Proteiny na hubnutí – vyberte správně a zhubněte rychle

Proteiny bývají nejčastěji zmiňovány v souvislosti s náročným životným stylem kulturistů a jejich touhou po větších svalech.

Proteiny neboli bílkoviny však mají zcela zásadní význam ve zdravém stravování jako takovém, hubnutí nevyjímaje.

Naopak se dávno ví, že příjem správného množství kvalitních bílkovin hubnutí ještě více podpoří.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Problém nedostatku bílkovin (i ostatních živin) se nejčastěji týká žen. Ty se ve snaze zhubnout omezují v jídle až příliš a jejich tělo ve výsledku strádá.

Ve výsledku trpí pocity hladu, nemají energii a trpí častými výkyvy nálad.

Kila i přes veškerou snahu ubývají pomalu nebo vůbec. Přitom stačí tak málo – začít jíst správně a nezapomínat na dostatek bílkovin.

Velkou chybou, se kterou se setkávám hlavně u žen, je to, že se v jídle přespříliš omezují. A to až tak, že jejich energetický příjem klesne pod hodnotu bazálního metabolismu. Často za mnou pak chodí s tím, že skoro nic nejí, a přesto se jim nedaří zhubnout. Některé dokonce i tloustnou. Nejtěžší je jim vysvětlit, že musí začít jíst víc. Mají v sobě zakódovaný strach, že o to víc pak přiberou. Přitom navýšení energetického příjmu nad bazální metabolismus v jejich případě zrychlí látkovou výměnu, a to následně vede k redukci nadbytečných kilogramů.varuje zkušená osobní trenérka a výživová poradkyně Lea Vršecká
vejce, zdroj bílkovin na hubnutí
Nedostatek kvalitních bílkovin je patrný zejména ve výživě žen

Proteiny hrají při hubnutí klíčovou roli

Aby mohl zdravý organismus fungovat bezchybně, potřebuje ke všem svým funkcím tři základní živiny – sacharidy, tuky a bílkoviny ideálně ve správném poměru.

I přes dostatek informací lidé při hubnutí opakují neustále dokola ty samé chyby. Které máme na mysli?

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

2 nejčastější chyby při hubnutí – děláte je také?

 • Nejíte téměř vůbec
 • Jíte úplně špatně

Zdá se vám odpověď na otázku “kde dělám chybu” nějak příliš moc stručná? Možná je, ale je to pravda.

Naprostá většina lidí se snaží zhubnout tím, že radikálně omezí jídlo buď v přijatém množství nebo ve složení.

Domnívají se totiž (především si to však toužebně přejí), že tímto způsobem rychle zhubnou, a pak se budou moci vrátit zpět ke svým oblíbeným ne zrovna zdravým a výživným pokrmům.

Proteiny jsou pouze součást hubnutí, nikoliv důvod

Malé procento lidí si uvědomuje, že cesta za vysněnou postavou a pevnějším zdravím, vyžaduje mnohem více.

To je také důvod, proč oni svého cíle dosáhnou. Nehledají totiž jednoduché a rychlé řešení, hledají účinné a efektivní řešení.

Chápou přitom, že to nebude zadarmo a budou se muset “setsakra” snažit.

Ve zdravé stravě hrají bílkoviny absolutně nenahraditelnou roli. Odpovědi na otázky proč najdete v našem nedávném článku Bílkoviny – proč jsou tak strašně důležité?

To samé platí také tehdy, chceme-li zhubnout. Ale opravdu zhubnout, ne se o to neúspěšně pokoušet vždy, když se blíží plavková sezóna.

Bílkoviny zdaleka neovlivňují pouze růst svalové hmoty. Tělesný tuk je totiž metabolizován uvnitř svalů.

Je to jednoduché – stačí si představit svaly jako pec, v které se pálí tuky.   Jde tedy o to, neřešit při hubnutí jen tuky, ale hlídat si svalovou hmotu a dostatečně cvičit, aby se tak podpořil metabolismus tukové tkáně.vysvětluje zjednodušeně význam bílkovin při hubnutí Lea

Více svalové hmoty navíc znamená vyšší bazální metabolismus a rychlejší spalování i v momentech, kdy neděláte vůbec nic.

TIP: Co jíst, pokud vyhládnete venku a nechcete se cpát nezdravým fast-foodem?

Výhody, které přináší zvýšení bílkovin v jídelníčku

 • Zdravější a vyváženější strava
 • Potlačení chuti k jídlu a na sladké
 • Delší pocit sytosti
 • Zrychlení metabolismu
 • Podpora spalování tuků a zhubnutí
 • Zlepšení fyzické kondice
 • Podpora tréninkových cílů
 • Udržení pevného těla
 • Lepší regenerace svalů

Na mysli vždy mějte jednu základní informaci. Pokud si denně dopřejete 2 – 3 dávky kvalitního proteinového nápoje, svému tělu dodáte dostatečné množství bílkovin, ale bez sacharidů a tuku.

vysportované bříško
Nejprve změňte svůj názor na svaly, které rozhodně nemusí být pouze “ohromné boule”

Jak bílkoviny dostat do jídelníčku?

Ono se snadno řekne, jezte více bílkovin, horší je to dovést do reálného života. Hodně lidí (opět to platí zejména pro ženy) má problém přijmout dostatek kvalitních bílkovin v normální stravě.

Nejčastěji jedí málo masa a živočišných výrobků, nebo je nejí vůbec. Přitom nemají tušení, jak živočišné bílkoviny nahradit rostlinnými.

To už je samo o sobě dosti těžké a vyžadujete to značné znalosti o výživě. Často totiž ani neví, které rostlinné produkty bílkoviny obsahují a kolik.

Nejlepším řešením je tedy bílkoviny do těla dostat v podobě speciálních proteinových výrobků, mezi které patří zejména různé proteinové tyčinky na hubnutí, proteinové nápoje na hubnutí apod.

Ty snadno vyřeší problém nejen s množstvm, ale také s kvalitou přijatých proteinů. Zde však nastává problém číslo dvě, a to ne nijak nezanedbatelný, a to jak si vybrat správně.

Na prvním místě by vždy měla být správná strava. Jinak doplňky stravy jsou dle mého názor nepostradatelným pomocníkem u vrcholových sportovců. U běžných návštěvníků fitness center mi připadá na místě pouze konzumace proteinových nápojů. Proteinové nápoje bych doporučila všem, kdo chtějí nabrat svalovou hmotu. Stejně tak i těm, kteří se snaží o redukci hmotnosti. Zejména u žen mám zkušenost, že spíše než plátku masa navíc, dají přednost drinku. Vždy ale záleží, jaký je jejich denní příjem bílkovin ze stravy. říká Lea
proteinový pudink
Proteinové výrobky nezahrnují pouze všeobecně známé koktejly a tyčinky, ale také pudink.

Proteinový nápoj smíchejte s vodou, případně s nedoslazeným mlékem. Kromě tradičního mléka vyzkoušejte i mléka rostlinná – např. mandlové, kokosové či rýžové.

Proteinový prášek ale můžete také přidat do ovesné kaše, smoothie či jogurtu.

VIDEO: Protein s vodou nebo mlékem? | GymBeam | Jan Liška

Jak vybrat dobrý protein na hubnutí?

Trh specializovaný na proteinové doplňky stravy je ohromný. Bohužel i zde platí, že zdaleka ne všechny výrobky jsou kvalitní.

Při výběru je důležité sledovat nejen obsah bílkovin, ale také sacharidů a tuků, který by měl být při hubnutí co nejnižší.

Proto si vybírejte produktů od známých a ověřených firem, které se na sportovní výživu zaměřují.

Opatrní buďte u neznačkových proteinových produktů prodávaných v supermarketech či drogeriích.

Tím ale neříkáme, že musí být jednoznačně špatné. Vždy si však pečlivě přečtěte složení. Šetřit se v tomto případě rozhodně nevyplácí.

Kvalitní proteinové přípravky obsahují nejen dostatečné množství aminokyselin, ale také další suplementy, které chrání svaly a urychlují jejich regeneraci.

Výhodou těchto přípravků je rychlá a jednoduchá příprava (např. oproti masu) a možnost vybírat si různé příchuti. Ovšem jedná se pouze doplněk. Určitě nesouhlasím s tím, aby je člověk konzumoval jako náhradu jídla (jako je možné vidět u některých diet). S proteinovými tyčinkami už je to horší, často mají nevhodné složení. Zejména ty, co se prodávají v běžných potravinových řetězcích, nejsou pro tyto účely příliš vhodné a mají blíže spíše sladkostem. Já osobně preferuji vícesložkové proteiny, které si občas dávám i místo svačiny. Nemám jednu oblíbenou značku, ale vždy si vybírám přípravky od opravdu ověřených a známých firem. radí s výběrem vhodných výrobků Lea

Například proteinový nápoj Instant CFM Whey obsahuje v jedné dávce 22,6 g bílkovin, 3 g sacharidů a 2,7 g tuků.

Ženám většinou stačí i menší dávka cca 20 g, která obsahuje ještě nižší hodnoty. Přitom se jedná o 65% protein.

Důležité však nejsou pouze procenta, ale také kvalita a chuť. Pokud vám totiž dělá potíž vypít jednu dávku za den, jak byste jej chtěli užívat dlouhodobě, aniž by se vám při pouhém pomyšlení nezvedl žaludek? Nebojte se prodejce požádat nejprve o menší vzorek na ochutnání.

proteinový nápoj
Proteinové nápoje jsou k dostání v různých příchutích. Stačí si vybrat tu oblíbenou

TIP NA PROTEINOVÉ NÁPOJE V PRÁŠKU NA HUBNUTÍ:

Udělala jsem menší průzkum trhu a zjistilia, které výrobky jsou nejen žádoucí, ale také pozitivně hodnocené.

Jedním z nich je například syrovátkový protein na hubnutí Whey Plus Rippedcore, doporučovaný pro dietní období a rýsování postavy s pěti různými příchutěmi.

Oblíbený je rovněž syrovátkový nápoj Extrifit CFM Instant Whey, který bývá i mezi sportovci označován za nejlepší protein na hubnutí.

Kdy pít protein při hubnutí a v jakém množství?

Jakmile vyřešíte problém s otázkou “jaký protein na hubnutí”, přistane vám okamžitě na stole problém druhý, a to, kdy protein užívat a samozřejmě kolik.

Konkrétní dávkování najdete na každém výrobku popsané na jeho obalu. Jedna dávka pro muže obsahuje 30 až 40 g prášku, ženám postačí 20 a 30 g.

Vyzkoušet můžete i kalkulačku pro dávkování proteinu a gaineru.

Co se týče na časování, proteinový nápoj při hubnutí je nejlepší užívat:

 • 30 minut před nebo po cvičení – v tomto případě zlepší efektivitu tréninku a podpoří regeneraci
 • 30 minut před jídlem – budete tak lépe krotit své chutě a nesníte vše, co vám přijde pod ruku
 • Náhrada za svačinu – když nemáte čas na klasické jídlo, dopřejte si proteinový drink
 • Před spaním – pro regeneraci svalové hmoty

Proteiny vám urychlí a usnadní hubnutí 

První zásadní chybou je snažit se zhubnout za pomocí hladovky. Nejenže tím ničeho nedocílíte, ale ještě vám bude hůř a dlouhodobě tak můžete ohrozit své zdraví.

Druhou zásadní chybou je hubnout příliš rychle. Však jste ta kila navrch také nenabrali za jednu noc, že?

K hubnutí potřebujete dostatek energie a tu získáte pouze ze zdravé a vyvážené stravy plné bílkovin.

Bílkovin se opravdu není třeba bát, právě naopak. Bílkoviny jsou totiž vašimi nejlepšími spolubojovníky s nadváhou. Využijte jejich síly a nenechte je sedět v koutě 😉

Ze všech důvodů vyplývá, že zařazení bílkovin do jídelníčku má pro tělo nejenom užitečné, ale doslova nevyhnutelně potřebné účinky. 

Doporučujeme českou směs Blendea SUPERPROTEIN, který podpoří pevnost kloubů a svalů, a zároveň zpevňuje i vlasy a nehty.

Další články o bílkovinách, rostlinných a živočišných zdrojích a účincích

Bílkoviny v potravinách: 35 nejbohatších zdrojů + ROZHOVOR s Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D.
15 receptů pro zdravý domácí proteinový jídelníček
Proteinový nápoj – proč ho pít a podle čeho vybírat?
Proteiny na hubnutí – vyberte správně a zhubněte rychle
Proteinová dieta – NE sacharidům, ANO hubnutí
Nadbytek bílkovin škodí stejně jako nedostatek
Bílkovina v moči vždy prokazuje zdravotní komplikace
4.2/5 - (26 votes)

2 Komentáře

 1. Vlaďka Nahácká 15.3.2018
  • Lukáš Chládek 21.3.2018

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..