Ženská fitka 7. DÍL – Pilates a jóga – TOP cvičení pro pevnou a pružnou postavičku

Pocházím z menší vesnice, kde je jeden obchod s potravinami a plno hospůdek, fitko ale žádné. Jezdit do posilovny do vedlejšího města bylo pro mladou žábu školou povinnou nemožné z časových i finančních důvodů. Řešením bylo intenzivní cvičení doma. Díky taťkovi jsem měla spoustu časopisů a knížek o posilování a fitness a k tomu pár činek. To je pro začátek více než dobré.

Byla jsem mladá (kdepak jen ty časy jsou) a chtěla jsem mít pěkný zadek, tak jsem tehdy věnovala spoustu volného času hledání účinného cvičení na doma. Výsledkem byla má vlastní kombinace pilates cviků s posilováním za pomocí činek.

Takto jsem doma cvičila pár let s přestávkami pubertální lenosti, dokud jsem neodešla na vysokou školu. Bylo to právě pilates, které mě naučilo vědomě zatěžovat různé svaly těla. Dnes mě zase uchvátila jóga, ze které pilates vychází.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ženská fitka 7

Pilates a jóga – pomalé cvičení, u kterého se pořádně zapotíte

Na první pohled pilates nevypadá nijak náročně. Takové ty jakoby krátké, pomalé někdy až vyloženě vláčné pohyby přece zvládne každý bez ohledu na pohlaví, věk i fyzickou kondici. Je to naprostá pravda, a právě to je na pilates tak úžasné.

Cviky jsou relativně jednoduché a zvládne je každý včetně úplného začátečníka. To však neznamená, že se u cvičení vůbec nezapotíte. Hlavní přínosem pilates není pevnější postava, ale zpevnění středu, správné držení těla a zvyšování flexibility.

VIDEO: Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jogy pro optimální hladinu hormonů. 

TIP: Zacvičit si jedině s vlastní lahví na vodu. Pro zdraví vaše i planety, plastů přece každou vteřinu na skládce končí až až

Zdravá lahev (0,7 l) - Hippies

Sledovat lekci pilates a účastnit se jí, je zcela zásadní rozdíl. Zjistíte, že jednoduše vypadající cviky nejsou při správné technice tak snadné, a že vám dají pořádně zabrat. Připočítejte k tom vysoké počty opakování a po lekci budete ždímat triko. Po několika lekcích si však uvědomíte, že vydržíte mnohem více, že se vám lépe dýchá, že jste pružnější, a že už vás tolik nebolí záda než kdykoliv předtím.

cvičení pilates

Pilates je vlastně šetrné posilovací cvičení vhodné pro začátečníky i pokročilé, pro mladé i staré. Stačí jen jednoduché cviky nahradit náročnějšími.

Pilates hodně vychází z jógy. V podstatě lze říci, že pilates je jiná, moderní forma jógy. Jóga, jak jistě víte, je ale mnohem starší cvičení a spíše než cvičení je to styl života. Jóga propojuje tělo s myslí, nejedná se o bezmyšlenkovité pohyby. To byl hlavní důvod, proč jsem se pustila do cvičení jógy.

jóga Karlín

Yoga Karlín – jógové studio, které mohu jenom doporučit. Příjemné prostředí, milý personál a profesionální lektoři 🙂

PILATES VS. JOGA: Pilates sice z jógy vychází, není to však to samé. Jóga se daleko více zaměřuje na duchovní pohodlí a zdraví. Je více relaxační. Pilates se daleko více zaměřuje na fyzickou kondici, na posílení celého těla.

Hledala jsem protipól k akčním lekcím jumpingu a dynamic body. Při józe se skvěle uvolním, protáhnu a posílím celé tělo. Hodně se pracuje s dechem a řeči o dosažení harmonie těla a duše prostřednictvím nejsou vůbec plytké, ale naopak pravdivé. Velice pěkně o józe hovoří instruktor jógy Václav Krejčík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Simona Helová, instruktorka vinjása jógy v Yoga Karlín:

K józe mě přivedla nutkavá potřeba pohyb, jako kompenzace k sedavému zaměstnání. Zkoušela jsem různé druhy cvičení a nakonec jsem zůstala právě u jógy, která mě dala nejvíce. I ve volném čase se věnuji spíše klidnějším aktivitám jako kultuře, čikungu, turistice, nebo odpočinku v nějakém příjemném wellness.

Pilates pro silná záda, pevné bříško a zdravou mysl

U pilates se nejvíce zdůrazňuje přínos v podobě pevného středu těla a zdravého držení těla. Pozitiv, které ale pilates přináší je mnohem více. Osobně si myslím, že lekce pilates (nebo jógy) jednou až dvakrát týdně společně v kombinaci s akčnějšími aerobními lekcemi je pro každou ženu, její zdraví a postavu nejlepší kombinací.

Hlavním problémem moderního člověka je nedostatek zdravého pohybu a hodiny prosezené u počítačů, tabletů a telefonů. Je krásně, že se můžeme seberealizovat, na zdraví těla i duše bychom ale zapomínat neměli. Spousta zdravotních problémů s bolavými zády totiž vzniká v důsledku oslabeného středu těla – slabých a zkrácených břišních a zádových svalů.

Zatímco dříve jsme se oháněli s kosou a posilovali hluboké zádové svaly, dnes se oháníme písemným projevem na sociálních sítích. Nehodlám vás nutit začít kosit trávu, ale bolavá záda a kila navíc řešení mají. Jedinou překážkou bývá pohodlnost a lenost. Zrovna pilates a jóga se dá cvičit i doma. Stačí si na počítači otevřít youtube a najít online lekce.

CO JE PILATES? KDO BYL PRŮKOPNÍKEM? Pilates je promyšlený cvičební systém pracují na zlepšování svalové kontroly, síly a flexibility těla ve spolupráci se správným dýcháním.

Metodu vymyslel němec Joseph Hubertus Pilates na počátku 20. století. Samotného jej trápily velké zdravotní problémy, se kterým se rozhodl bojovat po svém. Díky cvičení z neduživého a neustále nemocného dítěte vyrostl gymnasta, lyžař, potápěč, instruktor sebeobrany a boxer.

pilates ve Stromovce

Lekce pilates ve Stromovce

Joseph se zajímal o lidskou fyziologii, dlouho studoval různé východní styly cvičení, zejména jógu. V roce 1912 se přestěhoval do Velké Británie a po vypuknutí války byl jako Němec zatčen a umístěn do internačního tábora.

Zde vymyslel sestavu cviků, s jejichž pomocí se po celou dobu udržoval v dobré fyzické kondici. Cvičení po skončení války rozvíjel dál. Poté, co mu bylo nařízeno trénovat německou armádu, raději odjel do Ameriky. Zde si otevřel úspěšné studio tělesné zdatnosti Contrology. Mezi jeho klienty patřili tanečníci, herci a herečky i obyčejní lidé. Netrvalo dlouho a pilates se začalo šířit do celého světa.

Joseph Pilates, který svými slovy předběhl dobu o několik desítek let, dodává:

Moderní civilizace tělesné zdatnosti škodí. Životní styl s telefony, auty, ekonomickým tlakem a znečišťováním životního prostředí způsobuje tělesný  i mentální stres a choroby, které jsou spjaté se stresem. Stres už je natolik silný, že téměř v každé domácnosti je nejméně jedna osoba trpící nervovým napětím. Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími. Od té doby, co cvičím, jsem nebyl nemocný, nebral jsem nikdy ani aspirin. Jím to, co mám rád. Kdyby lidi viděli, jak žiji – občas i kouřím doutníky, piji víno a miluji – nevěřili by tomu. Láska! Bez té jste mrtví!

Cílem metody pilates je dosažení silného středu, které se dnes označuje jako CORE – JÁDRO. Konkrétně se jedná o celé bříško, zádové svaly v oblasti beder a hýždě. K tomu využívá kontrolovaných, přesných a plynulých pohybů, které se soustředí na procvičení a posílení jednotlivých svalů.

Při pravidelném cvičení ale pilates rovnoměrné posiluje celé tělo. Důraz je přitom kladen i na správnou dýchací techniku.

Pozitiva cvičení pilates:

 • Rovnoměrné posílení celého těla
 • Zaměření na pevný střed
 • Zlepšení držení a rovnováhy těla
 • Zvyšuje pružnost těla
 • Lepší fyzická kondice
 • Odstranění bolestí zad
 • Správná funkce pohlavních orgánů
 • Snižuje stresové napětí
 • Podporuje spalování tukových zásob
 • Dodává energii
 • Okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve
 • Vypracovává dlouhé a štíhlé svaly

VIDEO: Pilates na celé tělo

Jóga protáhne a posílí tělo i mysl

Na lekce jógy chodím přibližně dva měsíce. Možná si řeknete, že je to příliš krátká doba na hodnocení. Já změnu vnímám. Kromě toho, že mi cvičení jógy přináší klid a zbavuje mě napětí, jsem ohebnější a jednotlivé cviky provádím stále lépe. Aspoň si to myslím 🙂

Hlavně ty balanční, které je občas velmi těžké “ustát”. Vlastně už si bez své pravidelné jógy nedokážu představit můj správný týden.

10 hlavních důvodů, proč začít cvičit jógu:

 • Fyzická i psychická rovnováha – jóga zlepšuje postavení kostí, svalů a kloubů
 • Úleva od bolesti – jóga protáhne a posílí celé tělo a vyváží také jednostranné zatěžování některých svalů
 • Lepší fyzičkajóga rozvíjí kondici, zvyšuje vytrvalost a snižuje klidovou tepovou frekvenci
 • Vyšší ohebnostjóga posouvá hranice rozsahu pohybu
 • Uvolnění od stresu a napětíjóga snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, učí relaxace a propojuje tělo s myslí
 • Učí správnému dechucvičení se hodně zaměřuje na správný a hluboký dech
 • Zlepšení schopnosti soustředit senaučíte se lépe soustředit a řešit stresové situace s přehledem
 • Menší riziko zraněníuvolněné a správně fungující svaly spíše odolají poranění
 • Podpora hubnutíjóga podporuje spalování přebytečných tukových zásob a celkový zdravý životní styl
 • Zdravé vnitřní orgányjóga reguluje hladinu důležitých hormonů a pozitivně tak ovlivňuje funkci všech vnitřních orgánů

kloubus

Simona Helová, instruktorka vinjása jógy:

Z hlediska potřeb dnešní společnosti je důležitý zdravotně preventivní účinek, který má praktikování jógy na organismus. Cvičení zlepšuje flexibilitu těla, pomáhá odstranit bolesti zad způsobené sedavým zaměstnáním, zlepšuje držení těla. Jógová praxe působí ale i do větší hloubky, nejen na úrovni kosterního svalstva. Praktikování jógy vede ke kvalitnějšímu způsobu dýchání, neboť po určité době dojde k uvolnění hrudníku. Pravidelným praktikováním dochází například ke zlepšení látkové výměny, krevního oběhu a blahodárnému účinku na nervovou soustavu, zlepšuje se imunita, termoregulace a energetika. Jóga má příznivé účinky i na oblast duševního života, postupně dochází k celkovému zklidnění, vyrovnanosti a kultivaci osobnosti.

Jóga není vhodné cvičení pro soutěživé typy. Právě naopak. Je zcela jedno, zda se při první lekci dotknete prsty rukou země nebo se vám to podaří až o pár lekcí později. Každý v józe začíná v momentu, ve kterém se jeho tělo zrovna nachází.

Zlepšení budete vnímat po každé lekci a přichází opravdu rychle. Cvičení jógy je třeba brát s lehkostí, užívejte si pocit klidu, úlevy a radosti z pohybu. Jógu lze navíc cvičit v každém věku. Zapomenout nesmíme ani na omlazující účinky jógy. Jóga zbavuje stresu i vrásek 🙂

Simona Helová, instruktorka vinjása jógy:

Dobrá instruktorka by měla rozumět principům pohybu, měla by mít dokonale zvládnutou techniku pozic. Měla by také umět své svěřence dobře vést do jednotlivých pozic a odhadnout jejich možnosti. Moje hodina probíhá jako většina jógových lekcí. Po úvodním rozhýbání a protažení těla se věnujeme technice dýchání, následuje dynamická část lekce, při které se zahřejeme a protáhneme, postupně zvolňujeme a následuje zklidnění a relaxace.

Simona Helová

Druhy jógy – vyberte si tu pravou

Jóga není jenom jedna. Určitě jste slyšeli o power nebo hot józe. To jsou moderní varianty, jóga má však mnohem více variant, které lze rozdělit podle náročnosti na jemné, dynamické a náročné, podle vzniku na tradiční a moderní. Jednotlivé druhy velmi hezky popisuje na svých stránkách Yoga Karlín.

 • Aštanga vinjása – velmi fyzicky náročná jóga pochází z indického městečka Mysore. Při dynamickém cvičení jedna jógová pozice plynule přechází do druhé v souladu se správným hlubokým dýcháním. Obtížnost lekcí se stupňuje, a tak je každá hodina výzvou.
 • Bhakti flowmoderní dynamická jóga vznikla v USA. Kombinuje prvky aštanga a tradiční hatha jógy. Cvičí se za doprovodu hudby, zpěvu mantry při živém hudebním doprovodu a čtení textů. Hodina je zakončena relaxací a meditací.
 • Hatha jóga tradiční jemná jóga, která vás naučí vnímat a pracovat s energií vycházející z vašeho těla. Hatha jóga pomáhá odbourat bloky vytvořené během života a očišťuje tělo i ducha.
 • Lyengar jógapropracovaná metoda tělesných a dechových cvičení vhodná zejména pro začátečníky, při kterých se využívají popruhy, deky a cihličky usnadňující dosažení správné pozice.
 • Power jógau nás asi nejznámější a nejrozšířenější druh jógy. Dynamické cvičení je v podstatě jednodušší forma aštanga jógy.
 • Terapeutická jógajóga ideální pro všechny, které trpí bolesti zad a kyčlí. Základem je naučení se správného držení tělo a spinální cvičení. Lekce jsou vhodné pro začátečníky.
 • Vinjása jógamůj osobní favorit jsou na sebe navazující jógové pozice, která protahují, uvolňují i posilují zároveň. Při lekcích se pracuje s dechem, energií a soustředěním se na správné provedení pozic. Simona Helová, instruktorka vinjása jógy nás při hodině pečlivě kontroluje a učí nás provádět pohyby správně.
 • Hormonální jóga, hot jóga a další

Proerecta WOMEN

Ve zdravém těle zdravý duch

Platí to ale i naopak. Aktivní pohyb je nejvíce efektivní, pokud při něm zapojíte také hlavu. Pouze pohyb, který vás opravdu baví, přináší uvolnění, zbavuje napětí a stresu. Pilates a zejména jóga toho jsou důkazem. Kromě toho, že má pozitivní vliv na vaše křivky, pomůže vám cítit se šťastně a spokojeně. Namasté 😉

Všechny díly seriálu ženská fitka

Jak najít to nejlepší fitko a neřídit se reklamou?
TOP 10 cvičení pro štíhlé a pevné křivky
Cvičení jumping pro ženy, postup a benefity
TOP posilovací cvičení, která rychle pálí tuky a tvarují křivky
TOP 5 tanečních cvičení pro sexy prdelku a dobrou náladu
TOP 4 cvičení s cvičebními pomůckami
TOP cvičení pro pevnou a pružnou postavičku
TOP 5 cvičení pro těhotné a po porodu
4 nejlepší cvičení pro maminky s dětmi
Rozhovor s fitnesskou Evou Scheibingerovou
Rozhovor s lektorkou jumpingu Míšou Hodúlovou
Kettlebell - užitečné rady, druhy a bezpečnost
Postava jablko vs. hruška - jak přesně cvičit?
Jak si vycvičit nádherný zadeček?
Nejlepší cviky s kettlebellem pro pevné a pružné tělo
Bojové sporty pro ostré holky i fit andílky
Nové a méně tradiční druhy jógy
Poprvé ve fitku s redaktorkou Jankou
Ženská fitka 18. DÍL - Netradiční druhy cvičení - jumping, bungee, drumming
Pro každou ženu existuje účinné cvičení pro posílení problematické partie nebo celého těla. Dala jsem si záležet, aby každá odhodlaná žena našla u nás inspiraci, motivaci a hlavně přesný návod co a jak cvičit. Nečekejte, až tuk zmizí sám a dopomozte mu co vám síly stačí.
Rate this post

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..