Ženská fitka 18. DÍL – Netradiční druhy cvičení – jumping, bungee, drumming

V minulém díle jsem vám slibovala další várku netradičních a méně známých druhů cvičení, které vám dopomohou k lepšímu zdraví a samozřejmě i vysněné postavě. Pokud hledáte něco nového a neokoukaného, ideálně něco, co jste dosud nevyzkoušela, čtěte dál.

Dnes jsem si pro vás připravila vzdušné cvičení na kruhu a šálách, skákající bungee workout a kangoo jumping i energický drum fitness. Jdeme na to!

Ženská fitka 18 - netradiční druhy cvičení

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Cvičení na kruzích – aerial hoop aneb tanec na kruzích

Pod označením cvičení na kruzích si pravděpodobně představíte takové to “kroucení boky ve snaze udržet kruh v pase”. Tomu se říká hula hoop. K tomu se ještě dostaneme, já mám ale na mysli aerial hoop, což je cvičení na zavěšených kruzích či obručích. Jedná se o vzdušnou akrobacii.

ZNÁTE ROZDÍL MEZI AERIAL HOOP VS. HULA HOOP? Hula hoop, hooping či hoop dance se cvičí na zemi a je to tanečník (hooper) točí jednou či více obručí kolem různých částí těla (trup, nohy, ruce i krk). Aerial hoop se cvičí na zavěšené obruči ve vzduchu, přičemž se jedná o různě náročné akrobatické prvky.

aerial hoop

Když už vás nebaví klasické skupinové cvičení, můžete vyzkoušet něco méně známého, třeba cvičení na zavěšených kruzích – aerial hoop.  

Že to je disciplína do cirkusu a ne pro normální ženskou? To byste se divily. Aerial hoop je totiž další z méně netradičních cvičení, kterému se můžete věnovat i jako amatér. Chce to pouze trochu pravidelnosti a cviku, ostatně jako každý druh cvičení a sportu.

Aerial hoop je moderní cvičení pro všechny aktivní ženy, které už tradiční a stereotypní sestavy tak trochu nudí a touží po něčem novém. Aerial hoop je skvělý trénink, při kterém se pořádně zapotíte, protáhnete všechny svaly těla, zlepšíte si fyzickou kondici a zároveň se u toho pobavíte jako u žádného jiného cvičení. Cvičení na kruzích však především zvyšuje sílu, flexibilitu a balanc.

Cvičí se na zavěšené nerezové obruči, na níž se postupně naučíte předvádět prvky od jednodušších až po složité, téměř akrobatické pozice. Výšek se bát nemusíte, obruč si nastavíte pouze do takové výšky, v níž se cítíte bezpečně a relativně jistě (zpočátku). Stejně tak si vyberete velikost obruč, abyste se do ní vešli pohodlně. První krokem je se na kruh dostat. Poté se začnete učit jednoduché pozice sezení a ležení.

VIDEO: 10 Aerial Hoop cviků pro začátečníky

Marianna Bartusková, instruktora aerial hoop ve zlínském sportovním studiu Sky Gym:

“Věk ani váha zde nehraje absolutně žádnou roli. Důležitá je síla, převážně rukou. Takže Aerial Hoop může zvládnout prakticky kdokoliv i ženy, co v životě nesportovaly. Trénujeme dokonce děti od šesti let kluky i holky. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že spousta žen samy sebe překvapí tím, co jsou schopné zvládnout už během první hodiny.

I mně kolikrát doslova vyrazí dech, že pak na ně hledím s úžasem a s otevřenou pusou. Bohužel, nic není zadarmo, ani tento druh sportu. Takže ze začátku to trochu bolí. Ale na druhou stranu toto cvičení nádherně formuje tělo a buduje sílu či flexibilitu. Velmi často pak po lekci poznáte, že máte svaly, o kterých jste ani netušili, že vůbec jsou.”

Aerial silks – cvičení na šálách

Podobným cvičením je cvičení na šálách pevně zavěšených ze stropu, které jsou vyrobené z velice pevné a odolné látky.  Šála je široká dva metry a je rozdělena na dvě části. Na zemi jsou umístěné měkké matrace, které vás chrání v případě pádu.

Udržet se ve vzduchu na dvou pruzích látky totiž není vůbec snadné. S tréninkem se ale začíná na zemi a teprve poté se postupuje do “vyšších pater”. Nejprve je nutné naučit se “úvazy”, které vám pomohou bezpečně se držet a přehmátnout.

LÁKÁ VÁS AERIAL HOOP ČI AERIAL SILKS? Přečtěte si rozhovor s Ivetou Rážovou, které se věnuje vzdušné akrobacii a snaží se ji přiblížit široké veřejnosti – Nudíte se? Pořiďte si kruh a začněte s Aerial Hoop!

VIDEO: Aerial Silks – choreografie pro začátečníky

Kangoo jumping – skákáním k dokonalé postavě

Pokud vám okamžitě naskočil anglický výraz pro klokany – kangaroo, pak jste na správné stopě. Kangoo jumping, někdy také kangoorobik, se těmito roztomilými australskými zvířátky skutečně inspiroval. Respektive jejich způsobem pohybu.

Jelikož ale my jako klokani skákat nedokážeme, pomáháme si speciálními pomůckami. V tomto případě jde o speciální odpruženou obuv kangoo jumps neboli klokaní boty, chcete-li se držet českého jazyka.

Kangoo jumping je méně známé skupinové cvičení, které prý pálí tuky trojnásobně rychleji než obyčejný aerobik. Navíc je toto skákání šetrné ke kloubům díky speciální obuvi, která otřesy tlumí.

Proč je vlastně kangoorobik lepší než obyčejný aerobik či jiné podobné cvičení? Intenzivním skákáním na kangoo jumps zpevníte celé tělo od kotníků a po krční páteř, zlepšíte držení rovnováhy a balanc a zbavíte se přebytečných tuků.

Kangoo jumping a jeho přínosy na lidské zdraví:

  • rychlejší spalování tuků oproti klasickému aerobiku
  • posílení celého těla
  • zlepšení stability a držení rovnováhy
  • zvýšení sílu a celkové fyzické kondice
  • zlepšení kardiovaskulárního systému
  • posílení imunitního systému
  • minimální zatížení nejvíce namáhaných kloubů (kolena, kyčle) a páteře
  • je to ZÁBAVA! 🙂

Jak taková hodina Kangoo jumpingu vypadá? Na první hodině si vyberete klokaní boty, které vám musí perfektně sedět. Po pár minutách nezvyklého pohybu si na skákání zvyknete a pochopíte techniku.

Hodina začíná zahřátím, a poté se plynule přejde na skákání, točení, vykopávání nohou vše za podpory motivační moderní hudby. Někteří instruktoři lekci spojí s posilovacím cvičením (např. bodystyling, bosu).

Pokud by vás kangoorobik zaujal opravdu hodně, vyzkoušejte také kangoo power (silově zaměřené lekce) a kangoo kick (inspirace bojovými sporty).

VIDEO: Kangoo s Becky – cviky pro začátečníky

VIDEO: KANGOO DANCE s Becky – FREAK

Co jíst po náročném tréninku pro posílení kloubů a svalů?

Doporučuji směs 2 rostlinných proteinů Blendea SUPERPROTEIN, vhodný pro vegany díky kvalitnímu rýžovému a hrachovému proteinu. Blenda SUPERPROTEIN obsahuje i další 4 superpotraviny – maca, MSM, yacon a lucuma. Klikněte a přečtěte si více o účincích nebo si SUPERPROTEIN hned teď objednejte, aby byla vaše potréninková strava maximálně vyvážená.

Blendea SUPERPROTEIN

Bungee workout – posilování na laně

Kdepak, o nebezpečném adrenalinovém skákání z mostu nebude řeč. Bungee jumping a bungee workout mají společné pouze pružné lano. Toto zábavné cvičení pochází z Thajska a do Česka jej přivedli dva mladí studenti Veronika Dolanská a Lukáš Doffek v říjnu 2017.

Jedná se tedy o velmi mladý druhý cvičení, které si ale velmi rychle získává své příznivce. Není divu. Jedinečné cvičení dá vašemu tělu pořádně zabrat a navíc se úžasné pobavíte 😉 Bohužel si jej zatím můžete vyzkoušet pouze v Praze ve studiu D&D fitness studio.

LEKCE PRO VŠECHNY. V nabídce jsou různé typy lekcí rozdělené podle náročnosti. Je to bungee workout pro zdravé a aktivní lidí, jimž neděla fyzická aktivita problém. Bungee workout easy je určený všem lidem, kteří nejsou zvyklí sportovat, a bungee workout rehab je zase vhodný pro lidi, kteří mají zdravotní potíže nebo mají nadváhu. Bungee fit kombinuje dynamický a silový trénink a pro děti jsou určené lekce pro nejmenší bungee kids.

Jak taková hodina bungee workout vypadá? Nejprve se zavěsíte na speciální pružné lano, které drží pánev ve stabilní poloze. Jak každá jiná skupinová hodina se začíná rozcvičkou, zahřátím a končí se protažením. Při bungee workoutu se nejvíce zapojí zadek, nohy a střed těla (tzv. core).

Veronika Dolanská, spolumajitelka D&D fitness studio v Praze, instruktorka bungee workout a fyzioterapeutka:

„Bungee je vhodné téměř pro kohokoli, snažím se, aby také všem vyhovovalo. Lidé, kteří se chtějí na lekcích zapotit, se zaručeně zapotí. Kdo nerad cvičí, ale potřebuje shodit nějaké to kilo, se u nás vydovádí a dřina se změní v zábavu. Samozřejmě vždy dbám na správné nastavení těla, protože bez toho se rozhodně neobejde žádné cvičení.“

VIDEO: Bungee Workout Praha

VIDEO: Bungee Fitness trénink

Drum fitness – bubnováním ke štíhlé postavě

Pokud milujete hudbu a máte cit pro rytmus, rozhodně vyzkoušejte hodiny kombinující hudbu a cvičení drum fitness. Nejen že si skvěle zacvičíte a protáhnete tělo, ale jako bonus se naučíte bubnovat.

Tento druh cvičení pochází ze Spojených států amerických, kde jej vymyslel americký neurolog Barry Bittmana, podle kterého bubnování odbourává stres, vyplavuje endorfiny a posiluje imunitní systém.

To ale nejsou jediné benefity tohoto netradičního skupinového cvičení. Drum fitness lépe synchronizuje pravou a levou polovinu těla, posiluje celé tělo, zlepšuje soustředění i pozornosti a vůbec přispívá k tělesné i duševní pohodě. Je to tedy tak trochu kombinace fitness a wellness aktivity, a zároveň způsob relaxace a terapie.

Na drum fitness je skvělé zejména to, že se mu může věnovat každý bez jakékoliv fyzické průpravy, mladí i staří, děti i dospělí, zdraví i postižení lidé, prostě všichni. Jak taková lekce vlastně vypadá? Těžko se to popisuje, a tak se raději podívejte na videa 🙂

VIDEO: „LIGHT ‚EM UP“ by Fall Out Boy – Dance Fitness s bubnováním

VIDEO: Fitness Drumming

Důležité je bavit se, protože s radostí a elánem zhubnete rychleji 

Ne každý má sport v krvi. To však neznamená, že by se nechtěl hýbat a mít pěknou postavu. Jen prostě ještě nenašel typ pohybu, který by jej dostal do varu a zamiloval si jej. Nejen pro ty jsou určené typy na hodně netradiční cvičení. Důležitý je totiž nejen samotný pohyb, ale především to, zda se bavíte. Není nic horší, než když je sport nutnost či povinnost.

Takže se bavte a v Novém roce sportu zdar a kilům navíc sbohem! 🙂

DÁLE ČTĚTE:

Jak zhubnout po novém roce? Motivace a dobré rady pro vás.

jak zhubnout po novém roce?

Všechny díly seriálu ženská fitka

Jak najít to nejlepší fitko a neřídit se reklamou?
TOP 10 cvičení pro štíhlé a pevné křivky
Cvičení jumping pro ženy, postup a benefity
TOP posilovací cvičení, která rychle pálí tuky a tvarují křivky
TOP 5 tanečních cvičení pro sexy prdelku a dobrou náladu
TOP 4 cvičení s cvičebními pomůckami
TOP cvičení pro pevnou a pružnou postavičku
TOP 5 cvičení pro těhotné a po porodu
4 nejlepší cvičení pro maminky s dětmi
Rozhovor s fitnesskou Evou Scheibingerovou
Rozhovor s lektorkou jumpingu Míšou Hodúlovou
Kettlebell - užitečné rady, druhy a bezpečnost
Postava jablko vs. hruška - jak přesně cvičit?
Jak si vycvičit nádherný zadeček?
Nejlepší cviky s kettlebellem pro pevné a pružné tělo
Bojové sporty pro ostré holky i fit andílky
Nové a méně tradiční druhy jógy
Poprvé ve fitku s redaktorkou Jankou
Ženská fitka 18. DÍL - Netradiční druhy cvičení - jumping, bungee, drumming
Pro každou ženu existuje účinné cvičení pro posílení problematické partie nebo celého těla. Dala jsem si záležet, aby každá odhodlaná žena našla u nás inspiraci, motivaci a hlavně přesný návod co a jak cvičit. Nečekejte, až tuk zmizí sám a dopomozte mu co vám síly stačí.
5/5 - (4 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..