Keto dieta a předpokládané pozitivní účinky na zdraví

Keto dieta je stravovací plán zaměřený na potraviny obsahující zdravé tuky, kvalitní bílkoviny a minimum sacharidů.

Cílem je pokrýt denní kalorický příjem primárně z tuků a ne ze sacharidů.

Principem ketogenní stravy je naučit organismus využívat jako hlavní zdroj energie tuky, nikoliv cukry. Tento metabolický stav se nazývá ketóza a organismus v tomto stavu produkuje ketony, které následně používá jako palivo.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V momentě, kdy tělo spaluje především tuky, může vést také k hubnutí.

Existují různé typy keto stravy, včetně standardní ketogenní diety a cyklické ketogenní stravy

účinky ketodiety

Základní pozitivní účinky a výhody ketodiety

Ketodieta podporuje hubnutí

Ketogenní strava podporuje hubnutí hned několika způsoby. Například dokáže více zasytit, snížit chuť k jídlu a na sladké a zároveň přimět metabolismus pracovat na více obrátek.

Ketogenní strava sestává z potravin, které člověka lépe zasytí a vyvolávají snížení tvorby hormonů stimulujících pocit hlad. Díky tomu ketodieta snižuje chuť k jídlu a podporuje hubnutí.

V metaanalýze 13 různých randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2013 vědci zjistili, že lidé dlouhodobě na ketogenní stravě, ztratili průměrně o půl kilogramu více než ti, kteří drželi nízkotučnou dietu.

Výsledky dalších 11 studií prokázaly, že lide na ketodietě shodili v průměru od 2,5 více než skupinu účastníků držících nízkotučnou dietu.

zdroje tuků během ketodiety
Na ketodietě se hubne díky zdravým tukům.

Ketodieta zlepšuje stav akné

Akné má několik různých příčin, přičemž u některých lidí jednou z příčin může být nevhodná skladba stravy a vysoká hladina cukru v krvi.

Strava založená na vysokém objemu zpracovaných a rafinovaných sacharidů může způsobovat nerovnováhu prospěšných střevních bakterií (probiotika) a kolísání krevního cukru, což může negativně ovlivňovat i stav pokožky.

Podle studie z roku 2012 by snížení příjmu sacharidů v rámci ketogenní diety mohlo u některých lidí zmírnit příznaky akné a zlepšit celkový stav pokožky.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny

Mnohé vědecké studie se zabývaly účinkem ketogenní stravy jako prevence nebo podpory léčby některých druhů rakoviny.

Jedna ze studií například zjistila, že kvalitní a výživná ketogenní strava může představovat bezpečnou doplňkovou léčbu při chemoterapii a radioterapii lidí trpících některými druhy rakoviny.

Je to údajně způsobeno tím, že ketodieta podporuje vznik oxidativního stresu v rakovinných buňkách než v normálních, a tím způsobuje jejich zánik.

Novější studie z roku 2018 naznačuje, že ketogenní strava snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje riziko potíží s tvorbou důležitého hormonu inzulínu a preventivně tak chrání organismus před vznikem cukrovky 2. typu.

Navíc inzulín, který je důležitý pro regulaci hladiny krevního cukru, má pravděpodobně vazby na vznik některých druhů rakovin.

Některé výzkumy uvádí, že ketogenní dieta může mít pozitivní vliv na léčbu některých rakovin.

Vědecké studie jsou však v tomto směru stále na začátku, a bude jich muset být provedeno mnohem více, aby vědci dokázali porozumět tomu, zda a jak ketogenní strava opravdu působí při prevenci a léčbě rakoviny.

ketodieta jako prevence rakoviny
Ketodieta by mohla být účinným pomocníkem při léčbě rakoviny.

Ketodieta pozitivně ovlivňuje zdraví srdce

Aby ketodieta fungovala tak, jak má, je třeba vybírat si opravdu zdravé a kvalitní potraviny.

Některé studie ukazují, že konzumace zdravých tuků (např. avokádo) místo méně zdravých tuků (vepřová kůže), má vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

V roce 2017 byly přezkoumány různé studie na zvířatech a lidech v souvislosti s ketodietou a ukázalo se, že někteří účastníci zaznamenali pokles hladiny celkového cholesterolu i špatného (LDL) cholesterolu, triglyceridů a naopak zvýšení dobrého (HDL) cholesterolu.

Je známo, že vysoké hladiny cholesterolu v krvi zvyšují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Držením ketogenní stravy je pravděpodobně možné toto riziko srdečně cévních onemocnění snížit.

Dodatečný výzkum dospěl k závěru, že kvalitní ketogenní strava pozitivně působí na zdraví srdce a cév. Je však nutné jíst zdravou a výživově hodnotnou stravu dodržující zásady ketodiety.

jídelníček ketodiety
Aby byly účinky ketodiety maximální, je nutné dbát na vysokou kvalitu potravin.

Ketodieta chrání a zlepšuje funkce mozku

Některé studie, jako je tento přehled z roku 2019, naznačují, že ketony produkované ve stavu ketózy posilují a chrání nervový systém a mozkové buňky.

Z tohoto důvodu lze předpokládat, že ketogenní strava může mít preventivní vliv nebo podpůrnou funkci při léčbě nemocí, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Nejdříve je však potřeba dalších vědeckých výzkumů, které by se zabývali zkoumáním účinků ketodiety na nervový systém a mozek.

Ketogenní strava potenciálně snižuje záchvaty

Rozdílný poměr tuků, bílkovin a sacharidů u ketogenní stravy výrazně mění způsob, jakým tělo využívá energii, a to vede ke ketóze.

Ketóza je metabolický proces, při kterém organismus nevyužívá jako palivo obvyklé sacharidy, ale tuky.

Výsledky výzkumů věnovaných léčbě epilepsie naznačují, že ketóza může snižovat záchvaty a zmírňovat jejich projevy u lidí trpících touto vážnou nemocí.

Platí to zejména pro pacienty, na které nepůsobil žádný z jiných relativně úspěšných způsobů léčby.

Nutný je rovněž další výzkum, který by potvrdil, jak efektivní je ketodieta u dětí, které mívají fokální záchvaty.

Studie z roku 2019 podporuje hypotézu, že ketogenní dieta pozitivně působí na lidi s epilepsií a snižuje příznaky těto nemoci různými mechanismy. 

ketodieta proti epilepsii
Ketogenní strava by mohla dle výzkumů pomoci také lidem trpících epilepsií.

Ketodieta zmírňuje příznaky PCOS

Syndrom polycystických vaječníků (Polycystic Ovary Syndrome, PCOS, Stein-Leventhalův syndrom) je poměrně vzácná hormonální porucha, která může vést až ke zvýšené tvorbě mužských hormonů (androgeny), neplodnosti, ovulační dysfunkci a polycystickým vaječníkům.

Jejich zdraví přitom negativně ovlivňuje klasická strava s vyšším obsahem sacharidů, která v jejích případě vyvolává nadváhu a kožní problémy.

Bohužel neexistuje příliš mnoho klinických studií na téma PCOS a ketogenní strava. Z roku 2005 pochází jedna studie, která zkoumala pět žen s PCOS v průběhu pěti týdnů. Studie zjistila, že ketodieta zlepšila několik projevů včetně:

  • úbytek váhy
  • nastolení hormonální rovnováhy
  • poměry luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH)
  • lepší hladiny inzulínu

Jiný přehled studií z roku 2019 zjistil, že keto dieta příznivě působí na osoby trpící různými hormonálními poruchami (PCOS,  diabetes 2. typu). 

Vědci však upozornili i na to, že studie byly příliš rozmanité nato, aby bylo možné na základě jejich výsledku doporučit ketogenní stravu jako vhodnou léčbu PCOS.

Rizika a možné zdravotní komplikace

Nic není dokonalé a kromě spousty pozitivních účinků na celkové zdraví může dlouhodobé držení ketogenní stravy mít i u některých osob nepříznivý zdravotní dopad.

Zásadní vliv má schopnost organismu adaptovat se na nový způsob stravování a celková kvalita stravování.

U ketogenní diety může hrozit zvýšené riziko zdravotních problémů:

S přechodem na ketodietu se hodně mluví o keto chřipce, což jsou vlastně abstinenční projevy vyvolané náhlým nedostatkem sacharidů.

Příznaky keto chřipky jsou:

Dále existují skupiny lidí, které by se ketodietě měly raději vyhýbat:

Lidé užívající léky nazývané inhibitory cotransportéry 2 sodné glukózy (SGLT2) pro cukrovku 2. typu, by také neměli uvažovat nad držením keto diety.

Tento lék totiž zvyšuje riziko vzniku diabetické ketoacidózy, což je životu nebezpečný stav, který zvyšuje kyselost v krvi.

zelenina během ketodiety
Nutné je dbát na dostatek zeleniny, která obsahuje pro zdraví důležité vitamíny, minerály a stopové prvky.

Odpověď odborníka na otázku: Jak dlouho mohu bezpečně udržovat ketodietu?

Existuje hodně výzkumů podporujících potenciální přínosy ketogenní stravy, včetně regulace hladiny cukru v krvi. Nicméně, většina studií zkoumala krátké období v řadu několika týdnů nebo měsíců.

Některé studie naznačují výhody vyplývající z ketogenní stravy po delší dobu až 2 let. Opět však studie zabývající se možnými nežádoucími účinky po delší době na ketogenní stravě.

Jedna nedávná studie sledující 432 179 dospělých starších 25 let spojovala jak vysoký, tak i nízký příjem sacharidů s větším rizikem úmrtnosti než v případě nižšího příjmu sacharidů. Konkrétně lidé konzumující více než 70 % nebo méně než 40 % kalorií ze sacharidů měli vyšší riziko úmrtnosti.

I když je pravděpodobné, že při krátkodobém dodržování ketodiety zhubnete, studie naznačuje, že pravděpodobně to není nejzdravější strava, kterou byste měly dlouhodobě držet.

Pokud chcete vyzkoušet ketogenní stravu, může být vyzkoušet ji po dobu několika měsíců, a pak se vrátit k méně restriktivní stravě, kterou lze udržet dlouhodobě.

Nezáleží přitom, jakou dietu dodržujete, vždy se však nezapomeňte ujistit, že konzumujete čerstvá, výživově plnohodnotná jídla.

Jillian Kubala, MS, RD

SLOVO AUTORKY:

Monika Šaríková

V případě jakýchkoliv nejasností či případných zdravotních komplikací a problémů je nezbytné prodiskutovat jakýkoliv dietní plán s osobním lékařem, dietologem nebo důvěryhodným specialistou na výživu.

Ve svém vlastním zájmu by měli všichni, kteří chtějí začít držet ketogenní stravu, navštívit lékaře a nechat se důkladně vyšetřit, zda netrpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdečními chorobami či jiným zdravotními stavy, na které by mohla mít keto dieta negativní vliv.

Mějte na paměti, že vědecké studie dokazující dlouhodobé výhody ketogenní stravy chybí a ty stávající jsou nedostatečné. Není zatím prokázáno, zda dlouhodobé držení ketogenní diety je výhodnější než jiné méně omezující stravovací návyky.

Keto dieta totiž minimalizuje příjem sacharidů i přesto, že mnohé sacharidy mají prokazatelné zdravotní přínosy. Méně přísný přístup ke stravování doporučuje vyvážený jídelníček, který zahrnuje také řadu výživných sacharidů bohatých na vlákninu. Platí to zejména pro všechny druhy zeleniny a ovoce.

Další články o principu ketodiety, jídelníčku a zdravotních účincích

KETOMIX - recenze českého dietního pokrmu pro rychlé hubnutí
KETÓZA - žádaný stav těla, během kterého skutečně zhubnete
Předpokládané pozitivní účinky ketodiety
Podrobný průvodce ketodietou pro odhodlané začátečníky
Veganská ketodieta - je bezpečná? A na co nezapomenout?
Nejhorší vedlejší účinky ketodiet. Co hrozí?
Bezsacharidová dieta – nebezpečný hubnoucí experiment s vlastním zdravím. Proč je riziková?

/ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU/

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..