Může se jednat například o vyšetření na přítomnost bakterií, ultrazvuk ledvin, cystoskopie, vyšší krevní tlak, cukrovka apod.

V případě podezření na onemocnění ledvin se vyšetření ujímají nefrologové a jejich speciální vyšetřovací postupy (např. biopsie ledviny).

Než lékaři na základě výsledku provedených vyšetření odhalí pravou příčinu problémů, je pacientům obvykle doporučena dieta založená na nižším příjmu kvalitních bílkovin, vyšším příjmu zeleniny a ovoce a pitného režimu.

Alkohol není doporučován ani v minimálním množství. Nevhodné jsou také náročné fyzické aktivity, které, jak již nyní víme, bílkoviny v moči také ovlivňují.

5 způsobů, jak snížit bílkovinu v moči

Samozřejmě je vhodné následující tipy brát s rozumem a držet se jich pouze při mírném zvýšení množství bílkoviny v moči.

Zásadní je vždy to, co na základě vyšetření řekne a doporučí lékař.

My máme na myslí pouze případy, které lze pozitivně ovlivnit úpravou jídelníčku.

 1. Snižte příjem sodíku – nižší příjem sodíku snižuje nejen bílkoviny v moči, ale také krevní tlak. Navíc zlepšuje funkce ledvin.
 2. Omezte živočišné proteiny – mnohem lepší jsou rostlinné proteiny získané ze sóji, které mohou snížit hladinu prozánětlivých cytokinů v ledvinách.
 3. Jezte rybí tuk – obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mají prospěšný vliv na ledvin a krevní tlak.
 4. Nezapomínejte na lněné semínko – zlepšuje funkce ledvin a snižuje množství bílkovin v moči.
 5. Kontrolujte hladinu cukru – ten totiž poškozuje ledviny, který v důsledku poškození funkcí vylučují do moči více bílkovin.

lněné semínko

Lněné semínko je sice drobné, ale zato velmi výživově hodnotné

Zdraví vždy na prvním místě

Můžeme do nekonečna řešit otázku správného poměru bílkovin ve zdravém a vyváženém jídelníčku.

Zda jsou lepší živočišné bílkoviny nebo rostlinné. Zda máme více bílkovin jíst dopoledne, odpoledne, před cvičení nebo cvičením.

Zda jsou nejlepší přirozené zdroje nebo je vhodné část proteinů nahradit proteinovými doplňky.

Na tom není nic špatného, avšak ve středu naší pozornosti by mělo vždy stát naše zdraví. Starejte se o něj a vaše tělo se vám bohatě odmění.

Další články o bílkovinách, rostlinných a živočišných zdrojích a účincích

Bílkoviny v potravinách: 35 nejbohatších zdrojů + ROZHOVOR s Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D.
15 receptů pro zdravý domácí proteinový jídelníček
Proteinový nápoj – proč ho pít a podle čeho vybírat?
Proteiny na hubnutí – vyberte správně a zhubněte rychle
Proteinová dieta – NE sacharidům, ANO hubnutí
Nadbytek bílkovin škodí stejně jako nedostatek
Bílkovina v moči vždy prokazuje zdravotní komplikace
2.9/5 - (11 votes)

2 Komentáře

 1. Františka Ardová 25.9.2020
  • Lukáš Chládek 29.9.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..