5 diet, se kterými zaručeně nezhubnete. Čemu se vyhnout?

Nejrůznější metody hubnutí se na nás valí ze všech stran. Jen těžko se odolává lákavým nabídkám slibujícím shození nechtěných kil prakticky bez námahy a v rekordním čase. Koho by nepovzbudily fotografie „dříve“ a „nyní“, na první z nich je většinou zakaboněný tlouštík, na druhé pak již spokojený zákazník s viditelným váhovým úbytkem.

Člověk je navíc od přírody tvor líný a i při redukci váhy má tendenci volit ty nejjednodušší cesty k cíli, ať to stojí, co to stojí. A tak často za nemalý peníz podstoupí kúru, která mu nejenže nepřinese trvalý váhový úbytek, ale může být i zdraví nebezpečná.

Jak ale poznáme, že jde jen o chytrý marketing a že si navíc můžeme některými dietními postupy i vážně poškodit zdraví? Zde je 5 tipů, jak odhalit alespoň ty nejhorší a nejnebezpečnější z nich.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Dostatečný pohyb a zdravá strava. Přesně to jsou 2 základní vlivy, které vaše váha odzrcadluje. 

 

5 typů diet, kterým se určitě vyhněte

Monotónní diety založené na jediné potravině či doplňku

Ano, všichni si pravděpodobně pamatujeme slavnou dietu doporučující několik dní konzumovat téměř výlučně zeleninovou tukožroutskou polévku, která se v různých obměnách stále vrací jako oblíbená metoda hubnutí.

Variací na podobné téma je ale třeba také dieta vajíčková, ananasová nebo rýžová, při kterých se, jak již sám název napovídá, po dobu několika dnů či dokonce týdnů hlavní složkou jídelníčku stává daná potravina.

Všechny jednostranné dietní plány slibují rychlý váhový úbytek a k tomu bonus v podobě očisty organismu, nastartování metabolismu a další a další pozitiva.

KetoMix dieta 2019

Proč se vyhnout jednosložkovým dietám?

Krátkodobý úspěch uvedených diet je zaručen zejména tím, že se drasticky sníží kalorický příjem. To sice vede k rychlým úbytkům hmotnosti, ten je ale dán především ztrátou vody a svaloviny. Při dlouhodobějším dodržování jednostranné diety pak tělu začnou chybět důležité živiny.  

Propagátoři uvedených dietních směrů se snaží zdůrazňovat přednosti potravin, na kterých je dieta postavena a které mohou být i reálné. Jejich příznivý efekt však určitě neznásobíme tím, že je začneme jíst v nadměrném množství a učiníme z nich jediný zdroj potravy.

Monotónní strava navíc brzy omrzí a člověk se podvědomě velice rychle vrátí k původním stravovacím zvyklostem, které způsobí nežádoucí jo-jo efekt.

ananas

Ananasová dieta patří mezi tzv. jednodruhové diety a doporučuje téměř výlučné pojídání ananasu. Za 3 dny tak můžete shodit až 5 kg. Pro tělo je to ale extrém. Nikdo už vás nevaruje, jak rychle kila zase přiberete.

 

Detoxikační diety slibující očistu těla

Detoxikační kúry jsou založeny na myšlence, že naše tělo je v důsledku současného životního stylu zamořeno toxickými látkami, kterých je nutné se nějakým způsobem zbavit. Slibují, že organismus od těchto látek očistí a zároveň pomohou k vytouženému úbytku váhy.

Populární detoxikační režimy často zahrnují procedury, které patří spíše do lékařské ordinace, jako je klystýr nebo užívání projímadel. Doporučováno bývá také pití velkého množství vody, ovocných a zeleninových šťáv či konzumace bylinných přípravků.

Proč se vyhnout nevhodným detoxikačním dietám?

Účinnost podobných postupů není podložena žádnými vědeckými důkazy a odborníci dokonce varují, že v některých případech mohou být i zdraví nebezpečné. Nepodléhejme iluzi, že jakákoliv nárazová detoxikační kúra nám pomůže vyřešit dlouhodobý nezdravý způsob života. Zkratky neexistují. 

V reálném životě jsme skutečně neustále vystaveni toxickým účinkům mnoha látek, naše tělo je však proti nim vyzbrojeno svým vlastním nástrojem detoxikace, kterými jsou játra. Játra umožňují metabolizovat cizorodé látky a spolu s ledvinami a střevem je odstraňují z těla ven.

Případný váhový úbytek je v tomto případě opět zajištěn drastickým snížením přijímané energie, která bývá často omezena pouze na zmíněné „detoxikační přípravky či potraviny“.

 

Zázračné diety založené na jediné kouzelné pochutině nebo přípravku

Lidé snadno podléhají zjednodušujícím řešením. Představa zázračné pilulky, potraviny nebo přípravku, který nám bez nutnosti jakékoliv další změny životního stylu umožní snadné váhové úbytky, stále láká mnohé.

Některé takového diety slibují výrazné hubnoucí účinky při konzumaci vcelku neškodných pochutin, jako je např. jablečný ocet nebo zelený čajJiné doporučují nejrůznější doplňky stravy pochybného složení.

Nabídky takovýchto produktů většinou obsahují rádoby vědecké vysvětlení jejich účinku a tvrzení: „Můžete jíst cokoliv a kdykoliv a sledovat, jak mizí vaše nadbytečná kila“. Ty sofistikovanější pak alibisticky doplňují, že pro zdárný účinek je nezbytné také upravit jídelníček a konzumovat méně sacharidů a tuků.

Proč nevěřit na zázraky?

Bohužel smutnou pravdou zůstává, že medicína, ani vědecký svět zatím neobjevily žádný zázračný přípravek či potravinu, které by bez významné změny stravovacího a pohybového režimu umožnily výraznější úbytek hmotnosti.

Konzumace jablečného octa nebo zeleného čaje v rozumném množství jistě představuje zajímavé zpestření jídelníčku. Přesto od nich nelze očekávat žádné zázračné účinky.

Nezapomínejme také, že vše je otázkou míry. I velmi zdravá poživatina se konzumací v nepřiměřeném množství může změnit na zdraví škodlivou. Velká obezřetnost je na místě zejména u přípravků na hubnutí nabízených na internetu, které je legálně možné získat pouze na předpis a jejichž užívání bez dohledu lékaře může způsobit závažné poškození zdraví.

 

Velice nerad bych někoho urazil, ale tihle výrobci a prodejci těží z banální lidské důvěřivosti a lenosti. Zejména ženy jsou ve své až posedlé snaze zhubnout ochotné uvěřit i absurdním slibům a vysloveně očekávají zázraky. Zázrak, že zhubnou bez jakéhokoliv pohybu nebo úpravy stravy. To je ale nemožné a nedosažitelné. Žádný výrobek váhu neovlivní a vše je pouze důsledkem naší vlastní snahy, respektive lenosti. Navíc je jedno, zda zaplatíte 100 nebo 10 000 korun. Šmejdi jsou ochotni obrat vás o všechny peníze a záruka, že zhubnete, neexistuje. Peníze ani zhubnutá kila už neuvidíte. Investujte do zdravé stravy a permanentky do fitka, investujte do sebe. odhaluje praktiky prodejců redaktor Lukáš Chládek

 

Drastické diety doporučující půst nebo striktně omezující kalorický příjem

Půst je součástí kulturní a náboženské tradice a pro věřící má jistě svůj význam zejména z duchovního hlediska jako projev vnitřní očisty a pokání. Postní období bylo důležitou součástí církevního roku také v českých zemích.

V dnešní době se stává opět módní záležitostí zejména pro předpokládaný efekt očisty organismu od toxických látek a celkového zlepšení zdravotního stavu. Doporučovány bývají krátkodobé i dlouhodobé hladovky.

UDĚLEJTE PRO SEBE NĚCO DOBRÉ: Naučte se různé metody nedrastického přerušovaného půstu

Asi nejpopulárnější přísnou dietou sázející na nebezpečně nízký příjem kalorií je slavná Hollywoodská dieta, kterou propaguje mnoho světových celebrit.

Proč se vyhnout hladovění? 

Diety striktně omezující příjem energie obecně nejsou vhodným nástrojem redukce hmotnosti. Vyžadují příliš disciplíny a nepřináší požadovaný efekt. Jednodenní hladovění zdravému člověku pravděpodobně nijak neublíží.

Dlouhodobější výrazné snížení energetického příjmu způsobí, že se tělo nižšímu příjmu přizpůsobí, najede na šetřící režim a dojde ke zpomalení metabolismu. Po přechodu na normální stravu začne nadbytečné kilojouly ukládat.

Půst a jemu podobné diety navíc nedodávají tělu dostatek bílkovin, které pak tělo získává odbouráváním bílkovin tělu vlastních (na úkor svaloviny, ale třeba i imunity). Jakékoliv hladovění pak není vhodné pro chronicky nemocné, zejména pro diabetiky, lidi s kolísavým tlakem i nemocemi trávicího traktu a rovněž pro děti, dospívající, těhotné a kojící ženy.

 

Alternativní léčebné diety slibující vyléčení rakoviny

Setkat se můžeme také s poměrně drastickými léčebnými dietami, které slibují zázračné uzdravení onkologických onemocnění. Patří sem zejména v médiích a mezi laickou veřejností hojně diskutovaná Breussova dieta, jejíž autorem je rakouský léčitel.

42denní dietní plán povoluje pouze pití zeleninových šťáv a čaje. Jeho dodržování má zajistit likvidaci nádoru jeho vyhladověním. Podobný efekt slibuje také dieta založená na užívání netradiční kombinace jedlé sody a javorového sirupu. 

Metoda pracuje s teorií, že rakovinné buňky se absorpcí cukru z javorového sirupu okyselí a navázaná soda bikarbona je pak svým alkalickým působení zcela zničí.

Proč se „samozvaným odborníkům“ a jejich doporučením vyhýbat?

Uvedené dietní kúry a doporučení slibující zázračné vyléčení rakovinového bujení jsou založeny na pochybných a neprokázaných hypotézách.Neexistují žádné klinické údaje, které by potvrzovaly oprávněnost takových teorií.

Držení dlouhodobé hladovky znamená pro onkologického pacienta neúměrnou zátěž a ubírá mu energii, kterou nutně potřebuje pro boj se nemocí. Navíc mohou u vážně nemocného člověka vzbudit mylný dojem, že představují jedinou a pravou cestu k jeho uzdravení a utvrdit jej v přesvědčení, že další lékařská péče už není nutná.

rakovinné buňky

Rakovinné buňky nelze vyhladovět jenom tak. Oslabíte pouze tělo a tehdy se rakovina šíří tělem ještě rychleji.

 

Zapomeňte na diety aneb malými kroky k velkým cílům

Jak tedy vypadá ta správná dieta? Rozhodně není jednotvárná a monotónní, ale umožňuje volit z široké škály kvalitních, čerstvých a zdravých potravin. Podporuje přirozenou detoxikaci organismu už jen tím, že zbytečně nezatěžuje a chrání játra, ledviny a střeva.

Nestaví na účinku jediné pochutiny nebo přípravku ani nás nenutí strádat a hladovět. Nový režim by měl být pro vás naopak příjemný a založený spíše na střídmosti a pravidelnosti v jídle.

V neposlední řadě pak počítejte s tím, že samotná strava vás pravděpodobně z žádné závažné choroby nevyléčí, ale zato působí jako velmi efektivní prevence většiny chronických onemocnění.

nízkosacharidový jídelníček

Racionální jídelníček, který umožní redukci hmotnosti a zároveň neublíží, by měl být pestrý, čerstvý a výživově hodnotný.

 

Zásady zdravého hubnutí:

  • Dávejte si reálné cíle. Uvědomte si, jak dlouho trvalo, než jste dospěli k vaší současné váze. Její snižování tak pravděpodobně nemůže být záležitostí několika málo týdnů. Správná dieta se pozná tak, že nehubnete více než 0,5 kg až 1 kg za týden, navíc vám ubývají centimetry v pase.
  • Dávejte si pozor na „jídlo navíc“, kdy signálem ke konzumaci jídla není hlad, ale okolní lákavé podněty nebo třeba nuda či prožitý stres.
  • Jezte hlavně přirozené, co nejméně průmyslově zpracované potraviny a jídla z nich připravená. Kontrolujte etikety potravin ohledně obsahu skrytých tuků, přidaného cukru a množství potravinářských aditiv.
  • Dopřejte si dostatek kvalitních bílkovin, zasytí vás, podpoří spalování a zabrání úbytku svaloviny.
  • Pečlivě volte přílohy a pečivo. Místo výrobků z bílé mouky zařaďte raději celozrnné varianty neochuzené o vlákninu, minerální látky a vitamíny.  Vyhýbejte se smaženým přílohám a část přílohy nahraďte zeleninou.
  • Omezte na minimum konzumaci jednoduchých cukrů v podobě cukrovinek, sladkého pečiva či slazených nápojů. Místo dezertu si dejte ovoce.
  • Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Jeho hlavní součástí by měla být čistá voda a jakékoliv neslazené nápoje. Omezte alkohol.
  • Nešetřete zeleninou, optimálně by jí na talíři mělo být každý den 400 g.
  • Omezte příjem živočišných tuků a spíše si dopřejte tuky v podobě kvalitních rostlinných olejů, semínek, oříšků a tučnějších ryb.
  • Pravidelně provozujte jakoukoliv fyzickou aktivitu. Pohyb je polovina úspěchu.

 

Hubnoucí rada na závěr

Výživa zásadním způsobem ovlivňuje nejen naši hmotnost, ale také zdraví. Může na nás působit pozitivně nebo negativně a záleží jen na nás, zda budeme jíst tak, abychom svému zdraví spíše prospěli nebo mu naopak uškodili.

Při honbě za váhovými úbytky tedy nikdy neztrácejte selský rozum a držte se takových doporučení, která pochází od opravdových odborníku v oblasti výživy. K atraktivním a zjednodušujícím teoriím buďte vždy kritičtí a přistupujte k nim s velkou obezřetností.

DÁLE ČTĚTE: Začněte se hlavně hodně hýbat. I pár minut denně je víc, než nic. Klikněte a vyberte si z pomůcek pro domácí cvičení

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..