Je to ketodieta bezpečná pro diabetiky trpící cukrovkou 1. typu?

Ketogenní neboli keto dieta je dieta s velmi nízkým příjmem sacharidů a vysokým příjmem tuků, u níž bylo prokázáno hned několik výhod na celkové zdraví.

V posledních letech vzrostl zájem o keto stravu rovněž jako nástroje, který pomáhá zvládat či podporuje léčbu různých nemocí, jako je například epilepsie, rakovina a cukrovka.

ketodieta a cukrovka

Diabetes mellitus 1. typu je chronická choroba, při níž vnitřní orgán slinivka břišní (lat. pankreas) produkuje velmi málo nebo dokonce žádný inzulín.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pozor je třeba si dávat na záměnu s cukrovkou 2. typu, který ovlivňuje způsob, jakým tělo zpracovává hladinu cukru a obvykle je spojený se sníženou citlivostí (rezistencí) na inzulín.

cukr během ketodiety
Diabetici si musí dávat velký pozor na to, co jí. Zapovězeny mají zejména potraviny obsahující velké množství cukru.

Přestože bylo prokázáno, že keto strava pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a snižuje požadavky na inzulín, u pacientů s cukrovkou 1. typu může nastat hned několik komplikací.

Následující článek se věnuje tématu, zda je ketodieta vhodná a bezpečná pro osoby trpící diabetem 1. typu.

Diabetická ketoacidóza vs. nutriční ketóza

Neodborná veřejnost často zaměňuje dva rozdílné stavy – nutriční ketózu a diabetickou ketoacidóza (DKA).

Znalost obou stavu a odlišnosti mezi nimi je velmi důležité zejména pro diabetiky s cukrovkou 1. typu.

Při ketodietě dochází ke snížení příjmu sacharidů na méně než 50 gramů a jejich náhradě zdravými tuky.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Nedostatek cukrů a vyšší příjem tuku nutí organismus k vyšší produkci ketonů z tuku uloženého v játrech.

Tuk je následně používán jako hlavní zdroj energie na rozdíl od obvyklých sacharidů. Tento stav je označován nutriční ketóza.

Diabetická ketóza je životu nebezpečný zdravotní stav, která hrozí především osobám s cukrovkou 1. typu neužívající inzulín.

Bez inzulínu, který je nezbytný pro přenos cukru v krvi do buněk, dochází ke zvyšování hladiny cukrů a ketonů a dochází tak k narušení rovnováhy.

kontrola cukrů u diabetiků
Pravidelná kontrola hladinu cukru v krvi je u diabetiků nezbytná.

Hlavní rozdíl mezi ketózou a diabetickou ketoacidózou:

 • Při ketóze dochází ke zvýšení hladiny ketonů, které tělo využívá jako zdroj energie na místo sacharidů.
 • Při diabetické ketoacidóze je hladina cukru a ketonů příliš vysoká a to má za následek kritický zdravotní stav.

Máte-li diagnostikovanou cukrovku 1. typu a uvažujete nad ketogenní dietou, je nesmírně důležité intenzivně komunikovat se svým lékařem a dietologem, aby nedošlo k žádným zdravotním komplikacím.

Shrnutí:

Nutriční ketóza je metabolický stav, ve kterém lidské tělo spaluje místo sacharidů tuk a používá jej jako hlavní zdroj energie.

Naproti tomu diabetická ketoacidóza je vážný zdravotní problém u diabetiky s cukrovku 1. typu, při kterém zvýšené hladiny cukrů a ketonů vážně ohrožují zdraví.

ketogenní strava
Ketodieta klade důraz na potraviny obsahující zdravé tuky.

Ketodieta může hladinu cukru v krvi snížit příliš

Ketogenní dieta výrazně snižuje hladinu cukru v krvi jak u diabetu 1. typu, tak i u diabetu 2. typu

Jedna studie trvající dva roky studovala 11 dospělých osob s cukrovkou 1. typu a zjistila, že keto strava významně zlepšila hladinu cukru v krvi.

Někteří účastníci však zaznamenali příliš velký pokles. K tomu dochází, pokud hladina cukru klesne pod 70 mg (3,9 mmol/l). Obvyklou příčinou je nesprávné dávkování inzulínu.

Keto dieta může zvyšovat riziko příliš nízké hladiny cukru v krvi (hypoglykémie), což by mohlo vést ke vzniku vážných zdravotních komplikací, jako je zmatenost, závratě, nesrozumitelná řeč (mumlání) až ztráta vědomí. 

Shrnutí:

Keto strava snižuje hladinu cukru v krvi u lidí trpící diabetem 1. a 2. typu.

Při ketodietě je nutné upravit a správně nastavit dávky inzulínu, aby byla udržována zdravá hladina cukru v krvi, a nedošlo ke vzniku zdravotních komplikací.

Ketodieta může způsobit i nežádoucí hubnutí

Výsledky mnohých výzkumů také naznačují, že keto strava může podporovat hubnutí.

Důvody, jak keto strava ovlivňuje tělesnou hmotnost, jsou tři hlavní:

 • Potlačení chuti k jídlu. Ketodieta bohatá na tuky vyvolává pocit sytosti v důsledku změn hormonů hladu, a tudíž se zmenšuje potřeba přejídat se.
 • Omezení rizikových potravin. Z jídelníčku zmizí potraviny bohaté na jednoduché sacharidy, které způsobují přibírání.
 • Zvýšený příjem bílkovin. Keto dieta obsahuje více bílkovin a bílkoviny mají větší schopnost zasytit na delší dobu podobně jako tuky.

Ne vždy je hubnutí žádoucí důsledek diety. Někteří lidé s diabetem 1. typu mohou ztrátu pár kil uvítat, pro jiné to může představovat zdravotní problémy. 

Před zahájením diety je nutné tento účinek důkladně zvážit a případně tomu přizpůsobit jídelníček.

Shrnutí:

Ketodieta může mít za následek i nežádoucí hubnutí.

To může znamenat problém u lidí už s nízkou tělesnou hmotností, zvlášť když trpí cukrovkou 1. typu.

hubnutí během ketodiety
Ne každý potřebuje zhubnout. Pro již štíhlé diabetiky může být úbytek hmotnosti dokonce nebezpečný.

Ketodieta může vyžadovat nižší dávky inzulínu

Pacienti s cukrovkou 1. typu potřebují inzulín, který upravuje hladinu cukru v krvi dle aktuální potřeby.

Dojde-li k radikálnímu snížení sacharidů ve stravě, jako je tomu u ketogenní diety, dojde zároveň ke snížení hladiny cukru v krvi. Tím pádem se snižuje potřeba inzulínu.

Jedna studie zkoumala 10 osob s diabetem 1. typu užívající inzulín, které držely dietu s nízkým obsahem sacharidů, z výsledků bylo zjištěno, že všichni potřebovali méně jednotek inzulinu denně (průměrně o 20 jednotek méně).

To znamená, že dávkování inzulinu by mělo být upraveno tak, aby odpovídalo vždy aktuální hladině cukru v krvi.

V případě držení keto diety bude hladinu cukru v krvi nižší, nižší by tedy měly být také dávky inzulinu.

V případě zachování stejných dávek inzulinu před zahájením keto diety, může dojít k vyvolání nežádoucího stavu zvaného hypoglykémie (tj. nízká hladina cukru v krvi). 

Diabetik držící ketogenní dietu by měl být pod lékařským dohledem a měl by si často kontrolovat hladinu cukru v krvi, aby předešel hypoglykémii.

Shrnutí:

Keto strava způsobuje snížení hladiny cukru v krvi v důsledku minimálního příjmu sacharidů.

Pacienti s cukrovkou 1. typu by si měli častěji kontrolovat hladinu cukru v krvi a přizpůsobit tomu dávky inzulinu, aby nedošlo k hypoglykémii. Doporučený je lékařský dohled.

Je ketodieta u diabetiků bezpečná?

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, zde je ketodieta pro osoby s cukrovkou 1. typu bezpečná či nikoliv. Záleží na mnoha faktorech a přístupu konkrétní osoby ke svému zdraví.

Je-li cukrovka pod kontrolou lékaře a diabetologa a pacienta se neustále vzdělává a je pod pravidelným lékařským dohledem, pak správná keto dieta může jeho celkovému zdraví jenom prospívat. 

Vhodné je s keto dietou začít pozvolna a příjem sacharidů snižovat postupně, aby diabetik viděl, jak na na úpravu stravy jeho tělo reaguje.

V případě ketodiety nezačínejte bez lékařského dohledu

Pokud máte cukrovku 1. typu a láká vás keto dieta, je doporučeno najít si ke spolupráci registrovaného lékaře (MD) a dietologa (RD), kteří vám pomohou sestavit vhodný jídelníček na míru a upravit dávky inzulín a případně i ostatních léků. 

Lékařský a odborný dohled sníží riziko vzniku vážných zdravotních komplikací a pomůže bezpečně a zdravě dodržovat ketodietu.

NAUČTE SE A MĚJTE PŘEHLED:

Jak méně sladit a proč je dnes všechno tak strašně přeslazené?

Nezapomeňte sledovat hladinu ketonů

Vedle sledování hladiny cukru v krvi je velmi důležité sledovat také hladinu ketonů, aby nedošlo k příliš velkému snížení. 

Někteří diabetici již znají testování ketonů, protože se ho užívá k detekci prvotních stádií nebezpečné diabetické ketoacidózy.

Existuje několik metody testování ketonů:

 • Krevní testyjedná se o měřiče v podobě testovacích proužků fungujících na podobném principu jako glukometry
 • Testování moči opět se jedná o testovací proužky, které se ponoří do vzorku moči a množství ketonů označí různou barvou
 • Analyzátor dechujedná se o zařízení, které měří vedlejší produkt ketonů hladinu acetonu v dechu

Hladinu ketonů je důležité kontrolovat zejména tehdy, pokud je hladina cukru v krvi nad 300 mg/dcl (16,6 mmol/l) nebo pokud se cítíte nemocní, zmatení či jakoby “v mlze”.

Měřiče krevních ketonů bývají z uvedených metod nejpřesnější a jsou snadno dostupné online nebo v lékárnách. Lze také zakoupit proužky na moč a analyzátory dechu.

rozbor krve diabetika
Na prvním místě by mělo být vždy zdraví. Diabetici by proto měli myslet na lékařský dohled.

Kdo by se měl ketodietě raději vyhnout?

Některé účinky keto diety mohou mít u osob s diabetem 2. typu negativní vliv a někteří lidé by se jí proto měli raději vyhnout. 

Zejména se jedná o:

 • osoby, které mají anamnézu chronicky nízké hladiny cukru v krvi
 • osoby s podváhou nebo některou z poruch příjmu potravy
 • osoby po nedávném lékařském zákroku
 • těhotné a kojící ženy
 • malé děti a dospívající mladší 18 let

U výše uvedených osob existuje zvýšené riziko vzniku komplikací, a proto se nedoporučuje začínat keto dietu bez lékařského povolení. 

Shrnutí:

Některé osoby s diabetem 1. typu mohou bezpečně dodržovat ketodietu. Lékařský dohled by měl být samozřejmostí.

Ostatní osoby by se měly ketogenní dietě vyhýbat s ohledem na své zdraví.

Doporučeno je průběžně sledovat nejen hladinu cukru, ale také ketonů.

Kontrola ketonů se doporučuje především při zvýšené hladině cukru v krvi.

SLOVO AUTORKY:

Monika Šaríková

To, zda je ketodieta bezpečná také pro osoby s cukrovkou 1. typu, závisí na mnoha faktorech.

Jedná se zejména o průběh nemoci, tělesnou hmotnost a hladiny cukru v krvi. Problémem je zejména nízká hladina cukrů v krvi. 

Při správném lékařském dohledu a vedení mohou někteří diabetici keto stravu dodržovat bez obav ze zdravotních potíží, jiní by se tomuto způsobu stravování raději měli vyhnout.

Rozumné je začít s pozvolným snižováním obsahu sacharidů v jídelníčku před zavedeném plné ketogenní stravy. Tímto způsobem lze snadno zjistit, jak konkrétní osoba reaguje na změnu stravování.

Máte-li cukrovku 1. typu a chcete keto dietu vyzkoušet, nejprve to zkonzultujte se svým lékařem a dietologem.

Ti vám vypracují jídelníček na míru a potenciální zdravotní rizika tak minimalizujete. 

Další články o principu ketodiety, jídelníčku a zdravotních účincích

KETOMIX - recenze českého dietního pokrmu pro rychlé hubnutí
KETÓZA - žádaný stav těla, během kterého skutečně zhubnete
Předpokládané pozitivní účinky ketodiety
Podrobný průvodce ketodietou pro odhodlané začátečníky
Veganská ketodieta - je bezpečná? A na co nezapomenout?
Nejhorší vedlejší účinky ketodiet. Co hrozí?
Bezsacharidová dieta – nebezpečný hubnoucí experiment s vlastním zdravím. Proč je riziková?

/ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU/

5/5 - (1 vote)

2 Komentáře

 1. Danuše Grygarová 10.6.2020
  • Lukáš Chládek 10.6.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..