Dětská obezita – proč děti tloustnou, jak tomu bránit a co dělat, aby se obezity zbavily?

Dětská nadváha a obezita se stávají jedním z narůstajících problémů populace nejenom naší země, ale v podstatě celého světa.

Co je důležité říct hned na začátku je fakt, že nadváha a obezita rozhodně neznamenají pro dítě jenom „pár kil navíc“, ze kterých snadno vyroste, ale že se jedná o celkem závažný zdravotní problém, ze kterého plyne řada dalších zdravotních komplikací.

příčiny, projevy, léčba a prevence dětské obezity

Dětská obezita je narůstající problém

V posledních letech je obezita u dětí velmi diskutované téma a společnost konečně začíná tento problém vnímat. Nicméně stále se bohužel setkáváme s narůstající tendencí této nemoci a to u dětí téměř každého věku.

Pokud dítě trpí nadváhou nebo obezitou, je to pro něj celkem závažný rizikový faktor obezity i v dospělém věku. My jako rodiče bychom si tento problém měli především uvědomit včas a snažit se ho co nejdříve řešit.

Samozřejmě, že nejlepší způsob, jak se vyhnout tomu, aby naše dítko bylo obézní, je prevence.

Proto si v následujících odstavcích povíme také něco o tom, co k nadváze a obezitě dětí vlastně vede a jak se tomu co nejlépe vyhnout.

Co o dětské obezitě říkají statistiky?

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví České republiky má více než pětina populace dětí ve věku od 11 do 15 let buď nadváhu, nebo trpí obezitou.

V posledních letech se sice dle některých výzkumů stravovací návyky našich dětí zlepšují, nicméně počet dětí s nadváhou nebo obezitou přesto stále roste a vývoj v čase není příliš pozitivní. Dle posledních zjištění trpí nadváhou 15 % dospívajících dětí a obezitou 6 %.

V dnešní době již existuje řada organizací, které podporují zdravý životní styl dětí ve školách i školkách. Nicméně je důležité si uvědomit, že největší odpovědnost za to, zda naše dítě je či není obézní, neseme my, rodiče.

Právě na nás je ta úloha, abychom se naše ratolesti snažili vychovávat co nejlépe k tomu, aby později díky svým návykům netrpěli závažnými civilizačními onemocněními. My jsme ti, ze kterých si naše děti berou příklad, a měli bychom se snažit o to, abychom jim byli již od útlého věku dobrým vzorem.

Je pravda, že svojí roli zde hraje také genetika. Ve většině případů však můžeme to, jestli se nadváha či obezita u daného jedince vyvine, ovlivnit právě svých chováním a vnějším prostředím, ve kterém dítě vyrůstá.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odChia ShakeKetoMixKetoDietMix & Slim
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Definice obezity u dětí

Jaká je tedy vlastně definice obezity a kdy bychom měli být na pozoru?

Obezita neznamená jen nadměrnou hmotnost, ale spíše zmnožení tukové tkáně. U dítěte bychom si to neměli plést s tím, že roste a přírůstky hmotnosti jsou v tomto období zkrátka nezbytné.

Nicméně vždy bychom měli vědět, zda je nárůst hmotnosti u našeho dítka ještě v mezích normálu, či zda se jedná již o příliš velké přibírání.

U dětí se neposuzuje normální hmotnost podle BMI jako u dospělých, nicméně využívají se takzvané percentilové grafy.

percentilový graf dětské obezity
Příklad percentilového grafu u děvčat 0-18 let

Dle Státního zdravotního ústavu dítě nadváhu tehdy, pokud se pohybuje v pásmu mezi 90. a 97. percentilem a za obézní je považováno dítě pohybující se v pásmu nad 97. percentilem.

Percentilové grafy jsou běžně dostupné na internetu a hmotnost našeho miláčka si tak můžeme pohlídat sami, nicméně na možný problém by měl vždy upozornit i dětský lékař při pravidelné prohlídce.

Máme se o děti bát?

Ptáte se, proč je obezita u dětí tolik nebezpečná? Mnoho rodičů obezitu či nadváhu u svých dětí ignoruje a berou ji někdy dokonce jako pozitivní věc.

Dítě hezky papá a jsem ráda, že mu chutná,“ pomyslí si maminka. Už ji ale často nedochází, jaká rizika plynou z nadměrné hmotnosti, a že si tím dítko zadělává na zdravotní problémy a metabolické komplikace v dospělosti.

Již v dětství s obezitou souvisí řada problémů, jako jsou:

  • poruchy vývoje,
  • bolesti zad a dolních končetin,
  • u vyšších stupňů obezity dokonce vysoký krevní tlak,
  • porucha glukózové tolerance,
  • diabetes neboli cukrovka.

Podle Národního centra pro prevenci chronických onemocnění v USA diagnostikovali v letech 2011 až 2012 diabetes přibližně u 5 300 dětí ve věku od 10 do 19 let.

Je důležité si uvědomit, že diabetes není jenom cukrovka a rozhodně to není o tom, že dítěti zakážeme cukr a bude vše zase v pořádku. Diabetes 2. typu je závažné metabolické onemocnění pramenící především z nesprávného životního stylu, kdy v nejhorších případech může v dospělosti dojít až k oslepnutí anebo amputaci dolních končetin.

Dítě trpí také po psychické stránce, což může být u tak zranitelných osob velmi nebezpečné. Již od dětství mohou mít děti narušené sebevědomí, což může způsobit problémy se začleněním do kolektivu a komunikací.

V některých případech se psychologické problémy z nadměrné hmotnosti mohou přehoupnout až v obávané poruchy příjmu potravy.

Jak na dětskou obezitu?

Je důležité si především uvědomit, že dítě se nestane obézním ze dne na den. Důležitou roli hraje již strava rodičů a zejména matky před otěhotněním, stejně tak jako její hmotnost.

Pokud se dítě narodí obézním rodičům, předpoklad, že bude také obézní, je poměrně velký. V těhotenství rozhodně neplatí, že by žena měla jíst „za dva“.

Adekvátní přírůstek hmotnosti je sice podstatný, ale rozhodně by neměl být vyšší než něco kolem 12 kilogramů. V určitých obdobích těhotenství je třeba myslet na zvýšenou potřebu energie a některých živin, ale to neznamená, že se budoucí maminka může cpát od nevidím do nevidím.

Dalším bodem je samotný porod, kdy se dítě setkává s mikrobiomem matky a s výživou v několika prvních dnech až měsících života. Základem výživy našeho novorozence by mělo být především kojení, které Světová zdravotnická organizace doporučuje zahájit již v prvních hodinách po narození.

Ideálním doporučením se zdá být výlučné kojení do 6. měsíce věku dítěte a až následné zařazování příkrmů, nicméně současné výzkumy zatím nepotvrzují, že by kojení mělo vliv na pozdější výskyt obezity.

Později, čím je dítě starší, stále více vnímá, jakým způsobem se stravuje zbytek rodiny a tyto návyky si osvojuje. Je potřeba dítě od malička učit zdravým návykům, o jídle s ním hovořit a ukazovat mu co je zdravé.

To, jak se potom bude dítě chovat mimo domov je obrázkem toho, co jsme ho naučili. Naši milovanou ratolest bychom nikdy neměli nechávat hladovou, proto součástí zdravého jídelníčku dítěte jsou pravidelné zdravé snídaně a svačiny.

Zajistíme tak, že dítě nebude odcházet z domova hladové a tudíž nebude mít potřebu obstarávat si méně vhodné potraviny ze školního automatu či bufetu.

Již od útlého věku není dobré u dětí pěstovat zvyk na systém odměn, což znamená, že dítě dostane sladkost, až když si ji zaslouží. Mysleme na to, že naše dítko si dříve či později ke sladkostem stejně nějakou cestičku najde, je to pouze otázkou času.

My bychom jim ale měli vysvětlit, proč by právě sladkosti a jiné pochutiny neměly být základem jídelníčku. Sladkostem bychom se ve stravě našich potomků měli co nejvíce vyvarovat, nicméně jednou za čas jim určitě nějaká ta méně zdravá svačinka neuškodí.

Je potřeba s dítětem udělat kompromis, ale rozhodně bychom v něm neměli pěstovat pocit, že to má za odměnu.

Léčba dětské obezity

Kladete si otázku, na koho se obrátit, pokud už u vašeho dítěte pozorujete nadváhu či obezitu a chcete co nejdříve zasáhnout?

Prvním úspěchem je už to, že jste problém dokázali identifikovat a rozhodli jste se ho řešit. Často se lékaři v ordinacích setkávají s obézními dětmi, jejichž rodiče jsou také obézní a tvrdí, že jejich výživová opatření k redukci hmotnosti nefungují.

V takových případech je někdy dobré vsadit na dlouhodobější léčbu v lůžkovém zařízení, jako jsou například některé lázeňské léčebny. Vždy je ale potřeba počítat s tím, že po návratu do domácího prostředí může dítě opět přibrat a proto je vždy nutná i změna životního stylu v rámci rodiny a domácnosti.

Dětský redukční jídelníček se od redukčního jídelníčku dospělého liší tím, že dítě potřebuje nutně uhradit potřebu živin pro růst a vývoj, a tak rozhodně nejsou na místě hladovky či příliš přísné diety.

Jídelníček by měl být i nadále pestrý a vyvážený, jídla by měla být dítěti podávána v pravidelných intervalech. Je také potřeba vést dítě k dostatečné pohybové aktivitě, abychom vytvořili větší výdej energie, ale v úvahu bychom měli brát i správný výběr pohybové aktivity vzhledem k hmotnosti dítěte.

Pohyb by měl být každodenní součástí života dítěte a vždy je pro něj nejlepší, pokud se do zdravějšího režimu zapojí celá rodina.

Dítě z obezity nevyroste, varuje dětský obezitolog

Dětskou obesitu je potřebné včas zachytit a začít léčit

Léčba obézního dítěte by vždy měla být vedena odborným lékařem ve spolupráci s nutričním terapeutem, případně endokrinologem či psychologem.

Rozhodně neberte tuto problematiku na lehkou váhu a vsaďte na prevenci. Úplně nejlepší je zabránit tomu, aby nadváha či obezita u dítěte vůbec vznikla.

Nicméně pokud se tak již stalo, je nezbytné začít situaci adekvátně a včas řešit. Vždy se obraťte nejprve na svého pediatra, který vám nabídne vhodná řešení, popřípadě vás odkáže na další odbornou pomoc.

V rámci České republiky se může dítě léčit také v mnoha lázních, specializované jsou například Janské Lázně, Karlovy Vary, Kynžvart, Poděbrady či lázně Bludov.

Na závěr myslete i na to, že za dětskou obezitou může stát i jiné závažnější endokrinologické onemocnění a proto je nezbytné dětský organismus vždy detailně vyšetřit. Adresy na odborná pracoviště, zabývající se obezitou, najdete na obesitas.cz.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY O DIETÁCH A METODÁCH HUBNUTÍ

TOP 3 nejlepší a bezpečné diety, se kterými opravdu zhubnete
Nízkosacharidová dieta – jedna z mála chutných a bezpečných + ROZHOVOR s dietoložkou
Dieta podle Mačingové – přísná, ale rychlá a účinná
Bezezbytková dieta – střevo zůstává čisté + 8 RECEPTŮ
Dieta před kolonoskopií ulehčí celé vyšetření
Jaterní dieta zrevitalizuje oslabená játra
Dieta při průjmu – zbavte žaludek nepohodlí rychle + ROZHOVOR s dietoložkou
Ketonová dieta – zhubněte rychle pomocí KETÓZY
Dieta podle krevních skupin – sběratelé, pěstitelé a lovci
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..